Epidémia zákerného smrtiaceho AIDS expanduje. Na jej liečbu nie sú peniaze

Konzervatívna povaha vlády a nedostatok peňazí výrazne brzdia liečbu vírusu HIV v Rusku. Podľa neziskových organizácii môže byť v krajine nakazených až 1,4 miliónov ľudí, medzi nimi sú aj malé deti a neplnoletí.

Už aj Moskva si uvedomuje, že stav je alarmujúci. V Rusku má byť najviac nakazených ľudí zatiaľ nevyliečiteľným vírusom HIV v celej Európe. Na prevenciu a liečbu však nie sú peniaze.

Radšej HIV ako rakovina

„Môj manžel začal trpieť bolesťami a mať vážne zdravotné problémy. Najprv sme si mysleli, že je to rakovina, ale po vyšetreniach vyšlo najavo, že ide o AIDS. Hneď mi došlo, že to mám tiež. Že sme obaja chorí na smrteľnú chorobu, pred ktorou straší celý svet,“ začala svoje rozprávanie Alena pre miestne ruské noviny. „Keby si mali ľudia vybrať medzi rakovinou a AIDS, myslím, že by sa rozhodli pre to druhé. V dnešnej dobe vďaka celkom účinnej liečbe môžete prežiť desiatky rokov celkom kvalitným životom,“ dodáva Alena.

Jednou z možností, ako sa chrániť pred HIV, je využívanie ochrany pri pohlavnom styku. Foto: Ilustračné, archív

To však nie je úplne isté vzhľadom na zlú situáciu s potrebnými medikamentmi. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou informoval o nedostatku antiretrovirotik, ktoré vírus potláčajú do takej miery, že je v krvi pacienta nezistiteľný. Preto by celú organizáciu liečiv malo prebrať samotné ministerstvo zdravotníctva.

Doslova epidémia

To v konečnom dôsledku môže byť ešte veľmi komplikované, keďže vláda minulý rok vyškrtla z rozpočtu už pred tým vyčlenených 70 miliónov rubľov na riešenie problematiky HIV v krajine. Podľa posledných štatistík žilo v Rusku minulý rok až 854 187 ľudí nakazených zákerným vírusom. Sú to však len oficiálne čísla, podľa niektorých odborníkov môže byť toto číslo až dvojnásobne vyššie.

Prevencia v Rusku už nestačí. Odborníci bijú na poplach. Foto: Archív

Na základe týchto počtov sa už stav v krajine dá nazvať epidémiou. Predstavuje to až jedno percento celej ruskej populácie. To nemusí vyznievať až tak tragicky, avšak podľa organizácie UNAIDS je epidémia HIV šíriaca sa Ruskou najrýchlejšie expandujúca v celom svete. „Epidémia HIV v Rusku nie je abstraktná a teoretická vec. Dosiahla kritickú úroveň, a svedčí o tom aj fakt, že si ju začínajú všímať najvyššie kruhy Ruskej vlády,“ vyjadril sa Vinay Saldanha pre the Moscow Times.

Choroba sa začala krajinou šíriť v druhej polovici 90. rokov minulého storočia, kedy sa rozšírili drogy užívané vnútrožilne. Až 58% nakazených prišlo k tejto chorobe práve týmto spôsobom.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní