Džungľa v Argentíne ukrývala ruiny, ktoré mali prichýliť nacistických zbehov. Adolf Eichmann (na snímke) však žil priamo v Buenos Aires, kde ho chytil izraelský Mosad.

Hlbiny argentínskej džungle mali poskytnúť azyl nacistickým zločincom

Archeológovia objavili staré nemecké mince a keramiku priamo uprostred argentínskeho pralesa. Ako sa tam predmety dostali?

V odľahlom kúte argentínskej džungle objavili archeológovia tajný úkryt pre vojnových zločincov. Komplex kamenných stavieb, ktoré stále držia pohromade, skrýval nemecké mince z konca 30-tych rokov minulého storočia, nemecký porcelán a nacistické insígnie načmárané na stenách. Ruiny boli ťažko spozorovateľné, ukrýval ich hustý porast a predrať sa k nim dalo iba mačetou.

Do Južnej Ameriky utekali po druhej svetovej vojne nacisti doslova v húfoch a plánovali tu začať nový život. Usádzali sa v Paraguaji, Brazílii, Uruguaji, Čile a v Bolívii. V Argentíne našla útočisko elita Tretej ríše, vrátane osvienčimského „Anjela smrti“ Josefa Mengeleho a jedného z hlavných organizátorov holokaustu Adolfa Eichmanna.

Čítajte viac:

Hitler utiekol do Argentíny a dožil sa 73 rokov

Pre prípad núdze

Podľa miestnych obyvateľov patrili čerstvo objavené zrúcaniny obydlia pravej ruke Adolfa Hitlera Martinovi Bormannovi. Šéf archeologickej výpravy z University of Buenos Aires Daniel Schavelzon to však spochybňuje. Prikláňa sa k názoru, že tri budovy v oblasti Teyu Cuarte na severe Argentíny postavili priaznivci nacistického režimu v čase, keď v Európe stále zúrila vojna.

Odborníci sa domnievajú, že v polovici vojny vymysleli nacisti tajný projekt budovania úkrytov pre prípad porážky. Mali sa stavať na ťažko prístupných a nehostinných miestach – uprostred púšte, v horách, na útesoch alebo hlboko v džungli. „Neexistuje iné vysvetlenie ako to, že tieto obytné štruktúry boli pôvodne vybudované so zámerom poskytnúť úkryt nacistom,“ konštatuje Schavelzon.

Pravdepodobne ich však napokon nikdy nevyužili. Tí, ktorým sa podarilo opustiť potápajúcu sa loď a ujsť za more, so sebou prepašovali aj dostatok zlata na to, aby im zabezpečilo pohodlný život v anonymite miest alebo na farmách rozľahlých juhoamerických pámp.

Nie všetkým ale plány vyšli. Esesák Adolf Eichmann, zodpovedný za milióny ľudí usmrtených v koncentračných táboroch, žil na predmestí argentínskej metropoly Buenos Aires „len“ do roku 1961, keď ho vypátrala izraelská tajná služba Mossad a z krajiny ho uniesla. V máji 1962 za vojnové zločiny odvisol.

Čítajte viac:

Nacisti našli v Amerike raj: Dodnes im chodia na účet mastné sumy

Divoký presun

V roku 2012 tajné dokumenty odhalili, že do Južnej Ameriky sa po vojne podarilo utiecť deviatim tisícom nacistov. Medzi Nemcami boli aj Chorváti, Ukrajinci, Rusi a obyvatelia západnej Európy, ktorí sa na vojnových zločinoch podieľali.

Predpokladá sa, že 5000 skončilo v Argentíne, 1500 až 2000 v Brazílii, okolo 500 až 1000 sa dostalo do Čile a zvyšok skončil v Paraguaji a v Uruguaji. Stovky ďalších sa zasa pokúšali nájsť azyl na Blízkom východe.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní