Jedným z rituálov pri vyháňaní zlých duchov je ritauálne pálenie kozy na ohni.

Exorcizmom proti ebole: Do boja nastúpili vyháňači zlých duchov

V oblasti, odkiaľ sa do sveta rozšírila ebola, sa pokúša odstrániť prekliatie šaman. Za prvú obeť choroby považujú dvojročného chlapčeka z africkej dediny Meliandou.

Meliandou je dedina v západoafrickej krajine Guinea, o ktorej by sa zvyšok sveta možno nikdy nedozvedel. Nebyť toho, že v nej koncom decembra 2013 zomrel dvojročný chlapček Emile Ouamouno.

Priebeh choroby bol veľmi rýchly. Dieťa dostalo horúčku, vracalo, v stolici sa mu objavila krv a do dvoch dní od prvých príznakov zomrelo. Nik netušil, prečo.

Prekliata dedina?

Keď na záhadnú chorobu začali postupne umierať ďalší dedinčania, nastala panika. Ochorenie sa v krátkom čase stalo strašiakom nielen v afrických regiónoch.

Čítajte viac:

Máme dôvod na paniku? Všetko, čo potrebujete vedieť o ebole

Desiatky obyvateľov sídlo opustili, no ľudia umierali ďalej. Miestni začali veriť, že rodina dieťaťa alebo celá dedina sú prekliate. Namiesto vedy dostal v dedine priestor šaman.

Tradičného liečiteľa Kalifa Lenga požiadali, aby vykonal obrad vyháňania zlých duchov. Ten vysadil v centre obce banánovník a sľúbil, že sa vráti. Zatiaľ mali obyvatelia orezávať rastlinu a zbavovať tým dedinu prekliatia.

Čítajte viac:

Ebola potrebuje viac armádu ako lekárov, tvrdí profesor Krčméry

Teraz sa Leng vrátil v obradoch pokračuje celá obec. Zlých duchov vyháňajú spevom, tancom a obradmi neďaleko banánovníka. Ich súčasťou je pálenie mŕtvej kozy a hádzanie ryže na strom.

Na chorobu, ktorá sa šíri telesnými tekutinami, sa dodnes nepodarilo nájsť liek. K dnešnému dňu sa infikovalo vyše 23 500 ľudí, z toho viac ako 9 500 zomrelo. Ebola vyčíňa najmä v Guinei, Libérii a Sierre Leone.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní