Ernesta Che Guevaru zastrelili 9. októbra 1967. Fotografie jeho mŕtveho tela sa zachovali vďaka bolívijskému misionárovi.

Fotky, z ktorých mrazí: Revolucionár Che Guevara po poprave

Morbídne fotky, ktoré boli ukryté takmer 50 rokov, prenikli na verejnosť. Zachytávajú telo mŕtveho revolucionára Che Guevaru tesne po tom, ako ho popravila bolívijská armáda.

Ikonickým je jeho portrét od kubánskeho fotografa Alberta Kordu, ktorý sa stal jednou z najreprodukovanejších fotografií na svete. Vzdorný výraz na tvári marxistického revolucionára Ernesta Rafaela "Che" Guevaru vstúpil do dejín a dnes je z neho doslova komerčný artikel.

Štyridsaťsedem rokov po smrti vodcu kubánskych partizánskych jednotiek sa na verejnosť dostali aj oveľa morbídnejšie fotografie. Je na nich telo mŕtveho Che Guevaru po tom, ako ho 9. októbra 1967 zastrelili príslušníci bolívijskej armády.

Negatívy zmizli

Vzácne zábery telesných pozostatkov 39-ročného revolucionára sú majetkom Imanola Arteagu, ktorý ich dostal od svojho strýka Luisa Cuartera. Ten v čase Che Guevarovej smrti pôsobil ako misionár v Bolívii a daroval mu ich francúzsky novinár Marc Hutten, reportér spravodajskej agentúry AFP.

Huttenovi prikázalo šéfstvo urobiť zopár záberov Che Guevarovho tela. Do Paríža vraj poslal štyri alebo päť roliek filmov. Obrázky, ktoré mal už vyvolané, daroval misionárovi Cuarterovi, pretože sa obával ťažkostí s bolívijskými úradmi. Faktom je, že rolky s negatívmi sa záhadne stratili a zachovalo sa len niekoľko záberov. Tých, ktoré zachránil misionár Cuartera.

„Vždy mali pre mňa cenu najmä preto, že patrili strýkovi. Teraz si uvedomujem, že majú predovšetkým obrovskú historickú hodnotu,“ povedal o fotografiách Arteaga.

Ernesto "Che" Guevara s deťmi na jednej z posledných fotografií v roku 1967. Foto: wikipedia.org

Poprava bez súdu

Kontroverzný Che, ktorému kritici vyčítajú najmä podporu represívneho komunistického režimu, vytvoril v roku 1966 v Bolívii partizánsku skupinu, ktorej sa spočiatku darilo úspešne bojovať proti armáde.

V októbri 1967 však vládne jednotky koordinované agentmi americkej CIA povstalcov obkľúčili a po krátkom boji väčšinu z nich zabili. Zraneného Che Guevaru na druhý deň na príkaz prezidenta Bolívie Reného Barrinetosa zastrelili bez súdu.

Pozrite si fotogalériu, pozor na silný grafický obsah!


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní