Americký minister obrany Ashton Carter obviňuje Rusko z provokácie a bojí sa vzostupu Číny.

Hrozí nová studená vojna? USA oprašujú staré zbrane a chystajú nové

„Spojené štáty s obavami pozorujú ruskú provokáciou a vzostup Číny vo východnej Ázii,“ vyhlásil americký minister obrany Ashton Carter. Hoci uistil, že nechce novú studenú vojnu, americká vláda vraj bude „obhajovať svoje záujmy a medzinárodný poriadok.“

Spojené štáty si musia osvojiť nové obranné stratégie, aby zabezpečili svoju ochranu a medzinárodný poriadok vo svetle provokácií zo strany Ruska a vzostupu Číny, vyhlásil v sobotu americký minister obrany Ashton Carter.

"Musíme zaistiť, aby sme my a naši partneri boli v postavení umožňujúcom odraziť hrozby zo strany vyspelých protivníkov pri komplexnom súbore okolností," cituje agentúra DPA z jeho vystúpenia na konferencii v Kalifornii.

"Po 14 rokoch protipovstaleckého a protiteroristického boja... sme uprostred strategického prechodu, aby sme odpovedali na bezpečnostné výzvy, ktoré budú definovať našu budúcnosť," dodal.

Moderná forma boja

Carter obviňuje Moskvu z opovrhovania princípmi, ktoré sú oporou medzinárodného poriadku, zatiaľ čo Pekingu pripisuje vyššiu ambicióznosť pri dosahovaní svojich zámerov a schopností.

Vzhľadom na správanie Ruska na Ukrajine a v Sýrii podľa neho Spojené štáty oprášia svoj jadrový arzenál a investujú do nových bombardérov dlhého doletu, bezpilotných stíhačiek, kybernetických nástrojov alebo iných, nešpecifikovaných "prekvapujúcich" technológií.

Washington na druhej strane stále nevylučuje možnosť, že Rusko v rámci medzinárodného poriadku prevezme úlohu zodpovednej mocnosti, povedal Carter pred účastníkmi Reaganovho národného obranného fóra v kalifornskom Simi Valley.

Americký minister obrany sa tiež venoval úlohe NATO v Európe ako "základného kameňa principiálneho poriadku", pričom vyjadril potrebu jej lepšieho prispôsobenia výzvam 21. storočia, ako sú kybernetické hrozby a hybridný boj.

Za súčasť transformácie označil umiestnenie tankov, bojových vozidiel pechoty, ako i delostreleckej a inej výzbroje do východných členských štátov NATO.

  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].