Slávne sestry: Vpravo Tiruneš, vľavo Genzebe a v strede Eyegayehu po mítingu Zlatej ligy v nórskom Osle.

Etiópske gazely: Sestry Dibabové valcujú atletický svet

Najmladšia z nich pokorila rekord, ktorý mal vydržať sto rokov.

Vojenský dril vysoko v horách. Tradičná čínska medicína vrátane užívania korytnačej krvi. A údajne aj doping, čo v rozhovore pre NY Times pred pár rokmi pripustil bývalý čínsky minister športu Ťün Wei-min. To boli zbrane, ktoré čínskym bežkyniam v roku 1993 pomohli vytvoriť neuveriteľné svetové rekordy. Medzinárodná atletická federácia ich uznala za platné, nebol dostatok dôkazov na ich vyškrtnutie z tabuliek. Pekinský čas Čchü Jün-sia zo septembra 1993 v behu na 1 500 metrov - 3:50,46 - patril medzi ne.

Podľa odborníkov mal vydržať sto rokov, no už neplatí. V polovičke júla ho na mítingu v Monaku prekonala Genzebe Dibabová, najmladšia z troch etiópskych atletických dcér farmára z mestečka Bekoji. Bežala o 39 stotín sekundy rýchlejšie. Svet žasol, len Etiópia zostávala pokojná. V krajine už dávno vedia, čo sestry Dibabové dokážu. Mimochodom, stredná Tiruneš Dibabová je trojnásobná olympijská víťazka a držiteľka svetového rekordu v behu na päť kilometrov. Prezývajú ju Zabijak s detskou tváričkou.

Odmietla sa vydávať

Etiópia hviezdila v behoch na dlhých tratiach ešte predtým, ako sa na scéne zjavili sestry Dibabové. Ich sesternica Derartu Tuluová vyhrala v behu na 10 kilometrov zlatú olympijskú medailu v Barcelone 1992 i v Sydney 2000. V roku 2001 pridala v kanadskom Edmontone titul majsterky sveta. Pritom nebyť jej húževnatého odporu, nikdy by sa slávnou nestala. Chceli ju vydať v skorom veku, tak ako ostatné rovesníčky, no Derartu sa ešte pod čepiec nechcelo. Ani rodiť deti. A tak z farmárskeho mestečka Bekoji, ležiaceho v nadmorskej výške viac než 2 800 metrov, odkiaľ pochádzajú aj sestry Dibabové, odišla do hlavného mesta Addis Abeba. A začala behať.

Bekoji: Etiópske rodisko kráľovien dlhých atletických tratí - Tuluovej aj sestier Dibabových. Foto: Profimedia

Žiadna Etiópčanka pred ňou olympiádu nevyhrala. Krajina mala Abebe Bikilu, ktorý v Ríme 1960 dokázal aj bosý dobehnúť po prvenstvo, no žiadnu ženskú olympijskú víťazku. Až prišla Derartu. Jej titul z Barcelony zmenil krajinu. Všetky dievčatá chceli byť ako ona. Aj Eyegayehu, tretia zo šiestich dcér Keneniho Dibabu, farmára z Bekoji. Už ona mohla napodobniť Derartu a pridať na olympiáde v Aténach 2004 v behu na 10 kilometrov tretie etiópske ženské zlato. V strhujúcom súboji s Číňankou Sing Chuej-na napokon prehrala o čosi viac ako pol sekundy a brala striebro.

Číňanky nemohli tušiť, že éra sestier Dibabových sa ešte len začína. Na ďalších dvoch olympiádach, v Pekingu 2008 aj v Londýne 2012, už meno Dibabová svietilo po finále rovnakej disciplíny najvyššie - len namiesto Eyegayehu ho pre Etiópiu vybojovala stredná sestra Tiruneš Dibabová. Ďalšia z afrických bežkýň, ktorá atletickú kariéru vôbec nemala v pláne.

Osudové meškanie

Z Bekoji sa do hlavného mesta krajiny vzdialeného 276 kilometrov vybrala študovať, no zápis do školy zmeškala o šesť dní. Bývala u sestry a jeden z miestnych trénerov si všimol, že má bežecký talent rovnako ako Eyegayehu. Vybavil jej členstvo v miestnom športovom policajnom klube a kariéra Tiruneš začala raketovo stúpať. Pôvodne chcela popri behu dokončiť školu, no postupne od plánov upustila.

„Rozhodla som sa, že beh bude moja práca aj moja zábava. Pochopila som, že mi to stačí, aby som sa vďaka nemu stala vo svete slávnou,“ vyznala sa v rozhovore pre CNN.

Jej popularitu nedvíhali len výsledky - Tiruneš nazbierala desať zlatých medailí z majstrovstiev sveta v klasickom behu aj v cross-country -, ale aj láska. Zamilovala sa do ďalšieho olympijského medailistu Silešiho Sihineho. Ako inak - v behu na 10 kilometrov. Sihine prehral v olympijskom finále v Aténach 2004 aj v Pekingu 2008 len s jediným súperom - krajanom Kenenisom Bekelom. Ani nemusíte hádať, odkiaľ pochádza? Z mesta Bekoji - rovnako ako sestry Dibabové.

„Čo nevyšlo mne, zvládne snúbenica,“ zaťal sa Sihine a tlačil Tiruneš do ešte tvrdšieho tréningu. „Vstávala som o šiestej ráno, trénovala dvojfázovo a niekedy šla do postele taká unavená, že som sa ani najesť nevládala,“ priznala Tiruneš. Popritom držala prísnu diétu - jedla najmä cestoviny a ryžu.

Desaťdňová svadba

Výsledok sa dostavil. Tiruneš vyhrala olympijské zlato hneď na prvý pokus. Pomstila sestru a potešila Silešiho. V policajnom klube, za ktorý behávala, ju za odmenu povýšili. Do Londýna 2012 už letela ako manželka. Prominentný pár sa bral v novembri 2011 a bola to svadba, na akú sa nezabúda. Trvala desať dní, v televízii bežal priamy prenos. Na námestie Meskel v metropole krajiny v Addis Abbebe, odkiaľ sa zaľúbenci presúvali kočom na oslavu do hotela Sheraton, ich prišlo pozdraviť údajne pol milióna ľudí.

Na hostinu bolo pozvanýc tisíc hostí. Na druhý deň aj vtedajší prezident Etiópie Girma Wolde-Giorgis. Takú slávu si nemohol nechať ujsť ani ďalší velikán etiópskeho športu Haile Gebrselassie. Bývalý svetový rekordér v maratóne bol pôvodne prihlásený na jeden z mítingov, no štart zrušil a prišiel mladomanželom zahrať na piane. Tridsaťročná Tiruneš sezónu 2015 vynechala. V marci sa jej v americkej Atlante narodil syn Natan. Doma je však stále v Etiópii. V Addis Abebe otvorila koncom roka 2013 trojhviezdičkový hotel, neďaleká nemocnica nosí jej meno.

Trauma Genzebe

Ktovie, ako dopadne najmladšia zo športového tria Dibabových - 24-ročná Genzebe. Zatiaľ sa vydávať nechce. Radšej cestuje po svete a láme svetové maximá. „Nečakala som, že ten rekord padne, ale tréner ma presviedčal, že na to mám,“ citovali svetové agentúry jej slová po monackom superbehu. Dlho bola nedostihnuteľná najmä v halových disciplínach. „Po štyroch svetových rekordoch v hale som začala túžiť aj po nejakom vonku. Teraz chcem aj ďalšie dva - na 5-tisíc aj 800 metrov.“ Ten z osemstovky je ešte starší než čerstvo pokorený rekord Číňanky.

Je to moje: Genzebe po svetovom rekorde v Monaku v behu na 1 500 metrov. Foto: Profimedia

Drží ho bývalá československá reprezentantka Jarmila Kratochvílová. V júli 1983 v Mníchove zabehla túto trať za 1 minútu, 53 sekúnd a 28 stotín. Genzebe má oproti ostatným súperkám výhodu - trénuje s mužmi v tíme somálskeho trénera Jamu Adena. „Posúva ma to vpred. Nie veľa žien s nimi dokáže držať tempo,“ vraví. Na blížiacich sa majstrovstvách sveta v čínskom Pekingu (22. – 30. augusta) bude veľkou favoritkou. Etiópsky atletický zväz ju okrem 1 500 metrov prihlásil aj na päť kilometrov.

Genzebe tak bude mať dve šance dobehnúť sestry a konečne získať prvú veľkú seniorskú medailu. Na rozdiel od Eyegayehu či Tiruneš ešte žiadnu nemá, len v kategórii junioriek. Zo svetového šampionátu má len dve ôsme a jedno deviate miesto. Najvyšší čas na zmenu.

„Sama neviem, prečo sa mi na otvorenom priestranstve nedarilo. Možno som bola príliš nervózna. Ak Boh dá, hádam mi to vyjde. Ani netúžim byť lepšia ako sestra Tiruneš. Úplne mi postačí, keď ju dobehnem. Ale aj keby nie, som šťastná za život, aký som si vybrala. Vďaka atletike som objavila úžasný svet. Verím, že aj môj prípad učí ľudí, aby sa nevzdávali,“ vraví Genzebe Dibabová. Jej behy by mali byť jedným z ťahákov blížiaceho sa atletického vrcholu roka.

Sestry vo faktoch

Eyegayehu Dibabová Rok narodenia: 1982 Medaily z olympiády: 1 - strieborná z Atén 2004 - beh na 10 km Medaily z majstrovstiev sveta: 2 - obe bronzové, z Helsínk 2005 - na 5 aj 10 km

Tiruneš Dibabová Rok narodenia: 1985 Medaily z olympiády: 5 - 3 zlaté, 2 bronzové, Atény 2004 - bronz na 5 km, Peking 2008 - zlato na 5 aj 10 km, Londýn 2012 - zlato na 10 km, bronz na 5 km Medaily z majstrovstiev sveta: 5 - všetky zlaté, Paríž 2003 - na 5 km, Helsinki 2005 - na 5 aj 10 km, Osaka 2007 - 10 km, Moskva 2013 - 10 km Úradujúca svetová rekordérka na 5 km časom 14:11,15

Genzebe Dibabová Rok narodenia: 1991 Medaily z olympiády: 0 Medaily z majstrovstiev sveta: 0 Úradujúca svetová rekordérka na 1 500 m časom 3:50,07, v hale drží svetový rekord na 1 500, 3 000 aj 5 000 metrov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní