Irena Obermannová doteraz vydala pätnásť kníh, z ktorých najväčší ohlas zaznamenala Tajná kniha. Václav Havel jej obsah označil za nezmysel.

Havlova milenka mu nedá pokoj ani po smrti: Bol to zbabelec pod papučou

Irena Obermannová svojho údajného exmilenca Václava Havla nešetrí ani po smrti. Označuje ho za sraba.

Kontroverzná spisovateľka Irena Obermannová opäť útočí. Akoby nestačilo, že jej Tajná kniha o údajnom milostnom pomere s exprezidentom Václavom Havlom sa vlani postarala o najväčší spoločenský škandál. Ani nie rok po smrti uznávaného dramatika a štátnika vydáva ďalšiu knihu. A bývalú hlavu štátu v nej rozhodne nešetrí. „Bol to srab,“ tvrdí žena, ktorá po vydaní Tajnej knihy čelila kritike mnohých osobností českého spoločenského života.

Bývalý Havlov hovorca Ladislav Špaček v minulosti naznačil, že aféra sprevádzajúca vydanie knihy politikovi s podlomeným zdravím poškodila. „Václavovi Havlovi to skutočne dosť ublížilo.“ Havel zomrel zhruba tri mesiace po škandále. Obermannovej literárny počin nešetrili ani recenzenti, napriek tomu sa svojrázne dielko o milostnom pomere s najväčším Čechom nápadne pripomínajúcim Havla stalo bestsellerom.

Obermannová po vydaní Tajnej knihy. Foto: Profimedia.sk

České médiá odhadujú, že sa predali desaťtisíce kusov Tajnej knihy. Príjem Obermannovej sa vraj pohybuje v miliónoch českých korún. Objavili sa tiež informácie, že pikantný obsah s osobnosťou svetového formátu v hlavnej úlohe by mal dostať aj filmovú podobu. Žiadne ďalšie podrobnosti však nie sú známe.

Denník zo psychiatrie

Tajnou knihou rozpútala Obermannová ničivú búrku nevôle. Zdá sa však, že verejná potupa ambicióznej spisovateľke, scenáristke a dramaturgičke nestačí. Kontroverznú tému sa pokúša otvoriť znova. Obermannovej nové dielko Panoptikum české je akousi „knihou o knihe“. „Hovorím jej kniha o škandále. Začala vznikať pri návštevách psychiatričky, u ktorej som sa ocitla po tom, čo som sa vinou mediálneho tlaku zrútila,“ priznala pred časom autorka. Namieta, že Tajnú knihu zvulgarizovali českí novinári, ktorí odkryli identitu hlavných predstaviteľov namiesto toho, aby pátrali po iných, závažnejších veciach.

Dodajme, že Obermannová síce podobnosť najväčšieho Čecha s Havlom popierala, no neskôr otočila a priznala, že s ním mala pomer. Dôvodom bolo zrejme zranené ego. Údajný exmilenec označil obsah knihy za nezmysel a poprel tak akýkoľvek vzťah s Obermannovou. Ohrdnutá milenka pravdepodobne stojí aj za ďalším „literárnym“ pokusom s mileneckou tematikou. Obermannová sa bráni, že za všetkým je príbeh. „Vždy sa riadim tým, čo si žiada príbeh. Tentoraz si žiada väčšiu konkrétnosť,“ dôvodí. A pridáva aj zopár hrubších výrazov.

„Bol to srab. Podľa akýchsi pokryteckých pravidiel nemôže byť hrdina zbabelcom. On však zvládol oboje - bol súčasne hrdina i srab. Bol to človek plný rozporov a neviem, prečo by sa o tom malo mlčať,“ chrlí šťavnaté vety do médií. Havel podľa nej pôsobil navonok statočne, no v súkromí bol zbabelec. Razantná dáma zrejme zabúda, že spomínaný výraz sa skôr hodí na jedinca, ktorý „kydá“ na niekoho, kto je po smrti a nemôže sa brániť.

Nenaplnená láska

„Kniha je o našej spoločnosti, ktorá je pokrytecká, klamúca a chorá. Je to príbeh spisovateľky, ktorá po škandále okolo svojej knihy stratila schopnosť používať slová a začala hovoriť pospiatky,“ pokračuje v budovaní dojímavého mediálneho obrazu. Láska má podľa nej veľa podôb, ale tá sebecká do nich nepatrí. Zrejme i preto sa rok po svojom prvom knižnom megahite dokola rozhorčuje nad jeho nepochopením.

„Hodil ma cez palubu. Zachoval sa ako ženáč a ja to chápem. Aj najväčší Čech sa môže ‚podělat‘,“ vyhlásila bez obalu Obermannová. Za najväčšie pokrytectvo považuje, že bol schopný klamať do telefónu manželke Dagmar, keď spolu trávili spoločné chvíle. „Na jednej strane bol pod papučou a bál sa svojej ženy, na druhej strane sa naším vzťahom nijako netajil. Mnohokrát nás mohli vidieť na verejnosti a všetkým muselo byť a bolo jasné, čo medzi nami je,“ dušuje sa štíhla blondína, neoblomne presvedčená o svojej pravde.

Napriek všetkému vraj Havla milovala, dokonca aj po tom, čo dal od nej ruky preč. Odpustila mu i to, že ju prostredníctvom asistenta údajne obvinil zo zrady. „To bol pre mňa najhnusnejší okamih celej kauzy,“ dodáva stroho.

Václav Havel a Dagmar: Manželia v časoch lásky a pohody. Foto: Profimedia.sk

Obyčajná kšeftárka?

Obermannová, v mediálnom svete žiaden nováčik, sa naivne bráni, že netušila, čo všetko vydaním Tajnej knihy spôsobí. Bola vraj presvedčená, že Havla nikto nespozná. „Nikdy som tú knihu nepísala s úmyslom, aby hneď každý odhalil, že to bol on. Nechcela som byť sviňa, ktorá sa zviditeľní na jeho sláve, čo som napokon aj tak bola...“ približuje svoje pocity.

Bývalý Havlov hovorca Špaček však nemá pre načasovanie Obermannovej spisovateľských aktivít pochopenie a považuje ju za „kšeftárku“. „Výborne si premyslela kampaň a knihu dobre medializovala. A teraz jej vyjde ďalšia, len pár dní po Havlových nedožitých narodeninách, to už je predsa kalkul,“ upozorňuje. Vzápätí však dodáva: „Nemyslím si, že by knihou chcela niekomu ublížiť. Ona je taká veľká exhibicionistka, že dokonca neváhala opísať intímne chvíľky s prezidentom.“

Obermannová sa po Havlovej smrti stiahla do ústrania. Priznáva, že z celého mediálneho kolotoča mala psychické problémy. Liečila sa a odmietala verejné vystúpenia. Zmenila účes, vymenila pár priateľov. Napriek tomu tvrdí, že napísanie Tajnej knihy neľutuje. Veľké „duchovné odpustenie“ sa údajne konalo tento rok vo februári, keď navštívila Havlov hrob. Otázne je, ako by posledný česko- slovenský prezident reagoval na jej najnovší literárny počin.

Z Tajnej knihy

O najväčšom Čechovi: „Si malinký, drobunký. Si vechtík. Máš zvraštenú kožu a visí na tebe, aký si chudý. Aký si starý. Si dieťa. Najväčší Čech. Musím na to prestať myslieť. Ide to ľahko. Si totiž nádherný.“ O oficiálnej partnerke najväčšieho Čecha, vystupujúcej ako telefónny hovor, ako obťažujúca „Centrála“: „Centrála volá trikrát. Najväčší Čech sa zakaždým strhne. Odchádzam z miestnosti. Nechcem ho takto vidieť. Centrála ťa nikdy nepúšťa z dohľadu, nepretržite sa o teba stará.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní