Aedes albopictus: Tigrie ázijské komáre dobývajú Európu.

Európu a Severnú Ameriku ohrozuje západonílska horúčka a ďalšie tropické choroby

VSrbsku v posledných dňoch najmenej dvaja ľudia zomreli na západonílsku horúčku, rovnaká choroba si tento rok v Spojených štátoch vyžiadala už desiatky ľudských životov. V Grécku zasa po osemdesiatich rokoch diagnostikovali prvý prípad horúčky dengue. Stanú sa tieto tropické a subtropické choroby bežnou súčasťou nášho života?

Hosť z Ugandy

V roku 1999 odborníci zaregistrovali západonílsky vírus v New Yorku. Medzičasom sa rozšíril najmenej do 47 amerických štátov a Kanady. Hoci nepatrí medzi najnebezpečnejších „hostí“ z exotických krajín, tento rok si vyžiadal v Spojených štátoch už rekordnú stovku obetí, pričom príznaky ochorenia sa prejavili u vyše dvetisíc ľudí. Takmer polovicu všetkých prípadov registrujú v Texase. Vírusom objaveným v roku 1937 v Ugande sa okrem človeka môžu nakaziť aj vtáky či ďalšie zvieratá, ale prenášajú ho výlučne komáre. Západonílsku horúčku si až 80 percent nakazených vôbec nevšimne, keďže sa u nich neprejavia žiadne symptómy. Najmä deti, staršie osoby a ľudia so slabšou imunitou však môžu dostať vysokú teplotu, bolesti hlavy, pociťovať svalovú slabosť. Asi u jedného percenta nakazených sa dostavia aj ťažšie formy ochorenia, ako je zápal mozgu a mozgových blán. Liečba zatiaľ nie je známa, preto je najlepšou prevenciou ochrana pred uštipnutím komára. „Počet prípadov nakazenia ľudí stále vzrastá a očakávame, že bude rásť aj naďalej, až do októbra,“ uviedol pre server greenvilleonline. com Lyl R. Petersen z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Ako dodal, jeden z dôvodov rekordného počtu prípadov môže byť aj počasie.„Takéto choroby majú tendenciu šíriť sa, keď sa teploty pohybujú nad dlhodobým priemerom, čoho sme tento rok svedkami.“

Aj v Európe

Západonílska horúčka straší i starý kontinent. V Srbsku už na ňu umreli najmenej dvaja starší ľudia, ďalšie štyri desiatky sa nakazili, pričom stav niektorých z nich bol vážny. „Nie je dôvod na paniku, epidémia nehrozí,“ upokojovala svojich spoluobčanov ministerka zdravotníctva Slavica Djukičová Dejanovičová. Zároveň však vyzvala, aby sa ľudia so zvýšenou teplotou dali pre každý prípad vyšetriť u svojho lekára. Srbsko však zďaleka nie je jedinou európskou krajinou, čo prišlo do kontaktu s týmto ochorením. V Grécku naň doteraz umreli už desiatky ľudí. V roku 2010 sa tropickým vírusom nakazilo asi šesťsto osôb z toho vyše polovica v Rusku. Skúsenosti s ním majú aj na Ukrajine, v Maďarsku, Taliansku a Portugalsku. Zrejme nebezpečnejšie než samo ochorenie je zistenie, že klimatické zmeny postupne odstraňujú hranice pre vírusy a ich prenášačov. Konkrétne v súvislosti so západonílskou horúčkou sa často spomína ázijský tigrí moskyt. Pokiaľ ide o Spojené štáty, jedna z teórií hovorí, že do krajiny vírus priniesli práve tieto komáre. Aj v Srbsku ich médiá aj časť politikov zo začiatku označovali za hlavného vinníka ochorenia. Neskôr odborníci spresnili, že vírus prenášajú domáce druhy. Tigria hrozba: Napriek tomu faktom zostáva, že ázijský tigrí moskyt sa v Európe udomácňuje. Na kontinente ho prvý raz zaregistrovali v roku 1979 v Albánsku. Odvtedy sa posúva čoraz severnejšie, až po Nemecko, Belgicko a Holandsko, a spôsobil už poriadnu šarapatu. Tieto komáre totiž okrem západonílskej horúčky prenášajú aj ďalšie, omnoho nebezpečnejšie ochorenia, ako je horúčka dengue, bolestivé ochorenie kĺbov chikungunya či encefalitídu. V roku 2010 sa tigrie moskyty podpísali pod desiatku prípadov horúčky dengue v Chorvátsku a vo Francúzsku. V týchto dňoch rovnakému onemocneniu podľahol aj vyše 80-ročný Grék z dedinky Agrinio na západe krajiny. „Máme do činenia s chorobou, ktorá tu nebola celé desaťročia,“ povedal pre BBC Sotrios Tsiodras z gréckeho Centra na kontrolu a prevenciu chorôb. „Možno ide o izolovaný prípad, ale musíme sa uistiť, že sa neobjavia aj ďalšie. Celú vec nesmieme brať na ľahkú váhu.“ V roku 2007 zasa na severe Talianska ázijské komáre nainfikovali vírusom chikungunye asi dvesto ľudí, z toho jeden umrel. Išlo o prvé prepuknutie choroby na kontinente.

Nezničiteľné

Tigrie moskyty sú agresívne a odolné. Na rozmnožovanie im stačí celkom málo stojatej vody, napríklad v kvetináči alebo odhodených pneumatikách, takže sú prispôsobené na život v mestách. Na druhej strane vajíčko tigrieho komára dokáže dlhý čas prežiť aj bez vody, čo komplikuje boj s nimi. „Je nemožné všetky ich zabiť,“ uviedla pre AFP Anna-Bella Faillouxová z Pasteurovho inštitútu. „Aj keď vo vašom okolí nie sú žiadne komáre, sú tam vajíčka, ktoré trpezlivo čakajú na ďalší dážď.“ Okrem toho im nahráva aj globálne otepľovanie. „Pokiaľ klimatické zmeny budú pokračovať, ďalšia expanzia komárov do Európy je pravdepodobná,“ píše sa v odborných štúdiách. Platí pritom úmera, že o čo viac je týchto komárov okolo nás, o to väčšie je riziko epidémie niektorej z tropických chorôb. Katastrofi cké scenáre počítajú s nainfi kovanými cestujúcimi z exotických krajín, ktorých ázijské komáre po prílete uštipnú. Hoci aj hneď na letisku.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní