John F. Kennedy (vpravo) ako mladý študent navštívil hitlerovské Nemecko.

Fascinovaný Hitlerom? Mladý J.F. Kennedy obdivoval Nemcov

Dajme si na Nemcov pozor, napísal si do denníka pred vojnou mladý John F. Kennedy. Budúci americký prezident mal už ako študent vyspelé politické vnímanie a dokázal pochopiť aj myslenie diktátorov.

„Som Berlínčan.“ Veta, vďaka ktorej sa stal John F. Kennedy v srdciach tisícok Nemcov nesmrteľným. Zaznela počas jeho prejavu v Berlíne 26. júna 1963. Málokto však tuší, že bývalý americký prezident navštívil Nemecko v mladosti až trikrát, dokonca aj počas vlády nacistov – v rokoch 1937, 1939 a krátko po vojne v roku 1945.

V týchto dňoch vyšli Kennedyho zápisky z troch ciest v knihe s názvom „John F. Kennedy. Medzi Nemcami. Cestovné denníky a listy z rokov 1937 – 1945“, približuje portál nemeckého denníka Bild.

Kniha prináša denníkové spomienky mladého J.F. Kennedyho. Foto: aufbau-verlag.de

Nemci sú naozaj dobrí!

Zápisky zachytávajú dojmy 20-ročného študenta Kennedyho, ktorý sa v roku 1937 vydal na cestu po Európe. Nielenže si ako mladý turista bezstarostne užíval cestovateľské zážitky, ale s otvorenou mysľou vnímal aj politické prostredie.

„Po prečítaní Guntherovej knihy som dospel k záveru, že v Nemecku a v Taliansku vládne fašizmus, v Rusku komunizmus, kým v Amerike a v Anglicku je demokracia,“ zaznamenal si mladý Kennedy 3. augusta 1937 v Taliansku po prečítaní knihy amerického novinára Johna Gunthera.

O niečo neskôr sa dostal do Nemecka a priamy kontakt s infraštruktúrou a sídlami ho uchvátil. „Veľmi pekné, po ceste som videl množstvo hradov. Mestá sú krásne, čo dokazuje, že severania majú výrazný náskok pred románskymi národmi. Nemci sú skutočne dobrí, mali by sme sa mať pred nimi na pozore,“ napísal budúci americký prezident do denníka 21. augusta 1937, keď navštívil Porýnie.

Nudné poľské dievčatá

V roku 1939 Kennedy opäť cestuje po Európe. Dostáva sa aj do Nemecka a prináša politickú analýzu nacistickej vlády na základe informácií z tamojšej tlače. V máji toho istého roku sa zastavil na americkom veľvyslanectve vo Varšave, kde už myslel celkom na iné veci. „Politika bokom, celkom si to tu užívam. Včera pre mňa usporiadali párty a hoci poľské dievčatá nie sú až také sexi, bola tu poriadna zábava.“

Göringove cigary

V roku 1945 sa J.F.K. dostáva do zruinovaného povojnového Nemecka, kde ho šokovali ulice Berlína, plné „desivého zápachu z mŕtvol, sladkastého a nechutného.“ „Ľudia majú úplne bezfarebné tváre, nažltnuté, so svetlohnedými perami,“ píše otrasený Kennedy do denníka.

Neskôr navštívil aj luxusný dom v Berchtesgadene, ktorý kedysi patril poľnému maršalovi Wilhelmovi Keitelovi popravenému v roku 1946 za vojnové zločiny. „Po večeri mi ponúkli cigary, ktoré sa našli v obrnenom aute Hermanna Göringa.“

Obdivoval Hitlera?

Deň po tejto večeri sa mladý Kennedy dostal aj do Hitlerovho bývalého sídla v Obersalzbergu, do slávneho Orlieho hniezda, ako sa mu hovorilo medzi spojencami. „Každý, kto navštívil tieto dve miesta, možno lepšie dokáže pochopiť Hitlerovu nenávisť. Jeho bezhraničná túžba (ochrániť svoju krajinu) sa stala hrozbou pre mier vo svete. Žil si svojím vlastným záhadným spôsobom a tak aj zomrel. Jeho osoba je vecou legiend,“ zaznamenal si Kennedy 1. augusta 1945.

„Nemyslím si, že Kennedy Hitlera obdivoval. Najmä nie politicky,“ vyhlásil editor novej knihy Oliver Lubra. „Iba sa snažil pochopiť fascináciu ľudí Hitlerom, ktorá bola v tom čase ešte stále veľmi silná,“ dodal na vysvetlenie.


VIDEO Plus 7 Dní