Obraz skazy: Vrah sa dostal cez policajné zábrany vďaka výhovorke, že vezie zmrzlinu. Vyše osemdesiat ľudí za to zaplatilo životom. Vpravo Mohamed Lahouaiej Bouhlel: Tridsaťjedenročný vrah pochádzal z Tuniska. Na svoj čin sa dôkladne pripravil.

Frustrovaný džihádista? Zabijak z Nice fajčil marihuanu a mlátil ženu

Tunisan za volantom smrtiaceho kamióna v Nice nebol bojovník Islamského štátu. Jedol bravčové, bral drogy a nemodlil sa.

Vyše osemdesiat mŕtvych - z toho desať detí - a viac než dve stovky ranených stále nie je konečná bilancia vyčíňania 31-ročného Tunisana za volantom nákladiaka počas osláv dobytia Bastily vo francúzskom Nice. Rodiny obetí, ale vlastne každý, kto počuje, ako banálne sa vrah dostal na miesto činu, sa pýtajú, ako je to možné.

Ako je možné, že po teroristických útokoch v Paríži, Bruseli, Istanbule a ďalších mestách, v čase, keď vo Francúzsku platí výnimočný stav, navyše počas sviatkov, keď je kamiónová doprava z ciest vylúčená, útočník v prenajatom vozidle prenikol cez policajné kontroly len s tvrdením, že vezie zmrzlinu.

Čítajte viac:

Terorista z Nice bol narcis a bisexuál. Známosti hľadal cez internetovú zoznamku

Napokon, Francúzi už svoje znepokojenie aj dávajú nahlas najavo. Pred pár dňami vypískali prezidenta Hollanda a po pondelkovej minúte ticha v Nice aj premiéra Vallsa.

Osamelý vlk?

Kto vlastne bol 31-ročný Mohamed Lahouaiej Bouhlel, bezohľadný zabijak z Nice? Napriek tomu, že k jeho brutálnemu činu sa rýchlosťou blesku prihlásili teroristi z Islamského štátu (IS), muž, ktorý sa v roku 2005 odsťahoval z Tuniska do Francúzska, nebol v skutočnosti žiadny presvedčený džihádista.

Záťah: Polícia prehľadala Bouhlelov byt, zadržala aj ďalších ľudí. Foto: Profimedia.sk

Podľa denníka Le Monde z posledných policajných správ síce vyplýva, že udržiaval kontakty s Omarom Diabym, ktorý je napojený na teroristickú skupinu Fronta an-Nusra, no Mohamed bol predovšetkým obyčajný zlodejíček, bitkár a narkoman. Jeho príbuzní v Tunisku dokonca tvrdia, že vierou sa vôbec nezaoberal.

Nechodil do mešity, nemodlil sa, voľný čas trávil športom, no neskôr vo Francúzsku najmä pitím alkoholu, fajčením marihuany a mlátením bývalej manželky. Do bytu v chudobnej štvrti na východe Nice dokonca istý čas nesmel vstúpiť pre obvinenie z domáceho násilia. Za bitky zo začiatku tohto roku si vyslúžil polročnú podmienku.

Ľudia, ktorí ho spoznali vo Francúzsku, ho nemali radi pre jeho aroganciu, príbuzní ním pohŕdali. Jeho brat pre tuniské rádio uviedol, že ani nedodržiaval ramadán. Rodina o ňom hovorí, že trpel psychickými problémami, návalmi hnevu a musel vyhľadať pomoc odborníkov. Rozvedeného otca troch detí možno práve vyhlásenia najbližších o tom, že je nanič, priviedli k radikalizácii. Od predstaviteľa IS Abu Mohameda Al-Adnanina dostal návod na pomstu.

Čítajte viac:

Európa dopláca na politickú korektnosť a absenciu pravidiel

„Ak nemôžete odpáliť bombu či strieľať, máte iné prostriedky,“ vyhlásil tento džihádista v roku 2014, keď vyzýval vojakov kalifátu na útoky. „Ak sa ocitnete sami s neveriacim, rozbite mu kameňom hlavu, zabite ho mečom, prejdite autom…“

Masaker

Mohamed sa na útok dôsledne pripravoval. Veľký nákladiak si rezervoval niekoľko mesiacov pred útokom a plánovanú vražednú trasu po Promenade des Anglais si dôsledne prešiel dva dni vopred. Podľa Daily Mail predal svoje auto, z konta vybral stotisíc eur a peniaze poslal rodine. Tesne pred útokom esemeskoval známemu, aby priviezol na miesto činu viac zbraní.

Ktovie, ako by všetko dopadlo, keby polícia Tunisana nezastrelila. Hoci vo Francúzsku počas štátnych sviatkov kamióny nesmú na cesty, dodávatelia potravín majú výnimku. Tak Mohamedovi postačilo presvedčiť policajtov, že vezie zmrzlinu a cestu k vraždeniu mal otvorenú. Pol druha hodiny pred polnocou vyrazil k promenáde, kde sa zhromaždilo množstvo ľudí, aby sledovali ohňostroj.

Rozstrieľaný: Polícia nakoniec Mohameda zneškodnila. Žiaľ, pre mnohých dosť neskoro. Foto: profimedia.sk

Nákladiak prerazil bariéry a kosil, čo mu prišlo pod kolesá na úseku dlhom dva kilometre. Mohamed kľučkoval, aby zasiahol čo najviac obetí. Dospelých i deti. Dav spočiatku vôbec nevedel, čo sa deje, mnohí si mysleli, že vodič len stratil kontrolu nad vozidlom.

Panika nastala, keď si uvedomili, že šialenec zabíja zámerne. Keď zanechávajúc za sebou mŕtvych a zranených dorazil k hotelu Westminster, začal strieľať do davu aj policajtov. Svedkovia vypovedajú, ako neznámy odvážlivec skočil do jeho kabíny a snažil sa útočníka spacifikovať. V tom čase začali páliť aj policajti a spŕškou guliek Mohameda zabili.

Len v čelnom skle bolo tridsať dier, ďalšie sa našli na karosérii. Krvavé dielo však bolo dokončené. Sanitky nestíhali odvážať obete, mŕtvoly ostávali ležať na zemi.

Čítajte viac:

Slovensko pre teroristov mení zákony. Je za tým politický marketing?

Hrozné zážitky

„Bol to neuveriteľný masaker,“ opisoval situáciu podľa novín The Guardian americký novinár. „Taký chaos a hystériu som v živote nevidel. Kamión nezastavili ani stromy v ceste, ľudské telá ležali všade. Niektorí sa vešali na dvere vozidla a snažili sa ho zastaviť.“ O hrôzach v Nice rozprávala pre český Blesk lektorka Alžběta Pražanová.

Pietne miesto: Pôvabné juhofrancúzske mesto sa pomaly spamätáva z obrovskej masakry. Foto: Profimedia.sk

Spolu so študentmi sa ukryli v reštaurácii, kde ich zabarikádovali. Hoci sa im podarilo zabezpečiť prevoz študentov do bezpečia, otrasnému pohľadu sa nevyhli. „Aby sme sa dostali k autobusom, museli sme prejsť cez promenádu, ktorá bola posiata zakrytými mŕtvolami.“ Marián Albert porozprával svoje zážitky z Nice Slovenskej televízii. „Po skončení ohňostroja sme počuli vreskot, krik, videli sme, ako ľudia utekajú. Žena schmatla môjho šesťročného syna a bežala s ním do prvého hotela, ktorý bol hneď pri nás. Keď som sa otočil, videl som, že kamión ide cez ľudí, zráža ich ako kolky. Potom som už utekal do hotela. Pár minút nato tam priniesli chlapčeka, ktorý na recepcii zomrel.“

Čo ďalej?

Francúzsko smúti. Za posledné obdobie už tretíkrát. Podľa BBC je v krajine v súčasnosti zmobilizovaných stodvadsaťtisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek. Malo by ich posilniť ďalších dvanásťtisíc mužov z operačných rezerv armády a polície.

Čítajte viac:

Európa centrom Džihádu? Bruselská štvrť, kde platia cudzie pravidlá

A, samozrejme, výnimočný stav v krajine predĺžili. Bude to však stačiť? Určite nie je náhoda, že tri zo štyroch teroristických útokov v Európe sa odohrali práve vo Francúzsku. Príčinou nenávisti islamistov je zrejme ich účasť na bombardovaní Islamského štátu. Niektorým sa to však stále zdá málo. „Vojna proti islamskému fundamentalizmu sa ešte nezačala. Teraz už je nevyhnutné vyhlásiť ju,“ povedala kandidátka Národnej fronty Marine Le Penová pre francúzske médiá.

Polícia zatiaľ zadržala sedem podozrivých vrátane muža, ktorému Mohamed pred útokom esemeskoval, a jeho bývalej manželky. Ženu nakoniec v nedeľu prepustili. Dostatočne totiž preukázala, že bola jednou z prvých obetí vyšinutého násilníka. Dokazovanie viny zvyšku podozrivých nebude jednoduché.

Tým skôr, že prepojenie Mohameda na IS alebo teroristické skupiny prakticky všetci z jeho okruhu popierajú. Nech však vyšetrovanie dopadne akokoľvek, šesť mužov za mrežami je len kvapka v mori. Na chudobných predmestiach francúzskych miest žije mnoho prisťahovalcov z moslimských krajín, nad ktorými má väčšinová spoločnosť malú alebo žiadnu kontrolu.

Práve sem smeruje svoju propagandu Islamský štát. Dáva týmto ľuďom bez vízie budúcnosti dôvod ich existencie. Riešenie sa tak núka samo. Určite to však musí byť viac ako zmena fotografie na trikolóru vo facebookovom profile.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní