Bežný pohľad: Architektúra vo štvrti je síce európska, ale obyvatelia sú väčšinou moslimskí prisťahovalci.

Európske centrum džihádu? Bruselská štvrť, kde platia cudzie pravidlá

Bruselská štvrť Molenbeek patrí medzi najobávanejšie v Európe. Právom?

Križovatka terorizmu či liaheň teroristov. Takými titulkami upozorňuje svetová tlač na situáciu v bruselskej štvrti Molenbeek po nedávnych teroristických útokoch v Paríži. Aj tentoraz sa totiž opakuje scenár známy z iných krvavých výbuchov na starom kontinente v minulosti - stopy útočníkov vedú na toto čoraz smutnejšie známe predmestie.

Kúsok Magrebu

Hoci sa nachádza len dve zastávky metra od centra Bruselu, život v Molenbeeku sa odvíja podľa iných pravidiel ako vo zvyšných častiach belgickej metropoly. Tu nejde o povestné belgické pivo či pralinky - aj keď prvý dojem môže klamať.

Domy, kostoly, celá architektúra sú čisto európske. Pri pohľade na miestnych ľudí však máte pocit, ako keby sa práve presídlili z Marrákeša. Muži v halábijach, na každom kroku zahalené ženy. Jedna z devätnástich komún belgickej metropoly je najhustejšie obývaná časť mesta, kde osemdesiat percent obyvateľov je pôvodom z krajín Maghrebu a vyše štyridsať percent je bez práce.

Je to štvrť s najväčším výskytom nezamestnaných, odkázaných na sociálny systém. Belgické médiá už dlhší čas upozorňujú na problémy, ktorým čelia starousadlíci - či už v dôsledku kultúrnych rozdielov, alebo vysokej zločinnosti.

Denník Le Soir napríklad nedávno priniesol príbeh mladej ženy, ktorá sa v Molenbeeku narodila a ktorá sa sťažovala, že napriek tomu, že žije v Európe, vždy, keď sa večer vracia domov - najmä v lete -, musí mať v taške nejaký sveter alebo šatku. Keď ju totiž len tak v tričku a v sukni vidia novousadlíci, kričia na ňu „putte“ - kurva.

Ťažkosti mali aj viacerí podnikatelia, keď čelili výtržnostiam mladých prisťahovalcov. Rozbité výklady, popísaná fasáda, obťažovanie klientov, to je len stručný výpočet problémov, s ktorými sa bežne stretávajú. No keď sa jeden z nich na to sťažoval na úradoch, obvinili ho z rasistických nálad.

V Molenbeeku dlhodobo žije aj Čech David. Venuje sa príležitostným opravárenským prácam. „Dvakrát mi vykradli byt, svoje auto som našiel vypálené. Priateľka odo mňa ušla…“ nespomína práve v najlepšom na život v tejto štvrti.

Čítajte viac:

Ako by sa do ruského lietadla mohla dostať bomba? Jednoducho

Teroristická minulosť

Belgicko hlási takmer päťsto džihádistov s belgickým pasom, najviac zo všetkých krajín EÚ v pomere k počtu obyvateľov. Belgický minister vnútra Jan Jambon upozornil, že kým v regiónoch Flámsko a Valónsko počet džihádistov, ktorí odišli, začal klesať, v bruselskom regióne je situácia opačná. A zásluhu má na tom najmä Molenbeek-Saint-Jean.

História atentátnikov z tejto štvrte siaha až do roku 2001, keď v Afganistane zabili Achmada Šáha Masúda, ktorý bojoval proti Talibanu. Jeden z jeho vrahov „prešiel“ cez Molenbeek, jeho družka je v belgickom väzení za nábor džihádistov.

Mená teroristov z Molenbeeku sa spájajú s celým radom útokov. Atentáty v Madride z roku 2004 so 191 obeťami, útok na židovské múzeum v Bruseli, incident vo vlaku Paríž - Amsterdam, útok na Charlie Hebdo... No a najnovšie parížske útoky. Býval tu Ibrahim Abdeslam, ktorý sa v Paríži vyhodil do vzduchu na bulvári Voltaire, aj jeho brat.

Ibrahim sa tu tiež spoznal s Abdelhamidom Abaaoudom, známym aj pod džihádistickým menom abú Umar al-Bildžikí, pravdepodobným strojcom útokov, ktorého minulý týždeň zabili francúzski policajti pri razii.

Stereotyp?

