Stovky miliónov ton odpadu vytvorili v severnom Pacifiku doslova nový kontinent.

Hrôzostrašný kontinent vyrobený človekom: Masa odpadu je väčšia ako Antarktída!

Obrovský pás odpadu v severnej časti Tichého oceánu šokoval nielen ekológov.

V roku 1997 sa kapitán pretekárskej jachty Charles Moore v rámci pretekov plavil z Havaja do Kalifornie v severnej časti Pacifiku. Posádka ho upozornila na zvláštny jav – celú loď obklopovali milióny kusov plastu. Narazili na umelo vytvorený kontinent, na ktorom by však žiaden človek dobrovoľne nežil. Vznikol totiž z odpadkov a podľa nich neskôr dostal aj názov – The Great Pacific Garbage Patch, teda veľký pacifický odpadkový pás.

Kontinent odpadu v severnej časti Tichého oceánu. Foto: wikipedia.org

Prekonal Antarktídu

O mase odpadu v oceáne už dlhšie uvažovali mnohí oceánografi a klimatológovia. Jej rozloha však zrejme prekonala všetky očakávania. Hoci nikto nevie, akú rozlohu pás presne zaberá, odhaduje sa na neuveriteľných 19 miliónov kilometrov štvorcových, čo je viac ako rozloha Antarktídy. Ide pritom len o povrch, upozorňuje portál National Geographic. Odpadky môžu siahať až do polovice hĺbky oceánu!

Garbage patch vyvoláva predstavu masy smetí plávajúcich v oceáne – tak to ukazujú aj satelitné snímky – v skutočnosti sa však skladá z miniatúrnych kúsočkov plastu, z ktorých mnohé ani nie sú viditeľné voľným okom.

Materiál sa v oceáne hromadí preto, lebo enormné množstvo odpadu nie je biologicky odbúrateľné. Časť tvoria sklenené fľaše, hliníkové plechovky a zdravotnícky odpad. Drvivá väčšina je však práve plast. Vedci vypočítali, že kilometer štvorcový v Great Pacific Garbage Patch tvorí asi 750 tisíc menších plastových kúskov.

Pozrite si video:

Kataklizma pre život

Odpad ohrozuje život oceánskej fauny. Napríklad morské korytnačky si kus plastu často spletú s medúzami, ktoré tvoria časť ich jedálnička. Podobne sú na tom ďalšie morské cicavce. Albatrosy zasa často uškrtia plastové pásiky z veľkých balení fliaš od nápojov.

Nečistoty narušujú aj potravinový reťazec v severnej časti Tichého oceánu. Blokujú totiž priechod slnečných lúčov k planktónu a riasam v nižších vrstvách pod morskou hladinou a ďalším autotrofným organizmom, ktoré sú závislé od slnečného svetla.

Nedostatok rias a planktónu ohrozí ryby a korytnačky, ktorých úhyn zasa skomplikuje život dravým druhom rýb, napríklad žralokom.

Územie nikoho

Great Pacific Garbage Patch vzniká hromadením odpadu z morí priľahlých Severnej Amerike a Ázii a z lodí, ktoré prechádzajú oblasťou; odpad z pobrežia Severnej Ameriky dopláva k pásu za šesť rokov, z Japonska a z ďalších ázijských krajín asi za rok.

Keďže sa nevábny kontinent nachádza ďaleko od pobrežia, prakticky žiadna krajina zaň nechce prevziať zodpovednosť – teda ani poskytnúť finančné prostriedky na jeho odstránenie.

Vyčistiť oceán napokon ani nie je také jednoduché a bez toho, aby sa tým ublížilo množstvu morských živočíchov (ktoré často dosahujú rovnakú veľkosť ako jednotlivé odpadky), to ani nejde. Vytvoriť siete, ktoré by zachytili iba smeti, je finančne aj technicky náročné.

  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].