Eskalátor v horách a nevesty, ktoré plačú: Stredočínske Čang-ťia-ťie

V stredočínskom Čang-ťia-ťie nájdete povestné špicaté skaly, ale aj eskalátory v hore či Výťah bieleho draka.

A je to. Máme najdlhší a najvyšší most so skleneným podlažím na svete, v decembri hrdo oznámili svetu čínski stavitelia. Unikátna 430 metrov dlhá a šesť metrov široká stavba dokonale zapadá do mozaiky technicky mimoriadne náročných konštrukcií v hornatej staročínskej prefektúre Čang-ťia-ťie, ktorých cieľom je maximálne sprístupniť atraktívnu oblasť turistom.

Kam sa teda z mosta môžete pozerať? Jednak do tristometrovej priepasti, jednak na prírodné scenérie, ktoré boli inšpiráciou pre planétu Pandora v kasovom trháku Jamesa Camerona Avatar. Ale v tejto časti provincie Chunan na vás okrem pozoruhodných konštrukčných riešení a vyhliadok vyrážajúcich dych striehnu ďalšie príjemné prekvapenia. Napríklad romantické zvyky miestnej menšiny Tchu-ťia.

Eskalátor a adrenalínový chodník

Kedysi sa na vrchol asi 150-metrovej hory Tchien-men, čo v preklade znamená Brána k nebesiam, mohli dostať len horolezci. Neprekvapuje to. Táto „nebeská brána“ je totiž veľká plocha na vrchole skaly, ktorá ma kolmé steny.

Dôvtipní Číňania k nej postavili sedemkilometrovú lanovku, ktorá na vrchol ide od vlakovej stanice v meste Čang-ťia-ťie. Visí najprv nad samotným mestom, potom prechádza ponad hory a asi posledný kilometer akoby ste sa nachádzali v úplnom vzduchoprázdne. Pod vami je obrovská priepasť a môžete sa pozerať, ako stúpate ešte do väčšej výšky.

Z hory vidno jednu z najkľukatejších ciest na svete, ktorá vedie k povestnému Oknu do nebies. Čo sa stane, keď lanovka nefunguje alebo ju opravujú? Presne to sa nám prihodilo, ale neboli by to Číňania, keby nemali nejaké riešenie.

Do skaly vyvŕtali tunel a vybudovali v ňom niekoľkokilometrové eskalátory. Vo dvoch smeroch. Na vrchole nájdete zástupy turistov a dve trasy. Jedna ide po obvode a druhá stredom.

Rozhodne treba ísť po obvode, je tam totiž ďalší čínsky unikát - betónový chodníček pripevnený na kolmú skalu. Pod ním je kilometrová prázdnota a nad ním niekoľko metrov vysoký zráz. Aby toho nebolo málo, v jednom úseku betón vystrieda sklo.

Pred nástupom na sklenenú časť dostanete návleky na topánky, čo je mimoriadne praktické. Namiesto toho, aby ste topánkami sklo špinili, leštíte ho do priezračnosti. To ešte umocňuje dojem, ktorý tento chodník vo vás zanecháva.

Množstvo ľudí sa neodvážilo ísť k jeho okraju, radšej sa pohybovali nalepení pri stene. Je to síce krátky chodník, ale rozhodne si ho každý zapamätá. Potom prejdete visutý most a asi po štyroch kilometroch sa konečne dočkáte odmeny - veľkolepého budhistického chrámu.

Nekonečné schody

Na spiatočnej ceste sme nasadli na ďalšiu lanovku, aj keď o niečo menšiu, a navštívili spomínané Okno do nebies. Skrátka, je to také veľké okno. Obrovské oko v skale, ku ktorému vedú stovky schodov.

Len na demonštráciu jeho veľkosti - pred niekoľkými rokmi cezeň preletela celá akrobatická letka. Okrem nej sa to podarilo aj takzvaným lietajúcim mužom, skupine adrenalínových športovcov, ktorí vzduchom plachtia pomocou špeciálneho obleku v tvare krídel a majú za sebou aj prelet v tesnej blízkosti sochy Ježiša Krista v Riu de Janeiro.

Mimochodom, táto oblasť celkovo priťahuje bláznov. Po kolmej stene tam vyliezol nahý horolezec bez istenia a po kľukatej ceste sa spustil dobrodruh s korčuľami pripevnenými na nohách, kolenách, lakťoch, dlaniach a chrbte. Aj Jackie Chan vo svojom filme Zverokruh.

Ale vráťme sa k Oknu do nebies. Vyliezť všetky schody až na vrchol dá zabrať, akoby nemali konca. A sú také prudké, že človek vlastne lezie po štyroch. No pocit zadosťučinenia na konci stojí za to.

Nie je to najvyššie postavené miesto v okolí, ale aj tak je vraj najbližšie k nebesiam. Možno je to práve pre pocit, ktorý človek prežíva, keď zdolá všetky tie schody. Rozhodne odporúčame vyjsť tam a nie nastúpiť na eskalátor. Lebo, samozrejme, aj tu je jeden prevŕtaný do skaly.

Výťah v hore

Prírodná rezervácia Wu- -ling-jüan asi s tromi tisícmi malebných špicatých vrcholkov hôr nie je len symbolom Čang-ťia-ťie, ale aj celej Číny. Tomu zodpovedá i počet návštevníkov, pripravte sa na kvantum ľudí. Do parku vedie niekoľko hlavných vchodov a celý areál je prepletený množstvom cestičiek a vyhliadkových chodníkov.

Niektoré sú veľmi populárne, iné menej. Väčšinou to závisí od toho, koľko tam treba chodiť. Asi najpopulárnejšia cesta je tá, kde sa nachádza Výťah bieleho draka, vraj najväčší vonkajší výťah na svete. Začali ho stavať v roku 1999 a po troch rokoch bol hotový. Má 330 metrov a celý je presklený, takže človeku sa naskytnú naozaj neuveriteľné výhľady.

Pochopiteľne, sme v Číne, na výťah si treba vystáť rad. Aký dlhý, závisí od toho, kedy prídete. V auguste aj dve hodiny, na jeseň a v zime je to o poznanie lepšie. Cesta hore ubehne hneď, rýchlosť výťahu je neuveriteľná.

Presadáme potom na miestnu linku MHD, ktorá je v cene lístka, a odváža návštevníkov k prvým vyhliadkam. Keďže park je naozaj obrovský, pravidelná autobusová kyvadlová doprava je užitočná. Rozhodne sa oplatí nechať si na výlet tri dni.

Najznámejšie vyhliadky sú Prvý most pod nebesami a hora Tchien-c’. Lenže práve tieto dve miesta sú beznádejne zaplavené ľuďmi. Na druhej strane menej dostupné vyhliadky, ako Políčka lietajúce v nebi či dedina Wu-lung, sú takmer prázdne. V dedinke Wu-lung sa budete cítiť ako v Slovenskom raji, všade rebríky, schody, mosty, skaly.

Mimochodom, neďaleko rezervácie Wu-ling-jüan nájdete aj oblasť čínskeho Veľkého kaňonu, kde práve dostavali spomínaný najvyšší a najdlhší sklenený most na svete. Podľa pôvodných plánov mali dielo izraelského architekta Haima Dotana dokončiť už v júli a potom ho v októbri otvoriť pre verejnosť.

Ibaže pre mimoriadne náročný terén a zložitosť stavby práce zopár mesiacov meškali, robotníci si vraj občas pripadali ako adrenalínoví dobrodruhovia.

Prví turisti sa po moste s maximálnou kapacitou osemsto ľudí poprechádzajú až v máji. Vraj to bude stáť za to. Návštevníci si budú môcť zaskákať bungee jumping, kĺzať sa po lane nad priepasťou a počíta sa aj s módnymi prehliadkami, pričom sklenený most bude mólom.

Romantická menšina

Okrem prírodných krás nájdete v Čang-ťia-ťie jedinečné etnikum. Názov Tchu-ťia sa dá preložiť dvoma spôsobmi. Buď ako „tunajší ľudia“, alebo ako „ľudia zeme“.

Práve s druhým názvom je spojená taoistická legenda o vzniku čínskych etník. Žltý cisár sa raz na ľudí veľmi nahneval a zoslal na nich obrovské dažde a záplavy. Medzi zopár šťastlivcami, ktorí pohromu prežili, bol aj Pa-suo a jeho sestra Jung-ne-e. Boh sobáša ich presvedčil, aby sa zobrali.

Svadbou súrodencov sa zrodila „kopa mäsa“. Toto mäso rozrezali, časť zmiešali s pieskom a vznikli etnickí Číňania Chanovia. Časť zmiešali so stromami a vzniklo etnikum Miao, ktoré tiež žije v Čang-ťia-ťie. No a zvyšok zmiešali s pôdou. Práve z tejto časti vznikli ľudia zeme - národnosť Tchu-ťia. V Číne ich žije viac ako osem miliónov a radia sa tu k najpočetnejším menšinám.

Ľudia z etnika Tchu-ťia sú známi svojím hudobným nadaním, tradičnými tancami a mileneckými tradíciami. Vraví sa, že každý Tchu-ťia vie skladať piesne. O spievaní nehovoriac.

Ich tradičné piesne spievajú minimálne dvaja speváci formou dialógu. Text je teda rozhovor, často o láske. Takmer v každej piesni sa spomínajú skalné stĺpy Čang-ťia-ťie, ktoré sú pre túto čínsku menšinu minimálne také dôležité ako Vysoké Tatry pre Slovákov.

Uplakané nevesty

So spevom súvisí aj dvorenie. Menšina Čang-ťia-ťie počas histórie vystriedala všetky možné druhy manželstiev, od skupinových cez polygamiu až po monogamiu, ale vždy si partnerov mohli vyberať sami na princípe lásky. Dnes nám to nepripadá ako niečo výnimočné, ale ešte pred sto rokmi to bolo nevídané.

Trhy v tom období slúžili ako miesta, kde sa mladí ľudia spoznávali. Tchu-ťia totiž v niektorých veciach boli, naopak, veľmi konzervatívni. Tehotné ženy nesmeli sedieť na prahu dverí, muž nesmel vojsť do budovy, ak mal oblečený slamený kabát či niesol prázdne vedrá. Počas sviatkov vyháňali mačky, pretože ich mňaukanie vraj nosilo nešťastie.

Mladé ženy nesmeli sedieť spolu s mužmi. No a práve pre toto posledné tabu, teda prísne oddeľovanie mužov a žien, boli trhy miesta, kde sa mohli mladí ľudia zoznámiť. Zoznámenie väčšinou prebiehalo cez dohadzovača alebo žena vábila mužov svojím spevom. Ak sa nejakému mužovi páčila, podišiel k nej a svoju náklonnosť naznačil pošúchaním jej päty svojím chodidlom.

Ak tento pohyb opätovala, znamenalo to vzájomnú náklonnosť. Spevom si potom tradične vyjadrovali lásku. Spev však v jednom bode každého vzťahu vystrieda plač. Nie, nie je to žiadna metafora. Pred svadbou je v mnohých rodinách z tejto menšiny pre každú ženu dodnes povinné plakať. Čím hysterickejšie, tým lepšie.

V minulosti to zachádzalo až tak ďaleko, že rodičia najímali staršie ženy, aby učili ich deti plakať. Ženy začínali plakať väčšinou desať dní pred svadbou, ale niektoré rodiny plakali už dva mesiace pred svadbou. Nevesty z etnika Tchu-ťia plačú samy, s mamou, so sestrami, so susedom.

Slzy prelievajú nad tým, že nevesta opúšťa svoju rodinu, a vyjadrujú vďaku za život, ktorému sa im dostalo vďaka rodičom. Existujú špeciálne piesne na plakanie, ale dievka môže aj improvizovať. Práve jej schopnosť plaču má dôležitý vplyv na jej spoločenské postavenie a na šance na sobáš, vyjadruje jej ženskosť, múdrosť a skúsenosť.

Záverečný plač prichádza v deň svadby, keď rodičia pozvú deväť žien sprevádzajúcich nevestu pri plakaní. Nazýva sa to Plač desiatich sestier. Text piesní býva popretkávaný nadávaním na dohadzovača, ktorý snúbencov zoznámil. Ale hoci mu v piesňach nadávajú, taký dohadzovač je vysoko cenený.