Veľká časť obyvateľov Molenbeeku si však nemyslí, že býva v teroristickej liahni a terorizmus odsudzuje. „Títo muži, ktorí zabíjajú nevinných, nemajú nič spoločné s islamom,“ povedal miestnym médiám marocký prisťahovalec El-Yassini. „Poznám svoje náboženstvo. Tí ľudia nereprezentujú to, v čo veríme.“

Aj Kenza Yacoubiová z miestnej radnice je presvedčená, že džihád zlákal len jednotlivcov. „Molenbeek je obeťou mediálnych stereotypov,“ tvrdí socialistka, ktorá je dcéra marockých imigrantov.

„Skutočný problém je tu nezamestnanosť, diskriminácia. Ale ľudia tu naozaj tvrdo pracujú, aby podporili svoje rodiny. Je to štvrť tvrdo pracujúcich ľudí.“

Aj starostka Molenbeeku Francoise Schepmansová po útokoch na Charlie Hebdo v januári uviedla, že v tejto štvrti neexistujú takzvané zóny bezprávia, kam nechodí ani polícia. Podľa jej slov má polícia všetko pod kontrolou.

Atentáty v Paríži však naznačili, že Molenbeek, kde následne zatkli päť podozrivých osôb, ešte stále má čo a koho skrývať. Aj preto belgický premiér Charles Michel v súvislosti s neriešením otázky radikalizácie mládeže v Molenbeeku priznal, že ide o „gigantický problém“, a minister vnútra prisľúbil, že túto štvrť „vyčistí“.

Čítajte viac:

Einstein, Gates, Messi aj islamskí teroristi: Neuveríte, čo ich spája!

Cestoval naprieč Európou

Určite najznámejším teroristom, ktorého meno sa spája s Molenbeekom, je Abdelhamid Abaaoud, známy aj pod džihádistickým menom abú Umar al-Bildžikí. Pravdepodobný strojca parížskych útokov už ďalšie zverstvo nezosnuje - minulý týždeň ho pri razii v parížskej metropole zabili francúzski policajti.

Aj tak je však zarážajúce, že tomuto džihádistovi sa vôbec podarilo zorganizovať útok takých obrovských rozmerov. Napriek tomu, že bol európskym tajným službám už dlhšie známy a svojimi exrémistickými názormi sa nijako netajil, v roku 2015 sa mu minimálne raz podarilo absolvovať cestu z Európy do Sýrie a späť.

„Alah si ma zvolil s ďalšími dvoma bratmi, aby som cestoval do Európy a aby som terorizoval križiakov, ktorí vedú vojnu proti moslimom. Ako viete, Belgicko je členom križiackej koalície útočiacej na moslimov v Iraku a Sýrii,“ uviedol Abaaoud v rozhovore pre februárové číslo časopisu Islamského štátu Dabiq.

V rozsiahlom článku, v rámci ktorého sú zverejnené aj jeho veľké fotografie so zbraňou či s Koránom v ruke, sa džihádista rozhovoril o príprave teroristického útoku v belgickom Verviers. Teroristi si tam našli dom, ktorý bol ich bezpečným útočiskom.

Zásobili sa zbraňami a chceli udrieť. Našťastie, v januári im v tom zabránilo protiteroristické komando, ktoré zaútočilo na dom a zlikvidovalo dvoch džihádistov z tejto bunky.

Abaaoud však v čase zásahu v dome nebol. Už vtedy bol tento nebezpečný muž dobre známy európskym tajným službám. Okrem iného v médiách kolovala jeho fotografia.

„Jeden z bratov ma odfotil v Sýrii pred bojom, ale jeho fotoaparát sa stratil. Objavil ho moslim, ktorý zišiel zo správnej cesty a predal západnému novinárovi. Zrazu sa moja podobizeň objavila vo všetkých médiách,“ tvrdil terorista ešte vo februári v rozhovore pre Dabiq.

Napriek tomu sa mu podľa vlastných slov podarilo uniknúť z Európy do Sýrie. A nielen to. Ako už teraz vieme, medzičasom sa vrátil a zrejme zorganizoval útok na Paríž. Bez povšimnutia zo strany bezpečnostných zložiek európskych štátov. „Zaslepil ich Alah,“ vysvetľoval si to svojsky v rozhovore Abaaoud. (rh)

Rozhovor s politológom a odborníkom na terorizmus JOZEFOM KLAVECOM z Univerzity svätého Cyrila a Metoda v Trnave o pomeroch v európskych štvrtiach s veľkou moslimskou populáciou, o nábore teroristov aj spôsoboch boja proti nim nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].