Kedysi bol najmocnejším mužom v krajine, v posledných mesiacoch života ho musela podopierať vlastná dcéra. Český expremiér Stanislav Gross bojoval s ťažkou chorobou.

Expremiér Gross (†45) dobojoval: Na smrť čakal ponorený v modlitbách

Stanislav Gross, ktorý podľahol ťažkej chorobe, prešiel osobnostným vývojom. Pred smrťou sa už len modlil a očakával koniec.

„V osobnom živote som mal možnosť urovnať si vzťahy doma, v duchovnom živote som prešiel nejakým vývojom – prijal som Krista,“ vyhlásil na jar 2014 český expremiér Stanislav Gross. Do konca života mu vtedy ostával rok.

Čítajte viac:

Šokujúca správa z Česka! Expremiér Gross (†45) podľahol ťažkej chorobe

Bývalý minister vnútra a predseda vlády musel raketovo naštartovanú kariéru ukončiť v roku 2005, keď ho zdiskreditovala kauza okolo financovania luxusného veľkometrážneho bytu, ktoré nevedel spoľahlivo vysvetliť. Po rezignácii sa z politiky stiahol a venoval sa advokátskej praxi.

„Všetkým vám, ktorí ste mi pred iks rokmi dôverovali a potom ste mali pocit, že som vás sklamal, sa ospravedlňujem,“ sypal si Gross popol na hlavu po deviatich rokoch od vypuknutia kauzy v dokumente pre cyklus Jána Látala Expremiéri.

Čítajte viac:

Nerobil som dobré veci, priznal Gross. Tvrdí, že prijal Ježiša

Záhadná choroba

Na verejnosť postupne začali prenikať informácie, že niekdajší najmocnejší muž krajiny má vážne zdravotné problémy. České médiá najskôr špekulovali o nádore mozgu či mozgovej príhode. Grossova manželka Šárka hovorila o problémoch s chrbticou.

Na premiére muzikálu Adam a Eva v apríli 2014 sa bývalý premiér objavil v spoločnosti svojej rodiny viditeľne zoslabnutý. Mal takmer ochromené horné končatiny a podopierať ho musela dcéra.

Médiá začali vtedy otvorene hovoriť o diagnóze amyotrofická laterálna skleróza, ktorá spôsobuje degeneráciu a stratu buniek centrálnej nervovej sústavy.

Čítajte viac:

Stanislava Grossa (†45) zabil Lou Gehrig: Choroba mala rýchly priebeh

Naposledy sa Stanislav Gross objavil koncom minulého roka na premiére muzikálu Antoinetta – kráľovná Francúzska, kde účinkujú jeho dcéry. Do hľadiska ho museli priniesť na stoličke.

Rodina oficiálne Grossovu diagnózu nikdy nepotvrdila. Manželka sa v ostatných mesiacoch odmietala k jeho stavu vyjadrovať. České médiá v marci priniesli správu, že bývalý premiér trávi čas modlitbami a čakaním na smrť.

Čítajte viac:

České médiá šokujú: Expremiér Gross sa už len modlí a čaká na smrť

Tá prišla napokon vo štvrtok ráno. Správu o úmrtí bývalého vrcholového politika potvrdila hovorkyňa ČSSD Eva Gregorová. „Standu si k sebe povolal Boh,“ povedala pre český portál blesk.cz Grossova manželka Šárka.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní