Pri štarte Apolla 13 ešte nikto netušil, že misia na Mesiac sa zmení na boj o holý život posádky.

Houston, máme problém! Ikonická veta posádky Apolla 13 je na predaj

Legendárna veta, ktorú vyslovil veliteľ neúspešnej misie na palube Apolla 13 Jim Lovell, pôjde do dražby. Presnejšie, jej papierová verzia. Prepis rozhovoru medzi posádkou vesmírnej lode a riadiacim strediskom NASA by sa mohol predať za rekordnú sumu.

Písal sa 11. apríl 1970. O 19:13 miestneho času vyštartovala z kozmodrómu na americkom Myse Canaveral posádka rakety Apollo 13. Traja členovia misie – veliteľ Jim Lovell, pilot veliteľského modulu John Swigert a pilot lunárneho modulu Fred Haise – mali uskutočniť v poradí tretie pristátie ľudskej posádky na Mesiaci v oblasti zvanej Fra Mauro.

Vtedy ešte nikto netušil, že trinástka v názve sa stane osudnou. Tri dni po štarte na palube Apolla 13 došlo k explózii, ktorá vesmírne plavidlo vážne poškodila. Misia nielenže nebola úspešná, ale takmer sa zmenila na tragédiu. Všetko odštartovala veta: „Houston, máme problém“.

Apollo 13 vyštartovalo do vesmíru v apríli 1970 z Mysu Canaveral. Foto: wikipedia.org

Banalita prepísala dejiny

Rozhovory medzi posádkou Apolla 13 a riadiacim strediskom NASA boli až do explózie na palube presne zaznamenávané – najmä pre potreby novinárov. Paradoxom je, že záujem médií o misiu bol v prvé dni takmer zanedbateľný. Všetko sa zmenilo, až keď veliteľ Jim Lovell ohlásil výbuch na palube.

Riadiace stredisko v Houstone kontaktovala posádka 13. apríla 1970. „O.k., Houston. Máme tu problém,“ vyslovil Lovell legendárnu vetu, ktorá vošla do dejín ako symbol neúspešnej misie.

Dlho sa nedarilo zistiť, čo sa presne stalo. Až neskoršia analýza ukázala, že pri premiešavaní kyslíka v nádrži vznikol skrat na elektrickom prívode k motoru miešacej vrtule. Od neho sa vznietila teflónová izolácia a otvorený oheň v kyslíkovej nádrži spôsobil výbuch, ktorý roztrhol hliníkový obal servisného modulu po celej jeho dĺžke.

Nádrž číslo 2 bola zničená a z nádrže číslo 1 pozvoľna unikal kyslík, ktorý bol nevyhnutne potrebný nielen pre dýchanie posádky, ale aj na výrobu elektriny a vody. Lovell, Haise a Swiggert nemali inú možnosť, ako misiu ukončiť.

Posádka Apolla 13: Zľava Jim Lovell, John Swigert a Fred Haise. Foto: wikipedia.org

Sen o Mesiaci vystriedal boj o život

To, že posádka nepristane sa Mesiaci, napokon nebol najvážnejší problém. Fatálne poškodenie rakety skomplikovalo trom astronautom šance dostať sa bezpečne späť na Zem.

Tím Jima Lovella sa nakoniec odhodlal na obrovské riziko a celý rad núdzových scenárov, ktoré však napriek zdanlivej bizarnosti priniesli úspech. Sedemnásteho apríla 1970 skončil veliteľský modul Apolla 13 vo vlnách Tichého oceánu spolu so živou posádkou.

Pristátie členov posádky bol malý zázrak. Prežili v tomto module. Foto: wikipedia.org

Hrdinovia napriek neúspechu

Z osudných okamihov sa zachoval 1000-stranový prepis rozhovoru medzi posádkou a riadiacim centrom NASA. Roky ho vlastnil britský novinár Johno B. Phillips, ktorý pracoval pre European Broadcasting Corporation.

„Misia Apollo 13 je jednou z najznámejších vesmírnych misií. Dokument s prepisom je dôležitý, lebo ukrýva veľkú ľudskú drámu. Absolútne obdivuhodný je pokoj astronautov na palube. Žiadne zvýšené hlasy, žiadny náznak paniky, iba čistá profesionalita,“ povedal James Hyslop z londýnskeho aukčného domu Christies, ktorý bude prepis dražiť.

Očakáva sa, že jeho cena sa vyšplhá na neuveriteľných 5000 libier, teda asi 6 270 eur.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní