Havlova prvá manželka Olga vraj nad jeho milostnými úletmi privierala oči. Vpravo Irena Obermannová, ktorá v Tajnej knihe opísala údajný milostný vzťah s Havlom.

Havel si na sexuálnych orgiách neužil, bol vraj príliš zdvorilý

Po Havlovej smrti vychádzajú na povrch až neuveriteľné historky o jeho bohémskom živote plnom alkoholu a sexu.

Keď spisovateľka Irena Obermannová v roku 2011 šokovala tvrdením, že Václav Havel bol jej milencom, väčšina ľudí to vnímala tak, že sa len chce „zviezť“ na popularite bývalej hlavy štátu a zarobiť na knihe, v ktorej zverejnila detaily ich sexuálneho života. No Obermannová trvá na svojom a tvrdí, že Havel bol zbabelec, ktorý sa nedokázal priznať k svojim avantúram.

„Podľa akýchsi pokryteckých predpisov hrdina zbabelcom byť nemôže. Lenže on zvládol oboje - bol súčasne hrdina aj zbabelec. Bol to človek plný rozporov a neviem, prečo by sa o tom malo mlčať,“ útočila na „najväčšieho“ Čecha. Vzťah - i sexuálny - s Havlom priznala tento rok aj jeho psychoterapeutka Jitka Vodňanská, bývalá manželka textára Jana Vodňanského.

Tvrdí, že si bola vždy vedomá toho, že Havlovo srdce nikdy nebude patriť jedinej žene: „On potreboval mať ženské a koketovať s nimi a potom mať jednu stálicu. Alebo dve... On to mal aj v horoskope... Keď sa však oženil s Dagmar Havlovou, s flirtovaním bol koniec. Tá si ho totiž dokázala lepšie ustrážiť než jej predchodkyňa,“ spomínala Vodňanská na roky s Havlom.

S odstupom času sa však ozývajú i ďalšie osobnosti - disidenti, umelci a ľudia zo širšieho Havlovho okolia -, ktorí dramaticky boria mýtus o morálne čistej osobnosti, ktorá vlastnou silou porazila komunizmus. Šokujúce spomienky napríklad pred pár dňami zverejnil i populárny režisér Vít Olmer, autor dnes už legendárneho filmu Bony a klid.

Jitka Vodňanská, po Havlovej pravici, bola údajne jeho veľkou láskou. Foto: ČTK

Divoké večierky

Divácky úspech mu zabezpečila nielen surovosť, ale predovšetkým vierohodnosť príbehu z prostredia predrevolučných vekslákov a prostitútok. Ako naznačil v rozhovore pre Blesk, pomery tuzexovej generácie dobre poznal i z vlastnej skúsenosti.

„Sexuálna neviazanosť v sedemdesiatych rokoch bola celosvetový fenomén. Chodil som do domu spisovateľa Jiřího Muchu, kde to občas pripomínalo Felliniho Satiricon. V predných izbách vážne diskutovali vážení filozofi a literáti v kravatách, vzadu súložili kvetinové deti ako o život."

"Občas medzi ne niektorý z velikánov z prednej časti bytu zavítal, napríklad aj môj priateľ Václav Havel. Mal som ho veľmi rád, bývala s ním veľká zábava. Nič ľudské mu nebolo cudzie rovnako, ako sa to vie o Masarykovi,“ tvrdí Olmer s tým, že pre Čechov, ktorí potrebujú vidieť svojich velikánov hlavne v dôstojnej, bronzovej podobe, to môže byť šokujúce odhalenie.

Takéto erotické výstrelky Havlovi údajne povoľovala vtedy ešte jeho zákonitá manželka Olga. Sexuálne orgie mali naozaj divokú podobu. „Spomínam si, ako jedna z ,máničiek‘, ako sa posmešne označovali dlhovlasí muži, vytiahla z batoha umelý pripínací úd, v tých časoch u nás málo známu erotickú pomôcku, s komentárom: Volové, to jsem si přivezl z mezinárodního setkání pokrokový mládeže v Berlíně!“

Nesmelý Havel?

To, že československí disidenti to vedeli poriadne roztočiť, literárne zaznamenal i americký spisovateľ Philip Roth v novele Pražské orgie, v ktorej opísal svoje zážitky z opakovaných návštev stovežatej metropoly. Šokujúci bohémsky život Václava Havla pritom dávno pred Olmerom potvrdil vo svojom denníku i scenárista Pavel Juráček. Ako tvrdí, on i Václav Havel údajne napríklad bežne užívali pri písaní fenmetrazín - v tých časoch dostupné a „kultové“ psychofarmakum.

„Lenže Vašek má na rozdiel odo mňa neobyčajne pedantnú povahu, takže si vypracoval a vyskúšal dôkladný systém v užívaní tých tabletiek, a ten systém - ako už je Vaškovým zvykom - starostlivo dodržiava.“

Aj Juráček sa pamätá na divoké sexuálne večierky, na ktorých sa Havel zúčastňoval, i keď mu vraj ani v delikátnych situáciách nechýbala noblesa: „V noci sme sa ocitli u Vaška Havla, dúfal, chudák, že sa dostane k nejakej babe - pozval nás preto všetkých -, lenže ako obyčajne neuspel, je totiž veľmi decentný a zdvorilý, chce donekonečna uplatňovať svoj preslávený intelekt a nechápe, že o štvrtej ráno je nutné skôr konať, než len tárať… Zatiaľ čo on povedal: Prepáčte, ale nemohol by som vám položiť ruku na vaše skutočne prekrásne koleno? - padali vo vedľajšej izbe dievčatá do postele bez toho, aby ich o to niekto žiadal.“

Čítajte viac:

Pikantná minulosť Václava Havla: Chodil na orgie a jeho manželka o tom vedela

Škandalózne pamäti

So šokujúcimi odhaleniami o Havlovom živote sa pritom v posledných mesiacoch doslova roztrhlo vrece. A na prezidentskej retrovlne sa zviezol so svojou knihou spomienok aj veľký komunistický „kápo“, šéf Ľudových milícií Miroslav Štěpán. Vo svojich pamätiach nešetril nikoho, exprezidenta Václava Havla nevynímajúc.

Podľa jeho názoru to bola práve komunistická strana, ktorá priniesla Havlovi slávu. „Samozrejme, že keby sme povedali - nechajme Havla žiť -, tak by o žiadnom Havlovi nikto nevedel. Myslím si, že jeho dielam mohla byť poskytnutá primeraná zelená. Som totiž presvedčený, že nie sú také svetoborné, aby ako ,legálne‘ významne dojali celý národ,“ mudruje Štěpán.

Podľa bývalého komunistického pohlavára Havel nijako netrpel ani vo väzení. „Ako som zistil aj od jeho niekdajších väzenských vychovávateľov, Havel neviedol žiadne zásadné a ťažké boje, dokonca ani v kriminále. A vo väzení Havel nehneval ani dozorcov, aby som tak povedal,“ spomína Miroslav Štěpán.

Kult VH

Verejnosť síce takéto bulvárne odhalenia hltá s nadšením, pod trvalou popularitou posledného československého prezidenta sa to však, zdá sa, nepodpisuje. V hodnotení českých politikov sa Havel aj po svojej smrti stále umiestňuje na popredných miestach a jeho myšlienky patria medzi najcitovanejšie.

A tak aj pre Čechov, ktorým vadilo, že im neustále pripomínal, že nejde len o plné bruchá, a varoval pred návratom komunistov, bude stále symbolom nežnej revolúcie, keď ľudia dokázali ísť na námestia a zmeniť dianie v krajine, v ktorej žijú. To sa zrejme už u našich západných susedov nezopakuje. Výsledky nedávnych predčasných volieb to len potvrdili.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní