Erotické služby: Manažéri teplárne, kde má mesto väčšinový podiel, platili kreditnými kartami spoločnosti ponúkajúcej striptíz i go-go tanečnice. Oficiálne za občerstvenie.

Erotika za obecné: Čo všetko môže občan platiť okrem teplej vody

Vedenie mestskej teplárne dostalo výpoveď pre podozrenie, že zneužívalo podnikové platobné karty na úhradu erotických služieb.

Obyvatelia juhočeských Strakoníc sú v šoku. V rámci poplatkov za teplo a teplú vodu zrejme financovali aj erotické služby pre manažérov teplárne, kde má mesto takmer 78-percentný podiel. Presná výška škôd bude síce známa až po detailnom audite, no už teraz existuje dostatok indícií, že vedenie podniku zneužívalo firemné platobné karty na úhradu erotických služieb.

Riaditeľ teplárne i trio jeho spolupracovníkov už prišli o miesta. S najväčšou pravdepodobnosťou však dostanú odstupné, na ktoré majú podľa zákona nárok.

Sexi občerstvenie

Pikantný škandál praskol po tom, čo nové predstavenstvo mestskej Teplárne Strakonice nariadilo kontrolu účtovníctva. Pri preverovaní výdavkov manažérov sa medzi uhradenými „faktúrami“ za desaťtisíce korún objavovala až podozrivo často firma Axella. Zvyčajne nešlo o klasické faktúry, ale rôzne doklady a bločky.

Klienti platili platobnou kartou, spravidla neskoro v noci alebo v skorých ranných hodinách. Jedným z dokladov je napríklad bloček s logom pivovaru zaplatený vlani v októbri platobnou kartou pred treťou ráno.

Brnianska spoločnosť Axella sa oficiálne prezentuje ako programová a produkčná agentúra. V ponuke zverejnenej na internetovej stránke ponúka reštauráciám, klubom, diskotékam i firmám varietných umelcov, hviezdičky z televíznych súťaží, go-go a topless tanečnice, pánsky i dámsky striptíz či obsluhu hore bez.

V prípade mestskej teplárne si fakturovala občerstvenie, ktoré v internetovej prezentácii nespomína. Na sporných dokladoch figurujú viactisícové i vyše desaťtisícové čiastky. Prejesť toľko za noc dá zabrať aj najväčším jedákom.

Najlepšia obrana je útok

Odvolaný generálny riaditeľ mestskej Teplárne Strakonice Aleš Seitz tvrdí, že nevie, kto služby objednával. Dušuje sa, že ide o účelové dôkazy s cieľom skompromitovať dnes už bývalé vedenie teplárne. O teplé miesta totiž prišli aj jeho najbližší spolupracovníci František Kutheil, Václav Braun a Vladimíra Voržáčková. Hoci väčšina z nich pracovala v podniku od roku 1994, skončili na hodinu.

„Dôvodom bola strata dôvery. Zdá sa, že sú v účtovníctve doklady súkromného charakteru preplácané zo služobných peňazí. V Obchodnom registri firme chýbajú služby týkajúce sa dodávky či výroby tepla, spoločnosť sa javí skôr ako poskytujúca erotické služby,“ oponoval starosta Strakoníc a nový predseda predstavenstva mestskej teplárne Břetislav Hrdlička.

Hovorkyňa Strakoníc Markéta Bučoková doplnila, že platobné karty, z ktorých bolo hradené sporné „občerstvenie“, patrili vrcholovému manažmentu. Výšku škôd predpokladá v stovkách až tisícoch eur. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie však odmietla poskytnúť podrobnejšie informácie.

Dostanú odstupné

Nik z odvolaných manažérov sa nechcel príliš vyjadrovať k obvineniu ani spôsobu odvolania. Generálny riaditeľ Seitz novinárom povedal, že končí pre nadbytočnosť. „Viem vlastne len to, že som na svojej pozícii skončil s okamžitou platnosťou,“ konštatoval odvolaný riaditeľ pre obchod Václav Braun.

Kuriózne je, že vedenie dostalo „padáka“ oficiálne pre nadbytočnosť, preto mu podľa zákona patrí odstupné. Kvarteto manažérov tak neobíde na sucho. Podľa hovorkyne Bučokovej vyplatia odvolanému manažmentu toľko, koľko mu podľa zákona prináleží.

„Tieto finančné nároky budú vyplatené z rezervného fondu spoločnosti. Klienti Teplárne Strakonice sa nemusia obávať nárastu cien v dôsledku nezodpovedných postupov vrcholového manažmentu,“ ubezpečila Bučoková. Konkrétnu sumu nezverejnila.

Pikantné škandály v cudzine

Zatiaľ čo u našich západných susedov ide o prvý škandál zneužitia verejných peňazí na erotické služby, napríklad v roku 2009 si bulvár zgustol na britskej ministerke vnútra Jacqui Smithovej.

Členka britskej Labour Party údajne omylom zahrnula do vyúčtovania výdavkov aj televízne poplatky za niekoľko filmov patriacich do kategórie „len pre dospelých“.

V roku 2011 mali kuriózny problém s erotikou aj českí poslanci. Nešlo však o platenie za služby sexuálneho charakteru, ale o výstrelok hekerov. Tí zmenili internetové stránky hornej komory parlamentu tak, že sa na nich objavili erotické fotografie a videá určené na voľné sťahovanie.

Slovenský kreditkár

Aj Slovensko pozná prípad manažéra štátnej firmy, ktorý platil za osobný luxus štátnou platobnou kartou. Dnes už bývalý šéf štátnej lotériovej spoločnosti Tipos Ladislav Kriška (nominant Smeru) si vlani v októbri kúpil v Prahe za štátne peniaze topánky a oblek v hodnote 4 847 eur. Zaplatil firemnou kreditnou kartou Tiposu.

Keď mu na to prišli, bránil sa, že v deň nakupovania prečerpal limit na vlastnej kreditnej karte, keďže ňou platil za dcérinu operáciu. V obchode s luxusným tovarom značky Baldinini preto použil kreditnú kartu štátnej lotériovej spoločnosti.

Tvrdil, že peniaze vrátil do pokladnice Tiposu.

„Pri použití kreditnej karty som neporušil absolútne žiadne predpisy, ale ľudsky a morálne ma to mrzí,“ kajal sa Kriška. Ani to mu však nepomohlo.

„Takéto papalášske a neetické správanie nebudem podporovať a verím, že už je to posledných pár hodín, ktoré trávi tento pán v Tipose,“ kasal sa premiér Robert Fico. Kriška vzápätí odstúpil z funkcie.

Krišku tak podľa jeho verzie dobehla vlastná nedôvera v slovenské zdravotníctvo riadené štátom a Smerom, keď dcére platil operáciu v Prahe. (lm)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní