Výhľad na nezaplatenie: Zo skál pozeráte na tyrkysové more a romantickú pláž s tavernami.

Hippies po krétsky: Romantická pláž v Matale, kde zajtrajšok nikdy nepríde

Na matalskú pláž podľa starého mýtu Zeus uniesol Európu, aby ju mohol znásilniť. Pred polstoročím krétsku dedinu obsadili hippies.

Romantická pláž v krétskej Matale patrí medzi najkrajšie na celom ostrove. Bývalý prístav sa dnes síce nemôže pochváliť množstvom luxusných lodí kotviacich v malom zálive ako iné krétske mestá, ale oslní vzrušujúcou retro atmosférou. Takmer pred polstoročím tu našli útočisko hipisáci z celého sveta. Obyvatelia tichej dedinky v zastrčenom kúte ostrova v Stredozemnom mori dovtedy zrejme turistu nevideli. A zrazu sa na skalách i pláži vyhrievali desiatky, možno stovky cudzincov.

Deti kvetov, stopári nielen z Európy, ale aj z Ameriky, Kanady či z Austrálie. Medzi nimi umelci ako Janis Joplinová, Mark Knopfler, Bob Dylan, Joni Mitchellová a Cat Stevens. Pred piatimi rokmi iniciatíva nemeckého novinára Arna Strohmayera opäť v malebnom mestečku, ktorého turistický ruch upadal tak ako v celom Grécku, jedinečným festivalom oživila hippie náladu. Tá na vás v Matale dýcha na každom kroku.

Ementál nad morom

Malú romantickú pláž si užijete najmä vtedy, ak nefúka silný vietor ako počas našej návštevy - jej hrubý a tmavý piesok by ste na tele cítili ako bodnutie tisíckami ihiel. Táto prírodná masáž však stojí za to! Auto odstavíte na platenom parkovisku pri pláži a hneď sa vám otvára výhľad na malebnú zátoku pod obrovskými skalami.

Letovisko v zátoke na juhu ostrova leží asi sedemdesiat kilometrov od Heraklionu, hlavného mesta Kréty. V minojskom období slúžilo ako prístav pre Festos, v ktorom stál druhý najväčší kráľovský palác na Kréte, podobný tomu v Knósse. Okrem romantických uličiek, množstva taverien a rušného spoločenského života upúta pláž lemovaná obrovskými skalami s otvormi. Akoby sa nad morom vznášal velikánsky pieskovcový ementál!

V jaskyniach sa ukrývali stúpenci kresťanstva a v prvom a druhom storočí nášho letopočtu slúžili aj ako hrobky. Jedna z jaskýň dokonca dostala meno Brutospeliana, pretože ju podľa legendy za rímskych čias navštevoval Brutus, starorímsky politik, ktorý sa zúčastnil na sprisahaní proti Caesarovi.

Pochádzajú z neolitu: Aj preto jaskyne pripomínajú príbytok Flintstonovcov zo známeho seriálu. V 60. a 70. rokoch ich obývali hippies z celého sveta.
Pochádzajú z neolitu: Aj preto jaskyne pripomínajú príbytok Flintstonovcov zo známeho seriálu. V 60. a 70. rokoch ich obývali hippies z celého sveta.
Monika Mikulcová

Pochádzajú z neolitu: Aj preto jaskyne pripomínajú príbytok Flinstonovcov zo známeho seriálu. V 60. a 70. rokoch ich obývali hippies z celého sveta.FOTO: Monika Mikulcová

Za dve eurá sa môžete dosýta štverať po skalách a jaskyniach, ktoré naozaj vyzerajú ako príbytky našich predkov. „Je to tu ako u Flintstonovcov,“ pripomenie známy seriál desaťročný chlapec a ďalší, ešte mladší, dodáva: „Podobajú sa na jaskyňu Jedi Majstra Yodu zo Star Wars.“ Nuž, pri prehliadke dominanty nad morom pracuje fantázia na plné obrátky.

Žime pre dnešok!

Zo skál sa človeku naskytne prekrásny výhľad na tyrkysové more, taverny pri pláži i protiľahlé domy. Dokonca na chvíľu máme prehliadku aj s hudobným programom. Pri vchode sa traja muži s gitarami na chrbte po grécky dohadujú s predajcom vstupeniek. Onedlho vybalia nástroje, vytiahnu kameru a začnú hrať. Dlhovlasí, s batikovanými tričkami a so skalnými jaskyňami v pozadí.

Flower power: V štýle éry detí kvetov sú zariadené aj obchodíky.
Flower power: V štýle éry detí kvetov sú zariadené aj obchodíky.
Monika Mikulcová

Flower power: V štýle éry "detí kvetov" sú zariadené aj obchodíky.FOTO: Monika Mikulcová

Matala bola kedysi pokojná rybárska dedina. V 60. rokoch minulého storočia sa v nej zrazu začali objavovať podivné indivíduá. S prázdnymi vreckami, dobrou náladou, so zmyslom pre najjednoduchší život. Jaskyne nad morom obsadila medzinárodná komunita - Európania, Američania, Austrálčania, milovníci neviazaného života, odporcovia vojny vo Vietname.

Chýry o tomto mieste sa rýchlo rozniesli a na pokojnej rybárskej pláži bol zrazu čulý ruch. Dodnes pláži dominujú farebné grafity Welcome to Matala, George. Nasleduje heslo, s ktorým sa v Matale stretnete na každom kroku: Today is life, Tomorrow never comes - Dnes je život, Zajtrajšok nikdy nepríde. Nápis vidíte na suveníroch, na tričkách.

Špinaví, ale šťastní

„Boli tu len dva obchody s potravinami, pekáreň, kde majiteľ piekol čerstvý chlieb a vyrábal jogurt, obchod so zmiešaným tovarom a s jediným telefónom v meste, dve kaviarne a niekoľko nájomných chatrčí,“ spomína kanadská speváčka Joni Mitchellová v jednom rozhovore. „Neviem, z čoho žili, než sme sem prišli,“ dodáva.

Hudobníčka pred pár rokmi priznala, že v Matale skončila po bolestnom rozchode s vtedajším priateľom, britským spevákom a skladateľom Grahamom Nashom. „Celé mesiace som mala zlepené vlasy od umývania v morskej vode a na nohách usadený prach z pláže. Dohrýzli ma blchy. Bolo to naozaj dobrodružné bývanie,“ prezradila Joni, ktorá skúsenosti s matalskými hippies v roku 1971 opísala v skladbe Carey.

Uvítacie grafity: Život je dnes. Zajtrajšok nikdy nepríde.
Uvítacie grafity: Život je dnes. Zajtrajšok nikdy nepríde.
Monika Mikulcová

Uvítacie grafity: Život je dnes. Zajtrajšok nikdy nepríde.FOTO: Monika Mikulcová

„Boli to krásne časy,“ povzdychne si šesťdesiatdeväťročný Švajčiar. „Na pláži horeli ohne, ozýval sa zvuk bubnov a spev, tancovalo sa. Deti kvetov si vedeli užívať každý deň,“ zaspomína, usadený v taverne pri pláži.

Katolíci nakoniec hipisákov z jaskýň vyhnali. Nuž, životný štýl v duchu hesla Sex, drogy, rokenrol im iste nebol pochuti. Báli sa o morálku svojich detí. Odvtedy sú jaskyne v skale chránené archeologické miesto. Ubytovať sa v nich nemôžete, ale dobrodruhovia z celého sveta občas prespávajú v kopcoch nad Matalou.

Diova pláž

Za posledné desaťročia sa z krétskej dediny stalo vyhľadávané letovisko. Udržiavaná pláž dlhá 250 metrov a široká 45 metrov dokonca ako jedna z mála v Grécku získala modrú vlajku. Nuž, Zeus si vedel vybrať… Podľa starých mýtov vzal na seba podobu bieleho býka a uniesol krásnu princeznú Európu. Áno, práve ona dala meno celému kontinentu. Na matalskej pláži sa vládca Olympu premenil na orla a letel s ňou ďalej do Gortysu, kde s ňou splodil troch synov. Mnohí sa na základe tohto mýtu domnievajú, že na Kréte máme hľadať počiatok európskej civilizácie.

Nie div, že ostrov patrí medzi najvyhľadávanejšie v Grécku. A keď v súvislosti s krízou a fámami o utečencoch začal cestovný ruch upadať, prišiel nemecký novinár Arn Strohmayer s nápadom vyvolať hipisáckeho ducha. V júni 2011 usporiadal v Matale trojdňový festival - podporu našiel nielen u predstaviteľov mesta Festos, pod ktoré obec patrí, ale aj u miestnych podnikateľov.

Najväčší grécky festival: Na matalskej pláži sa každoročne zídu desaťtisíce ľudí, vstup je voľný.
Najväčší grécky festival: Na matalskej pláži sa každoročne zídu desaťtisíce ľudí, vstup je voľný.
Monika Mikulcová

Najväčší grécky festival: Na matalskej pláži sa každoročne zídu desaťtisíce ľudí, vstup je voľný.FOTO: profimedia.sk

Celú oblasť zaplavili staré Volkswageny, typické vozidlá hippies. Takmer 40-tisíc ľudí tancovalo, zabávalo sa a mnohí spomínali. Samozrejme, prišli aj tí, ktorých mladosť sa krátila práve v 60. a 70. rokoch minulého storočia. O rok sa na festivale, z ktorého je už tradícia, zúčastnilo o dvadsaťtisíc návštevníkov viac.

Farebná nostalgia

Matala je však deťom kvetov zasvätená počas celého roka. Večer ožívajú dobové taverničky, obchody nesú názvy ako Flower Power, môžete si prenajať malý kvetmi pomaľovaný Volkswagen alebo len tak sa túlať pomedzi obchodíky, ktoré ponúkajú umelecké výrobky. Kde-tu nájdete na chodníku mládež usadenú v kruhu, bezstarostnú, pripomínajúcu si divokú minulosť rodičov.

Ale na miesto búrlivej mladosti sa radi vracajú aj hippies, ktorí sú už v dôchodkovom veku. Napriek nostalgickým návratom je v Matale sviežo. Radosť zo života a jeho pestrofarebnosť vás sprevádzajú na každom kroku. Doslovne. Ešte aj chodníky sú pomaľované, a tak máte galériu priamo pod nohami. „Život je dnes!“