Johan Friso: Princa, na snímke s manželkou Mabel v roku 2011, by po prevoze do Holandska mohli odpojiť od prístrojov.

Holandský princ Friso je stále v kóme, odpoja ho?

Holandský princ Johan Friso je stále v kóme. Kráľovná Beatrix uvažuje o jeho prevoze domov.

Podľa posledných správ holandská kráľovná Beatrix uvažuje, že syna Johana Frisa, ktorého vo februári na lyžovačke v Rakúsku zasypala lavína a stále je v kóme, dá previezť z Londýna do rodnej krajiny. Holanďania uvažujú, či sa kráľovská rodina rozhodla odpojiť princa od prístrojov.

Posledná cesta?

Dýcha, má otvorené oči, no málokto verí, že princ Johan Friso (43) má šancu vrátiť sa do života. Podľa lekárov je jeho mozog, ktorý bol dvadsaťtri minút bez kyslíka, nenávratne poškodený. V bdelej kóme princ leží na klinike Wellington v Londýne, kde s manželkou Mabel (44) a dvomi dcérami žije. Kráľovná Beatrix (74) i Mabel sú vyčerpané. Panovníčka uvažuje, že syna zverí do rúk lekárov v areáli kráľovského paláca.

Holanďania sa zamýšľajú, či to bude posledná cesta obľúbeného aristokrata. Ak by nemal naďalej zabezpečenú umelú výživu, bola by to cesta k eutanázii. Ako sa kráľovská rodina rozhodla, nevedno.

Zronená: Kráľovná Beatrix melie z posledného. Foto: Profimedia.sk

Ukončili vyšetrovanie

Vyšetrovanie prípadu v Rakúsku, kde sa nešťastie stalo, ukončili v auguste. Rakúska justícia obvinila princovho lyžiarskeho sprievodcu z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Zatiaľ nepoznáme odpoveď na otázku, kto z dvojice lyžiarov - princ alebo jeho sprievodca - strhol lavínu. Ludwig Muxel, starosta Voralbergu, lyžiarskeho strediska, kde sa stalo nešťastie, potvrdil, že v čase ukončenia vyšetrovania sa v mestečku objavil starší brat Johana Frisa, korunný princ Willem-Alexander (45). Strávil tam dva dni, sám, bez rodiny.

Na dne

Mabel, manželka Johana Frisa, ktorá je v londýnskej nemocnici takmer každý deň, občas aj s deťmi, melie z posledného. Na kolená ju dostalo vyjadrenie profesorky pre lekársku etiku Heleen Dupuisovej, ktorá v rozhlase bez okolkov povedala: „Ak by sa princ Johan Friso dostal do holandskej nemocnice, už dávno by bola liečba zastavená.“ Pri švagrinej stojí manželka Willema-Alexandra princezná Maxíma, pomáha jej so starostlivosťou o dcéry Zariu (6) a Luanu (7), pritom sama má tri dcéry - Amaliu (8), Alexiu (7) a Ariane (5). Energiu stráca aj ich svokra kráľovná Beatrix. Počas koncertu vážnej hudby v Amsterdame si zakrývala tvár kyticou orchideí, ktorú dostala, no málokto prehliadol slzy v jej očiach a ranu na perách. Podľa informovaného zdroja ide buď o herpes, následok oslabenej imunity, alebo o zranenie spôsobené pádom zo schodov, keď kráľovná dostala srdcový záchvat.

Holanďania uvažujú, že panovníčka, ktorá je vyčerpaná rodinnou tragédiou, sa chystá na zaslúžený odpočinok. Korunný pár princ Willem-Alexander a princezná Maxíma je na vládnutie pripravený. Panovníčka je už vraj rozhodnutá utiahnuť sa na zámok Drakensteyn, kde žila s manželom princom Clausom a so synmi. Šiesteho októbra uplynie desať rokov od chvíle, keď ju milovaný muž navždy opustil.

Odpojenie so súhlasom aj bez

Pasívna pomoc pri umieraní, čiže eutanázia, je možná nielen v Holandsku, ale aj vo Veľkej Británii, kde je princ Johan Friso hospitalizovaný. V Holandsku môžu lekári opatrenia predlžujúce život zrušiť, ak sú presvedčení, že nastala mozgová, čiže biologická smrť. Tú charakterizuje nezvratné zlyhanie všetkých funkcií mozgu bez ohľadu na pretrvávajúcu činnosť kardiovaskulárneho systému a ostatných orgánov. V Anglicku je situácia iná, tam lekári potrebujú na konečný krok súhlas pacientovej rodiny. Johan Friso je v bdelej kóme od februára, pacienti v takomto stave však môžu žiť veľmi dlho. Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron (84) je v kóme od roku 2006. Doteraz najdlhšie v kóme zotrvala milionárska dedička Sunny von Bülow - celých dvadsaťosem rokov. Na druhý svet odišla v decembri 2008 ako 77-ročná.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected]s.sk.
VIDEO Plus 7 Dní