Horor na maďarskej hranici: Takto vyzerá budova, kde celé desaťročia ponižovali ľudí

Pamätáte sa na túto colnicu v maďarskej Rajke? Ľudia, ktorí zažili socializmus, by o nej vedeli rozprávať neuveriteľné príbehy.

O tom, ako tu niektorých vyzliekli donaha, či nevezú "kontraband", v podobe veľkého množstva červenej mletej papriky, alebo o tom, ako tu jedna naša občianka zjedla vyše kilogramu čabajskej klobásy. Nesmela ju preniesť cez hranice dvoch spriatelených socialistických krajín, Československej socialistickej republiky a Maďarskej ľudovej republiky. Dostala na výber: buď jej ju vezmú alebo ju priamo na hraniciach skonzumuje. Vybrala tácku, nôž a dala sa do jedla…

Hraničný prechod v maďarskej Rajke.
Hraničný prechod v maďarskej Rajke.
Foto: Viktor Malý

Raj v Rajke

Napodiv, budova, kde celé roky za socializmu ponižovali ľudí, na maďarskom území stále stojí. Víta prichádzajúcich do Rajky, a je to dosť paradoxné, pretože reklamné slogany lákajú záujemcov o bývanie v tejto prvej maďarskej dedine za hranicami pod Bratislavou slovami: Raj v Rajke. Raj asi vyzerá trochu inak.

Hraničný prechod v maďarskej Rajke.
Hraničný prechod v maďarskej Rajke.
Foto: Viktor Malý

Ale bolo by nespravodlivé tvrdiť, že sa za celé roky na tejto hraničnej búde nič nezmenilo. Zmenilo! Už napríklad zo zvyškov okenných tabúľ nevejú roztrhané závesy a zvyšky čiernych záclon. Asi aby vodiči dávali väčší pozor na cestu, kde je síce povolená iba tridsiatka, ale aj tak hrozí, že si na výmoľoch roztrieskate auto.

Nuž, vitajte v Maďarsku!


VIDEO Plus 7 Dní