Búrka mien: Podľa niektorých užívateľov sociálnej siete, by hurikánu lepšie padlo meno Hermiona, podľa malej čarodejníčky zo série Harry Potter, hrala ju Emma Watson.

Floridu zasiahol hurikán: Ľudí na internete trápi prečo sa nevolá Hermiona

Tropická búrka zúri nielen na pobreží Floridy, ale aj na Twitteri. Používateľov sociálnej siete však netrápia povodne, silný vietor či výpadky elektriny, ale to, prečo nazvali meteorológovia prírodný živel Hermine a nie Hermiona.

Sever Floridy ráno zasiahol hurikán Hermine, ktorý so sebou priniesol intenzívne zrážky a vietor o sile 130 kilometrov za hodinu. Počas svojho presunu nad územím Floridy hurikán postupne zoslabol na tropickú búrku. Najmenej 70 000 domov v meste Tallahassee sa ocitlo bez elektriny. Meteorológovia varovali pred bleskovými povodňami a vyzvali obyvateľov, aby sa zdržiavali vo vyšších poschodiach, uviedla britská BBC. Ide o prvý hurikán, ktorý tento americký štát zasiahol za 11 rokov.

Wingardium Leviosa

Keď prírodný živel ešte ako tropická búrka vo štvrtok v noci prechádzal nad pevninu USA z Mexického zálivu, zmenil sa na hurikán a opäť zoslabol na tropickú búrku, na Twitteri začala diskusia o jeho názve.

Podľa užívateľov nemala niesť tropická búrka meno Hermine, ale Hermiona, podľa postavy v čarodejníckej ságe Harry Potter, veď jedno písmenko hore-dole. Ak by sa búrka volala Hermiona mohli by sme použiť zaklínadlo Wingardium Leviosa a možno by búrka odlevitovala preč, znel jeden z tweetov.

Daily Mail píše, že viac ako 2500 ľudí podpísalo petíciu vyzývajúcu meteorológov, aby zmenili názov búrky na Harambe, podľa gorily, ktorú v máji zastrelili v zoo v Cincinnati potom, čo do jej výbehu spadol malý chlapec a vzdali jej takto hold.

Harambe: Gorilu zastrelili v máji v zoo v Cincinnati, do jej výbehu spadol totiž chlapec. Niektorí by na jej počesť pomenovali hurikán.
Harambe: Gorilu zastrelili v máji v zoo v Cincinnati, do jej výbehu spadol totiž chlapec. Niektorí by na jej počesť pomenovali hurikán.
Foto: TASR

Harambe: Gorilu zastrelili v máji v zoo v Cincinnati, do jej výbehu spadol totiž chlapec. Niektorí by na jej počesť pomenovali hurikán.FOTO: TASR

Žiadne prepojenie

Tým, ktorí by radšej mali búrku Hermionu národná meteorologická služba odkázala, že pomenovanie Hermine nemá nič spoločné s Hermionou Grangerovou a správne sa vyslovuje Her-meen.

V nemeckej verzii série o Harrym Potterovi sa Hermiona volá Hermine, čo je ženská forma od mena Herman. Každopádne, mená tropických búrok pochádzajú z vopred stanoveného abecedného zoznamu a striedajú sa v 6-ročnom cykle. V prípade ak je búrka obzvlášť smrtiaca a katastrofálna, jej meno sa dostane do dôchodku a je zavedené nové.

Nejde o život, nejde o nič: Silné lejaky spôsobili na Floride záplavy, niekomu to neprekáža.
Nejde o život, nejde o nič: Silné lejaky spôsobili na Floride záplavy, niekomu to neprekáža.
Foto: TASR

Nejde o život, nejde o nič: Silné lejaky spôsobili na Floride záplavy, niekomu to neprekáža.FOTO: TASR

Hermine, francúzska verzia Hermiony, je odvodená od gréckeho posla bohov Hermesa. V roku 2010 iná tropická búrka Hermine zabila štyroch ľudí a spôsobila rozsiahle záplavy v Texase.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní