Edward Snowden (vľavo) prehovoril o praktikách Americkej národnej agentúry pre bezpečnosť. Ruský prezident Vladimir Putin vraj prepustením Chodorkovského a Pussy Riot iba taktizoval.

Human Rights Watch pokarhala Ameriku za špionáže, Putina za vypočítavosť

Ľudskoprávni aktivisti nie sú spokojní s nečinnosťou medzinárodného spoločenstva v Sýrii a nie sú nadšení ani situáciou v Spojených štátoch.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch vo svojej výročnej správe ostro skritizovala nielen Sýriu, ale aj Spojené štáty americké. V dokumente na 667 stranách, ktorý zverejnila vo štvrtok, poukazuje na kľúčové otázky v oblasti ľudských práv v 90 krajinách. Tu sú niektoré z hlavných bodov.

Sýria

Human Rights Watch skritizovala medzinárodné spoločenstvo za nedostatočnú aktivitu pri ochrane občanov Sýrie po takmer troch rokoch občianskej vojny, pri ktorej zahynulo vyše stotisíc ľudí. Západné mocnosti obvinila, že tolerovali nedávne zverstvá a vyzvala na ukončenie zabíjania sýrskych civilistov a otvorenie hraníc na humanitárnu pomoc pre krajinu.

Spojené štáty americké

Aj americký prezident Barack Obama sa dostal pod paľbu ostrej kritiky pre prípad Edwarda Snowdena, ktorý odhalil praktiky Americkej národnej agentúry pre bezpečnosť. Takisto mu organizácia vytkla nevyriešenú otázku väzenského zariadenia Guantanámo.

Egypt

Africkú krajinu nazvala správa HRW najkrikľavejším príkladom majoritalizmu. „Druhýkrát od pádu bývalého vodcu Husního Mubaraka vo februári 2011 je pri moci vláda s malými sklonmi dodržiavať základné práva,“ píše sa v správe.

Prvého demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího zosadila armáda v lete 2013 na čele so šéfom ozbrojených síl Abd al-Fattah al-Sisím. Mursí, obvinený z podielu na zabíjaní demonštrantov počas jeho vlády, sa sťažoval, že ho uniesla a zadržiavala republiková garda.

Rusko

Ak si ruský prezident Vladimir Putin myslel, že sa vyhne kritike vďaka prepusteniu Pussy Riot a Michaila Chodorkovského, prerátal sa. Správa HRW to označila iba ako pokus vyhnúť sa medzinárodnej kontrole pred zimnou olympiádou v Soči.

Zdôraznila tiež, že v krajine „rastie homofóbna rétorika a homofóbne násilie“. Skritizovala aj postup ruských úradov voči islamistom na Kaukaze, ktorý označila za prehnane tvrdý.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní