Európska krajina ustúpila moslimskému právu: Tehotná tínedžerka (14) musí naspäť k manželovi!

S vlnou migrantov zaplavujú Európu detské nevesty. Úradníci nevedia, čo s nimi.

Vlnu pohoršenia vyvolalo nedávne rozhodnutie švédskeho súdu o tom, že sa 14-ročná Sýrčanka Ajša, ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva, musí vrátiť k svojmu manželovi, o šesť rokov staršiemu Eminovi. Sociálni pracovníci z mesta Mönsterås boli niekoľko mesiacov vystavení agresívnym útokom moslimského mladíka, dožadujúceho sa prístupu k žene. Dnes len bezradne krčia ramenami. Po rozsudku môžu rodine nanajvýš finančne pomôcť.

Islamské paničky na BBC zbierajú slávu a silnú kritiku

Foto: internet

Utečenci: Prinášajú do Európy vlastnú kultúru Foto: internet

Namiesto náhradnej rodiny pedofil

Aisha sa vydala za Emina, ktorý je mimochodom aj jej bratrancom, už ako dvanásťročná. Rok na to prišla do Švédska, kde ju podľa zákona umiestnili do ústavu sociálnej starostlivosti. Jeho pracovníci sa pokúšali nájsť pre ňu náhradnú rodinu v presvedčení, že v civilizovanej krajine jej manželstvo nemôže byť zlegalizované. Mýlili sa. Emin sa oficiálne stal poručníkom budúcej mamičky. Sudca svoj verdikt odôvodnil tým, že dievčina je na svoj vek vyspelá, a hlavne chcel rešpektovať kultúrne a náboženské rozdiely.

Moskva posúva svoj osvedčený vojenský scenár zo Sýrie do Líbye

Foto: internet

Koniec detstva: Dievčatá sa stávajú manželkami ďaleko pred dovŕšením dospelosti Foto: internet

"Ak žena patrí k inému náboženstvu, alebo kultúre, znamená to, že sú detské sobáše v poriadku?" pýta sa politická novinárka Sakine Madon v komentári pre švédske noviny Vestmanlands Läns Tidning. "Každý kto aspoň trochu pozná takzvanú kultúru cti v týchto krajinách vie, akému nátlaku sú mladé ženy vystavené. Prečo chceme zatvárať oči pred tým, že Ajša je neplnoletá?"

Príbeh mladej Sýrčanky opäť otvoril debatu o probléme, s ktorým sa potýka viacero európskych krajín. Len v samotnom Švédsku úrady registrujú cez 130 prípadov, kde sú manželmi, alebo manželkami deti. Takmer všetky pochádzajú z Afganistanu, Iraku alebo Sýrie. Domáce média sa domnievajú, že takýchto zväzkov je medzi utečencami a migrantmi oveľa viac. Niektoré sú tajné, alebo dievčatá zatajujú skutočný vek.

Viedni mal hroziť teroristický útok v metre

Foto: internet

Pribúdajú: S utečeneckou vlnou prišli na starý kontinent aj maloleté ženy dospelých mužov. Len vo Švédsku ich úradníci registrujú okolo 130. Predpokladá sa, že reálne čísla sú oveľa vyššie. Foto: internet

Česť rodiny bránia vraždami

Politici sú v rozpakoch, sudcovia bezradní, obyvatelia rozhorčení. Každá krajina hľadá vlastné riešenie a žiadne z nich nie je ideálne. Nekompromisný zákaz detských manželstiev môže totiž pre neplnoleté dievčatá znamenať ohrozenie, alebo smrť. O ich život môžu usilovať nielen "manželia", ale tiež súrodenci, či dokonca vlastní rodičia. Jednou z príčin je fakt, že dievča si pravdepodobne už nenájde partnera zo svojej kultúry a zostane rodine na obtiaž, ďalšou je "zachovanie si tváre". Vraždy žien, ktoré nedostáli manželským sľubom a poškvrnili tak rodinnú česť nie sú v moslimských komunitách ničím neobvyklým.

Foto: internet

Odsúdené: Ak by sa podarilo dievčatám vymaniť z manželského zväzku, môže ich čakať smrť. Aj od súrodencov, či vlastných rodičov. Foto: internet

Aby týmto praktikám predišli, neraz úrady volia menšie zlo. Podľa spravodajskej stanice RTV-Noord v holandských imigračných centrách povolili mužom, aby sa stretali so svojimi 13 - 15 ročnými manželkami. Túto prax zatrhli po tom, ako správa prenikla na verejnosť.

Dáni sa naopak snažia o osvetu. Učia moslimov, ako sa správať k ženám podľa európskych štandardov. Tamojší politik a publicista s palestínsko - sýrskymi koreňmi Naser Khadir si v denníku Metroexpress neberie servítku pred ústa: "Ak muž čaká dieťa so štrnásťročnou dievčinou, nazývame to pedofília!" Zároveň žiada aby boli takýto ľudia deportovaní.

Foto: internet

Osveta: Zatiaľ veľmi nepomáha. Detských neviest je stále veľa a úrady sú bezradné.

Foto: internet

Známy dánsky imam Oussama El Saadi si zase myslí, že právo treba rozlišovať podľa kultúrnych princípov a manželstvo uzatvorené pred príchodom do Európy uznať. To by však znamenalo povýšiť šariu nad zákony hostiteľských krajín.

Bude vás zaujímať:

Extrémistov iba trestať nestačí

Švajčiari podporili v referende prisťahovalcoch z tretej generácie

Londýn v ohrození: Hrozba teroristického útoku je veľmi pravdepodobná!

Amriho tajomstvo je odhalené: Čo prezradila pitva teroristu, ktorý zaútočil na Berlín?


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní