Taťána Malá rezignuje len po dvanástich dňoch vo funkcii ministerky

Fiasko vo vláde. Ministerka rezignuje, čelí obvineniam z falšovania diplomovky na slovenskej vysokej škole!

Spravodlivosť prischne dočasne Andrejovi Babišovi. Ministerka Taťána Malá totiž na funkciu len po pár dňoch rezignuje.

Dvanásť dní. Toľko si užila vedenie rezortu spravodlivosti ministerka, ktorá odchádza s hanbou. Výrazne tomu prispela aj slovenská vysoká škola.

Vykrádanie prác

České médiá uverejnili správu, že členka hnutia ANO, ktorému šéfuje Andrej Babiš, a horúca kandidátka na post ministerky spravodlivosti, nebola počas vysokoškolských štúdií košér. Podľa Rádiožurnálu vykradla iné diplomové práce a z toho vyskladala svoju s názvom: Úprava rodičovských práv a povinností k neplnoletému dieťaťu po rozvode. Prácu napísala na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Ide o súkromnú inštitúciu, kde si študenti za vzdelanie platia nemalé peniaze. Tvrdenia médií potvrdila aj odborná analýza.

Andrej Babiš rezignáciu svojej nominantky na post ministerky prijal.
Andrej Babiš rezignáciu svojej nominantky na post ministerky prijal.
Foto: Petr David Josek

Z nej vyplýva, že už rezignujúca ministerka Malá spojila dve staršie diplomovky iných študentov a bez citovania či parafrázovania si texty vo svojej práci privlastnila. Zjednodušene povedané – opisovala. Týždenník Reflex sa na adresu slovenskej vysokej školy vyjadril asi najkritickejšie. „Malá si spravila vysokú školu na Slovensku, ktorá ju rozhodne nepredurčuje ani na to, aby bola vôbec koncipientka v advokátskej kancelárii. Nie to právnička, či dokonca ministerka,“ píše sa v pomerne kritickom publicistickom texte v poslednom vydaní uznávaného týždenníka.

Zmätočné vyjadrenia

V pondelok popoludní Taťána Malá rezignovala na svoju funkciu. Aj keď len pár hodín pred tým takýto záver „kauzy“ vylučovala. Keď sa jej novinári pýtali, prečo tak rýchlo zmenila názor, vyjadrila sa, že už dlhšie bola rozhodnutá. Avšak najprv chcela o svojom rozhodnutí informovať premiéra Babiša. Ten má zas na krku iný škandál – nezákonné eurodotácie na zariadenie Čapí hnízdo v hodnote 50 miliónov. Babiš povedie ministerstvo spravodlivosti dočasne, kým nenájde za Malú náhradu. Jeho kolegyňa z hnutia sa aj po rezignácii vehementne bráni tomu, že by v diplomovej práci opísala čo i len vetu. Zaujímavosťou je, že to nie je jediná jej práca. Pred Paneurópskou vysokou školou absolvovala Brnenskú Mendelovu univerzitu, kde končila s prácou s názvom Mikroklimatické podmienky chovu králikov. Vskutku všestranne vzdelaná žena.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní