Houston už nemá problém: Legendárny krížnik našli v Jávskom mori

Cválajúci duch sa našiel. Americký krížnik USS Houston, ktorý počas druhej svetovej vojny potopili Japonci, leží na dne Jávskeho mora. Vrak bol dlho obľúbeným cieľom rekreačných potápačov.

Neznáme potopené plavidlo v Jávskom mori, ktoré bolo dlho obľúbeným cieľom rekreačných potápačov, je v skutočnosti cenným historickým artefaktom. Ide o vrak amerického krížnika USS Houston, ktorý padol za obeť japonskému útoku počas zúrivej bitky druhej svetovej vojny. Zahynulo na ňom okolo sedemsto ľudí. Identitu vraku potvrdilo americké aj indonézske námorníctvo.

Vrak je obľúbenou lokalitou potápačov. Foto: YouTube

Znečisťuje okolie

Krížnik prezývaný „Cválajúci duch“ našiel svoj koniec počas bitky v Sundskej úžine 28. februára 1942. Loď prepravovala 1068 členov posádky, japonský útok však prežilo len 291 námorníkov, ktorí sa stali vojnovými zajatcami. Veliaci dôstojník Houstonu kapitán Albert H. Rooks dostal posmrtne medailu cti za mimoriadne hrdinstvo.

Potápači v júni podrobili vrak dôkladnejšiemu skúmaniu. Trup je takmer kompletne rozpadnutý a z lode bola odstránená nevybuchnutá munícia. Aj po rokoch z plavidla do mora intenzívne presakuje nafta. V súčasnosti sa pracuje na tom, ako negatívny vplyv na životné prostredie odstrániť.

Pozrite si video:

Loď potopená na území Indonézie ostáva naďalej majetkom Spojených štátov. Americká inštitúcia na uchovávanie a analýzu námorného dedičstva Navy History and Heritage Command odhaduje, že dno oceánu naprieč zemeguľou ukrýva vyše 17 tisíc potopených lodí a lietadiel.

História Houstonu

Na prvú plavbu sa USS Houston, klasifikovaný ako ťažký krížnik, vydal v roku 1929 a cez druhú svetovú vojnu bol jednou z najsilnejších lodí amerického námorníctva.

V roku 1942 mal byť medzi posilami britského, austrálskeho a holandského námorníctva hybnou silou v boji proti Japoncom v Jávskom mori. Bitka štrnástich plavidiel spojencov so sedemnástimi japonskými vojnovými loďami bola najväčšou námornou bitkou od bojov pri Jutsku počas prvej svetovej vojny.

Situácia sa vyhrotila, keď spojenci stratili päť lodí a jedinou šancou na záchranu bol pre krížnik Houston ústup cez Sundskú úžinu. Tam ho však zablokovalo niekoľko japonských torpédoborcov. Po zásahoch torpédami spustili japonské lode paľbu z guľometov. Prežilo iba tristo členov americkej posádky.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní