Hrôzy, ktoré na vás číhajú v lietadle: Toto aerolinky radšej taja

Nekonzumujte žiadne jedlo na palube, ak vám ho nedajú zabalené, utierajte si stolík a očakávajte nechutnosti, ak sa tlačíte medzi stovkami cestujúcich.

Hoci patrí cestovanie lietadlom k rýchlym, obľúbeným a pomerne komfortným druhom dopravy, má i svoje tienisté stránky. Slabinou je hygiena a tiež nepríjemnosti spojené s cestovaním v uzavretom priestore, ktoré – na rozdiel od iných druhov dopravy – nemožno riešiť expresne.

Allison Hope, ktorá roky brázdila oblohu ako členka leteckého personálu, pre portál britského denníka Daily Mail odhalila zákulisie, ktoré ostáva väčšine cestujúcich skryté.

Čítajte viac:

Bokovka japonských letušiek: Platený sex s pilotmi!

Hoci viaceré letecké spoločnosti majú gastronómiu na špičkovej úrovni, vo väčšine z nich Allison neodporúča konzumovať potraviny, ktoré vám letuška neprinesie zabalené.

Šálku kávy alebo čaju by ste si mali odpustiť úplne. Zalievajú sa totiž vodou z nádrží, ktoré sa sotvakedy čistia a môžu tam číhať škodlivé baktérie.

Ak konzumujete a jedlo si kladiete na stolík na sedadle pred vami, utrite ho antibakteriálnymi obrúskami. Môžu tam byť stopy po fekáliách! A dôvod? „Cestujúci na stolíky často kladú napríklad použité plienky a len málokedy ich niekto čistí,“ vysvetľuje Allison.

Čítajte viac:

Ľudské bomby a žiarenie zo skenerov: Čo je na letisku nebezpečnejšie?

Sex aj srdcový kolaps

Ak letíte preplneným lietadlom, treba sa pripraviť na neobvyklé a často veľmi nepríjemné situácie. Sú jedinci, ktorí nevydržia chvíľu bez sexu, prípadne bez alkoholu. A aby ste sa nenudili... „Nebuďte prekvapení, ak niekto z cestujúcich zomrie. Stáva sa to oveľa častejšie, ako by ste si mysleli,“ šokuje bývalá členka leteckého personálu.

„Vtedy treba lietadlo presmerovať do najbližšieho mesta. Niekedy však človek umrie a nik o tom ani len netuší, kým nezačnú po pristátí cestujúci opúšťať sedadlá.“

Meškanie či zrušenie letu je možné prakticky kedykoľvek. Častou príčinou sú technické problémy lietadiel. Takmer každé z nich má podľa Allison Hope nejakú závadu.

Všetky prechádzajú bežnou údržbou, no niektoré bežné problémy sa zvlášť neriešia, kým nepredstavujú riziko pre cestujúcich a posádku. „Z prevádzky lietadlo vyradia až vtedy, keď skutočne predstavuje ohrozenie bezpečnosti,“ dodáva Allison.


VIDEO Plus 7 Dní