Moskovské medzinárodné obchodné centrum.

FOTO Moskva na dlani. Metropola Ruska sa zmenila, vyrástla do šírky aj do výšky

Tí, ktorí sa pamätajú na Moskvu spred roku 1990, by ju dnes zrejme vôbec nespoznali.

Vyrástla do šírky aj do výšky a jej najnovšou atrakciou je Moskovské medzinárodné obchodné centrum, ktoré za dvadsať rokov vyrástlo na Krasnopresnenskom nábreží a má rozlohu okolo 60 hektárov. Vzniklo na mieste, kde rieka Moskva vytvára akúsi slučku, na mieste, kde stáli staré továrne.

Foto: Peter Kubínyi

Jednoducho povedané, tam, kde sa nebolo na čo pozerať, je dnes štvrť mrakodrapov, ktorá niečím pripomína parížsku časť Défence.

Čítajte viac:

Malý chlapec zomrel na antrax. ďalšie desiatky ľudí hospitalizovali. Hrozí svetu katastrofa?

Do nebies

Azda najviac tým, že mrakodrapy nie sú "rozsypané" po meste, ale sú sústredené na jednom mieste. A ešte zopár zaujímavostí: tamojšie budovy majú od 53 do 374 metrov, pokiaľ ide o počet poschodí, nájdete tu aj také, ktoré ich majú až deväťdesiatpäť. Ráta sa celkovo s 23. objektmi s celkovou úžitkovou plochou 4,3 milióna metrov štvorcových.

Foto: Peter Kubínyi

Z nich bude 1,5 milióna štvorcových metrov slúžiť ako kancelárske priestory a osemstotisíc ako byty. Výstavba celého Moskovského medzinárodného obchodného centra by sa mala skončiť v roku 2018. Ale City Centrum nie je jediná novinka, ktorú v Moskve môžete objaviť. Zaujímavosťou sú napríklad budovy, ktoré kopírujú architektúru niekdajších stalinských vežiakov.

Čítajte viac:

Supernáročný. Megamost spojí Krym s Ruskom: Značkuje si Putin územie?

Jednu takú nájdete neďaleko slovenského veľvyslanectva pri Majakovského námestí. A ak pociťujete nostalgiu za starou Moskvou, zrejme vás prejde vo chvíli, keď vstúpite do obchodu Detskyj mir.

Foto: Peter Kubínyi

Budova KGB

Po GUM-e na Červenom námestí to bol zrejme druhý najznámejší obchod v celej krajine a ponúkal všetko pre deti. Naozaj všetko, od hračiek, cez oblečenie až po školské potreby. Tohto roku ho po dlhšej rekonštrukcii otvorili a to, čo sa očiam núka po vstupe budovy, vás jednoducho prekvapiť musí.

Obrovské priestory, asi najväčšie pondusové hodiny na svete a vyhliadková terasa na streche, odkiaľ máte srdce Moskvy ako na dlani: vidíte Kremeľ, Červené námestie, ale aj neslávne známu budovu KGB.


VIDEO Plus 7 Dní