Bez zľutovania: Recep Tayyip Erdogan.

Ikony na odstrel, kedysi ich oslavovali, dnes sú vyhnancami: Po puči v Turecku verejnými nepriateľmi známi športovci

Po nevydarenom pokuse o prevrat sa v Turecku stávajú verejnými nepriateľmi aj známi športovci.

Krajinou polmesiaca zmieta urputný boj vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana proti vnútornému nepriateľovi. Desaťtisíce vojakov, štátnych zamestnancov, novinárov či učiteľov skončili bez práce alebo dokonca za mrežami.

Turecká strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) je rozhodnutá potrestať všetkých skutočných i údajných „pučistov“ a stúpencov moslimského duchovného vodcu Fethullaha Gülena, ktorý podľa AKP stojí za pokusom o zvrhnutie vlády. Gülen žije v dobrovoľnom exile v USA a odmieta akúkoľvek účasť na krvavých nepokojoch v krajine. Určite je však silnou opozíciou súčasného prezidenta a pre jeho podporu sa verejnými nepriateľmi v Turecku stávajú dokonca národné športové ikony.

Hrozí mu väzenie

Medzi ciele policajných represií sa nedávno zaradila i turecká futbalová hviezda, niekdajší hráč Galatasaraya Istanbul Hakan Sükür. Ako uvádza britská BBC, turecká prokuratúra v meste Sakarya vydala na najúspešnejšieho strelca tureckej reprezentácie a bývalého poslanca za Erdoganovu vládnu stranu zatykač pre podozrenie, že sa na puči z polovice júla podieľal a je členom ozbrojenej teroristickej organizácie. Polícia prehľadala jeho byt v Istanbule, k zatknutiu však nedošlo, pretože futbalista sa pred niekoľkými mesiacmi presťahoval do Spojených štátov.

Hakan Sükür: Kedysi bol hrdinom národa, dnes sa nesmie vrátiť do rodnej krajiny.FOTO: profimedia.sk

Zato v rukách mocenských zložiek skončil jeho otec a bývalý manažér Sermet, ktorého zadržali v rodnom meste Adapazari.

Dôvodom na obvinenie Hakana Süküra, ktorý ukončil futbalovú kariéru pred ôsmimi rokmi, bola pravdepodobne jeho verejná podpora Fethullaha Gülena a údajné urážky tureckého prezidenta na sociálnej sieti. Do vlasti sa zrejme dlho nebude môcť vrátiť.

Basketbalista prišiel o rodinu

Pre otvorené politické názory útočia Turci aj na ďalšieho populárneho športovca, basketbalového pivota tímu NBA Oklahoma City Thunder Enesa Kantera. Ani ten neskrýva podporu duchovného Gülena. Ako píše The Guardian, Kanter ešte v marci, po teroristickom útoku v Ankare, pri ktorom zahynulo 37 ľudí, kritizoval Erdoganovu vládu za manipuláciu médií a obmedzovanie prístupu k sociálnym sieťam.

Je presvedčený, že za jeho postoje ho nevybrali do záverečnej nominácie na Eurobasket 2015 a prakticky ho vylúčili z tureckého národného tímu. Po nepodarenom prevrate si vyslúžil aj nenávisť tureckého národa. Dvadsaťštyriročný basketbalista zverejnil screenshoty série príspevkov na jeho Twitteri, kde mu ľudia hrozia smrťou a posielajú obrázky zbraní a šibeníc. Na športovca, ktorý tiež žije v USA, štátna moc dosah nemá, tak mu v krajine aspoň zablokovali účet na Twitteri.

Zmenil si meno: Z Enesa Kantera je Enes Gülen.FOTO: profimedia.sk

K hrozbám sa pridala aj rodinná dráma. Jeho otec Mehmet, presvedčený o tom, že Enes je „zhypnotizovaný“ Gülenovou organizáciou FETÖ, sa za svojho syna ospravedlnil tureckému národu a prezidentovi. Zároveň syna vyzval, aby si zmenil meno. Basketbalista sa presvedčenia odmietol vzdať. Prijal nové priezvisko od svojho duchovného vodcu - Gülen. „Dnes som stratil matku, otca, rodinu a všetkých príbuzných,“ cituje v týchto dňoch turecký denník Hürriyet Daily News Kanterove slová na Twitteri.

Športovec zároveň dodal, že je ochotný obetovať všetkých blízkych pre nasledovanie kazateľa. „Moja láska ku Gülenovi je väčšia než k matke, otcovi alebo bratovi. Zomrel by som pre neho.“


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].