Heinrich Himmler (vľavo) pri návšteve koncentračného tábora v Dachau. Podľa Karla Wolffa (vpravo) nebol takým hrdinom, ako sa tváril.

Himmler pri popravovaní židov vracal, priznal esesácky generál Wolff

Niektorí poprední nacisti po rokoch uznávali zločinnosť systému a mnohým sa stále páčili blondínky.

„Chceli sme o druhej svetovej vojne urobiť dokument, ktorý by nebol čisto vojenský, šovinistický ani príliš britský. Zároveň mal obsahovať okrem výpovedí civilov aj hlasy skutočných nacistov,“ hovorí o seriáli dokumentov z produkcie BBC s názvom Svet vo vojne producent Jeremy Isaacs.

Pre úspech historickej série spravil takmer všetko. V roku 1973 sa mu podarilo do projektu dostať herca Laurencea Oliviera, ktorý bol v tom čase radený medzi top hviezdy v anglicky hovoriacom svete. Nahovoril 26 dielov.

Info z prvej ruky

Pre autentickosť diela však bolo treba predovšetkým zohnať a prehovoriť ľudí, ktorí hrali počas vojny významnú úlohu, vrátane nacistických pohlavárov.

Tvorcom sa podarilo získať tajomníka Winstona Churchilla Johna Colvilla, Eisenhowerovu milenku Kay Summersbyovú aj Hitlerovhu sekretárku Traudl Jungovú, ktorá s ním strávila posledné dni v bunkri v Berlíne, píše Isaacs pre portál britského denníka Daily Mail.

Jedna z najväčších trofejí tvorcov bol generál SS Karl Wolff. Muža považovaného za „zrak a sluch“ šéfa SS Heinricha Himmlera, pomohla do dokumentu získať náhoda. Lepšie povedané, posadnutosť árijskou rasou, ktorá presvedčeným nacistom ostala aj po vojne.

„Milá moja, vy ste presne ten typ ženy, ktoré sme chceli v Nemecku vyrábať,“ povedal Wolff spolutvorkyni dokumentu Sue McConachyovej. Modrookej blondínke s plynulou nemčinou, ktorá ho prehovorila na spoluprácu, pritom drzo položil ruku na koleno.

Dávili za pochodu

Wolff vystupoval počas Norimberského procesu s vojnovými zločincami ako svedok obžaloby. V roku 1964 ho odsúdili na pätnásť rokov za napomáhanie pri vražde 300 tisíc Židov, no pre zdravotné dôvody bol už o pät rokov neskôr prepustený.

V dokumente BBC priznal, že videl na vlastné oči, ako Himmler a Reinhard Heydrich dávili pri pohľade na popravovanie židov zastrelením priamo do vykopaných jám.

Pred kameru sa tvorcom podarilo dostať aj ďalšieho vojnového zločinca Alberta Speera. Hlavný architekt Tretej ríše a Hitlerov blízky spolupracovník dostal za vojnové zločiny dvadsať rokov väzenia.

„Bola to najväčšia chyba v mojom živote,“ povedal o svojej minulosti. Zločinnosť nacizmu si uvedomil až po svojej osobnej návšteve koncentračného tábora.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní