Odpálenie severokórejskej rakety dlhého doletu sledovali v správach aj Juhokórejčania na železničnej stanici v Soule.

Foto dňa: Severná Kórea odpálila raketu dlhého doletu

Severná Kórea v stredu napriek medzinárodnej kritike po druhýkrát v tomto roku vystrelila raketu dlhého doletu. Tentoraz očividne úspešne. Trojstupňovú raketu odpálili pred 02:00 hod. SEČ zo severozápadu krajiny, pričom preletela nad japonským ostrovom Okinawa, informovala Južná Kórea.

Komunistická KĽDR ešte minulý týždeň oznámila, že druhú tohtoročnú skúšku rakety dlhého doletu uskutoční v období od 10. do 22. decembra. O plánovanej dráhe letu údajne informovala viaceré susedné krajiny vrátane Japonska. Washington, Soul, Tokio a Moskva ale naliehali na Pchjongjang, aby od svojho zámeru upustil. V uplynulých dňoch sa objavili správy, že plánované vystrelenie rakety sprevádzajú technické problémy.

V Južnej Kórei odpálenie severokórejskej rakety vyvolalo vlnu protestov. Foto: TASR

Japonci sú pripravení na všetko

Severokórejský režim uviedol, že cieľom operácie je vypustenie družice na obežnú dráhu. Spojené štáty a ďalšie krajiny však tvrdia, že v skutočnosti ide o ďalší vojenský test, ktorý Severnej Kórei zakazujú rezolúcie OSN. Japonská vláda v piatok vydala rozkaz na zostrelenie rakety v prípade, že bude hroziť zasiahnutie japonského územia. Severokórejská tlačová agentúra KCNA však v stredu oznámila, že odpal prebehol úspešne a družica sa dostala na obežnú dráhu, ako bolo plánované.

Provokácia?

Vystrelenie severokórejskej rakety neostalo bez odozvy. Japonská vláda krok označila za "extrémne poľutovaniahodný" a požiadala o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Juhokórejský prezident Li Mjung-pak zvolal mimoriadne zasadnutie ministrov zodpovedných za národnú bezpečnosť. Spojené štáty uviedli, že ide o "vysoko provokatívny čin", ktorý priamo porušuje rezolúcie OSN a budú preto žiadať medzinárodných partnerov o "adekvátny postup" proti Pchjongjangu.

Rusko rovnako nad vystrelením rakety vyslovilo ľútosť, generálny tajomník OSN Pan Ki- mun ho ostro odsúdil a vyjadril obavy, že by mohlo mať negatívny dopad na snahy o mier a stabilitu v regióne. V roku 2012 KĽDR podľa odhadov juhokórejského ministerstva pre zjednotenie minula na svoj raketový program 1,3 miliardy dolárov. Prvý pokus o odpálenie rakety dlhého doletu v apríli sa skončil neúspechom, keď sa strela len niekoľko minút po štarte zrútila do mora.


  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní