FOTO VNÚTRI Zakázaná rozkoš: V 21. storočí milióny žien musia podstúpiť obriezku

Odrezať klitoris, aby ženy necítili pôžitok. Pretože je to niečo špinavé.

Na svete sú náboženstvá, ktoré medzi základné úkony, ktoré svojim veriacim určujú, zahŕňajú mužskú obriezku. Ide o odstránenie predkožky žaluďa, zväčša krátko po narodení. Malý chlapec to cíti asi tak intenzívne, ako dievčatá prepichnutie uší kvôli náušniciam. Ide o nenáročný a neinvazívny zákrok, ktorý nijako neovplyvňuje sexualitu a výkonnosť muža.

Niektoré ženy si dokonca pochvaľujú dlhšiu výdrž zo strany partnera pri súloži. „Je to cítiť. Mala som neobrezaných chlapov aj obrezaných. Myslím, že keď chlap nemá predkožku, nemá mu čo citlivý žaluď chrániť a to ho mierne znecitlivie. Takí chlapi vydržali dlhšie,“ hovorí Monika (43). Bohužiaľ v tomto, ako v jednom z mála prípadov, sú v mnohých krajinách ženy rovné chlapom. Aj tie podstupujú obriezky. V štátoch, v ktorých je tento prežitok stále na dennom poriadku, sú spájané s rituálmi a kultúrnymi zákonitosťami.

Rozkoš je zlá!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) využíva pri týchto úkonoch pojem „female genital mutilation“, čo v preklade znamená mrzačenie ženských orgánov. Je to asi najpresnejší názov, pretože pojem „obriezka“ môže navodzovať dojem, že ide o legitimný lekársky zákrok. Opak je pravdou. Najmä v afrických krajinách, ktoré sú doslova preborníkom v obrezávaní žien, sa tieto úkony vykonávajú bez akéhokoľvek zdravotníckeho dohľadu a starostlivosti. Zväčša tupými neostrými predmetmi, za hranicami dedín a miest.

Pred - ženské genitálie sú v mnohých krajinách aj v súčasnosti považované za prostriedok diabla a nečistoty.
Pred - ženské genitálie sú v mnohých krajinách aj v súčasnosti považované za prostriedok diabla a nečistoty.
profimedia.sk

Pred zákrokom: Sú rôzne druhy ženských obriezok - menej radikálne a radikálne. V každom prípade však žena príde minimálne o klitoris, najcitlivejšiu časť tela. Foto: Profimedia.sk

Pretože dievčatá sú nečisté bytosti, kým majú orgán, vďaka ktorému sú schopné prežívať rozkoš. Spoločenstvom ba dokonca aj rodinou sú odvrhované. Klitoris siaha hlboko do pošvy, nie je to len to, čo vidíme na povrchu. „Klitoris je mimoriadne prekrvený orgán. A preto je najčastejšou príčinou smrti dievčat, ktoré podstúpili obrezanie, vykrvácanie. Druhou najčastejšou príčinou sú rôzne infekcie, či neschopnosť zaceliť rany a podobne,“ hovorí gynekológ Marián Oros. Je niekoľko druhov obriezok. Radikálne, pri ktorých sú okrem klitorisu odstránené aj malé a veľké pysky, a menej radikálne, keď sú pysky ponechané.