Spoločnosti, ktoré využívajú pri práci plasty, dostali ultimátum. Dodržia ho, alebo budú padať vysoké sankcie?

Francúzi schválili zákon, ktorý by sme uvítali aj na Slovensku. Zakázali plasty!

Krajina Galského kohúta spravila významný krok k ekologickejšiemu životu na Zemi. Zakázala výrobu a používanie plastových príborov, pohárov, tanierov a dokonca aj plastových sáčkov.

Nedávno nadobudol platnosť zákon, ktorý ešte v roku 2015 schválili poslanci na podnet strany „Europe Ecologie-Greens“. Je súčasťou plánu Energetický prechod k zelenému rastu.

Budú rozhodnutie Francúzov nasledovať aj iné krajiny? Foto: Profimedia.sk

Plasty sú dlhodobo veľkým problémom jednotlivcov, rodín, ale aj más, ktoré sa zoskupujú na rôznych akciách. Zákon, ktorý vstúpil do platnosti, je zameraný na zvyšovanie energetických úspor, ktoré by boli inak použité na výrobu umelých hmôt. To stojí štáty milióny eur.

Spoločnosti sa búria

Podľa najnovších pravidiel majú spoločnosti a výrobcovia čas do roku 2020 na to, aby oficiálne preukázali, že už pri činnostiach spojených s výrobou nevyužívajú plasty. Veľké spoločnosti sa začali proti rozhodnutiu vlády búriť.

Čítajte viac:

Dizajnová vychytávka, ktorá poteší ekológov: Vrecúška na ovocie a zeleninu, ktoré môžete hodiť do kompostu

Zdôrazňujú, že bez používania plastov nebudú môcť vyrábať takým tempom a taký druh výrobkov ako doteraz, čo bude viesť k bezpodmienečnému krachu. Do celej problematiky sa zapojili politické mocenské boje, lobisti vyzývajú Európsku komisiu, aby začala proti francúzsku realizovať potrebné opatrenia, ktoré by projekt podporili a zabezpečili jeho plynulosť.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].