Orgány Emmy Witty (na snímke) jej rodina darovala. Srdce dostala mladá žena.

Emma zachránila 6 ľudí: Jej orgány pomohli bábätku i dospelým mužom

Devätnásťročné dievča, ktoré zomrelo na krvácanie do mozgu, pomohlo šiestim ľuďom. Rodina sa rozhodla dcérine orgány darovať.

Emma Witty mala len 19 rokov, keď v dôsledku krvácania do mozgu zomrela. Rodina mladej slečny bola natoľko silná, že sa rozhodla využiť tragédiu na šľachetnú vec. Emmine orgány ponúkli ľuďom, ktorým zachránili život.

Rodáčka z Leedsu bola začínajúcou fotografkou a rada pripievala na charitu. V júni minulého roka doma náhle skolabovala. „Bola som na návšteve u mamy, keď sa to stalo. S Emmou sme si stále telefonovali,“ opísala tragickú udalosť zronená matka Catherine.

O druhej v noci dostala telefonát, že jej dcéra je v nemocnici. A hoci sa napokon vrátila domov a všetci dúfali, že sa jej stav zlepší, o niekoľko dní zomrela.

„Bol som v nemocnici s Emminými rodičmi. Lekár sa nás opýtal, či by Emma chcela svoje orgány darovať. Jej mama a otec sa na mňa pozreli a ja som odvetil – samozrejme, že áno,“ spomína si na smutné udalosti aj priateľ mladej ženy Oli.

Pomohla i ročnému dieťaťu

Srdce mladej fotografky dostala dievčina po dvadsiatke, 50-ročnému mužovi transplantovali pankreas a obličku, ďalšiemu zasa druhú obličku a pľúca. Pečeň rozdelili dvom pacientom, mužovi a ročnému dievčatku. Predpokladá sa, že dievčaťu odobrali na darcovstvo aj očné rohovky.

„Je to veľmi ťažké. Na druhej strane je dobrý pocit vedieť, že zachránila toľko životov a že niekde tam vonku sú stále jej oči a bije jej srdce,“ dodala Emmina matka Catherine.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní