Anonymné prostredie internetu poskytuje internetovým trollom živnú pôdu pre provokovanie.

Internetoví provokatéri útočia: Nevinná zábava i drsná kyberšikana

Sarkazmom sršiaci internetoví provokatéri vás môžu rozzúriť i pobaviť. V niekoľkých prípadoch majú trollovia na svedomí aj životy.

Viete, ako rýchlo naučíte psíka hvízdať? V tlakovom hrnci aj do desiatich minút. Muži by mali pri močení povinne sedieť a správne ženy nemajú za žiadnych okolností nosiť sukne. Štatistiky z roku 2014 zase ukázali, že masturbácia je najčastejšou príčinou samovrážd mladistvých po celom svete a treba proti nej tvrdo bojovať. No a vedeli ste, že Slováci sú polonárod zlých nacistov a naša krajina je iba vymysleným pseudoštátom, ktorý vlastne nikdy neexistoval a ani existovať nebude?

Čím roztomilejší, tým chutnejší

Dokážu vás podobné nezmysly vytočiť? Potom ste ľahkou obeťou internetových trollov. Sú to ľudia, ktorí do rôznych internetových diskusií zámerne prispievajú provokačnými názormi alebo prevádzkujú podobne urážajúce stránky. A zatiaľ čo používateľom internetu a diskutujúcim stúpa tlak, troll si doma za počítačom mädlí ruky a zabáva sa na nahnevaných reakciách.

Internetový trolling je populárna forma zábavy. Ak sa pri čítaní diskusií alebo prezeraní stránok chytáte za hlavu a pýtate sa na duševné zdravie autora, je dosť možné, že ste narazili práve na takéhoto človeka. Zrejme najúspešnejším facebookovým trollom je v súčasnosti česká stránka Pes je jedlo, nie kamarát. Samozrejme, pohoršuje najmä milovníkov psov. Administrátorom sa vyhrážajú políciou, žalobami a keďže ide najmä o deti, tak aj bitkou a rodičmi.

„Ak nebude táto stránka do pár hodín vymazaná, tak to budem riešiť. Ale máte sa na čo tešiť, úbožiaci,“ reaguje na Facebooku Tereza Hegarová. „Tato o všetkom vie. Nájde si vás podľa EP adries,“ vyhráža sa Alenka Nováková. Takých komentárov sa objavia denne desiatky a trollom len nahrávajú. Pobavene na ne odpovedajú a tie najbizarnejšie uverejňujú.

Psaláma, psuši, tousteriér

Za rok existencie sa stránka objavila tiež vo viacerých médiách v Česku i na Slovensku. Rozhorčené články a reportáže jej pomohli a v polovici júna mala vyše 23-tisíc podporovateľov. Tí lajkujú fotky psov v hrncoch, v komentároch odsudzujú agresívne psie potvory a zverejňujú recepty na prípravu pochúťok zo štvornohých miláčikov. Namiesto českej hovädzej sviečkovej jedia „čínsku psíčkovú so šiestimi knedlíkmi“, vychutnávajú si psalámu, hafburger a paštétu Lajku si natrú na toasteriéra pripraveného v hriankovači.

Veľký úspech malo psie suši, teda - psuši. Stránka tiež radí, ako ušetriť: „Kúpte dva psy, dajte im meno Jedna a Dva, jedného zjedzte, stále máte Dva,“ vysvetľuje v komikse. Do trollingu sa zapájajú aj fanúšikovia. „Babička mala dva psy a nedokázala ich od seba rozoznať. Tak jedného pomenovala Alík. A druhého zjedla,“ pridáva „skúsenosti“ staršej generácie Vojtěch Pecen.

Na nezvyčajnú psiu kuchyňu láka aj česká reštaurácia DogHeaven: „Pozvite svojho ázijského obchodného partnera k nám.“ Odkiaľ majú suroviny? „Dostali ste nevhodný darček? Pes vás neposlúcha? Máte alergiu? Naša reštaurácia má riešenie - celoročne vykupujeme zdravé psy do piatich rokov,“ sľubuje na svojej stránke.

A tiež to, že vám preplatí časť platného očkovacieho preukazu. Na internete nájdete aj jedálny lístok. Grilované chrtie rebrá za 749 českých korún, 479 korún zaplatíte za jazvečíka na brusniciach so zemiakovým pyré, perkelt z maďarského stavača stojí 619 českých korún. Pravdaže, reštaurácia je fiktívna a funguje len na internete.

Zákaz kŕmenia

Ešte v roku 2012 sa Facebook rozhodol zablokovať stránku Sme za pripojenie Slovenska k Maďarsku. Administrátori tam hanobili Slovenskú republiku a Slovákov. Prirovnávali ich k praľuďom a písali o nich ako o najväčšej národnostnej menšine Hornouhorskej provincie. Strúhali urážku za urážkou a Slováci sa na trolling chytali. Spustila sa obrovská vlna nevraživosti voči Maďarom, padali najrôznejšie nadávky, urážky, údajne aj trestné oznámenia.

A to je presne to, o čo trollom ide - ak na príspevky či stránky reagujete, trollov kŕmite. S urážkami im rastie chuť. Veľmi výdatne trollov nakŕmila v marci 2013 jedna naša súkromná televízia, keď v hlavnej spravodajskej relácii odvysielala reportáž o facebookovej stránke fiktívnej Bohosloveckej univerzity Šerca Ježišovho v Hostoviciach.

Vymyslená ustanovizeň si uťahuje z cirkvi, ale aj z exprezidenta Gašparoviča, Eriky Judínyovej či zo Štefana Skrúcaného. Ironicky sa označuje za „najlepšiu katolícku univerzitu sveta rokov 1823 - 2013“ a údajne vychováva kostolníkov inžinierov s titulom KIng, odborných animátorov s titulom PeDO či katolíckych kňazov a teológov s titulom KKT.

Televízia v reportáži úplne vážne označila trollovaciu stránku za sektu či satanistov. K vyjadreniam starostu, sektológa a vystrašených obyvateľov obce nastrihala zábery zo satanistického obradu so sviečkami a s obráteným pentagramom. Ako stránka pobúrila veriacich, tak zarezonovala reportáž u fanúšikov vymyslenej univerzity. Tí ju potom hromadne nahlasovali Rade pre vysielanie a retransmisiu, ktorá dostala neobvyklé množstvo - viac ako sto - identických sťažností. Rada napokon rozhodla, že príspevok bol neobjektívny a televíziu upozornila.

Predstavitelia vymyslenej ustanovizne na reportáž reagovali pobavene: „Necítime sa urazení, skôr sme pobavení absurdne zlou a bizarnou reportážou, ktorou redaktorka spravila dotknutým občanom Hostovíc medvediu službu a obec zviditeľnila 1 000-krát viac, ako by sa to kedy podarilo nám. Žiaľ, negatívne.“ Trollovia opäť zvíťazili. Mali obrovskú reklamu v médiách, zosmiešnili spravodajstvo jednej z najväčších televízií a stránka? Existuje dodnes, hoci je neaktívna.

PraHlinky a ZáTisie

Obľúbenou trollovacou stránkou slovenského internetu je Naše Slovensko, ktorá parodizuje politickú stranu s podobným názvom. „Prehodnotili sme svoje názory a rozhodli sa bojovať za ľudské práva, práva menšín, proti rasizmu a intolerancii,“ píšu jej administrátori a uťahujú si z ľudákov, fašistov a zo xenofóbov všetkého druhu, ale aj z vybraných politických strán.

Už legendárne sú obrázky s Rumovými PraHlinkami a ZáTisie. Nenávisť voči systému a konšpiračné teórie o agentoch provokatéroch z radov SIS dali život ďalším trollom v diskusiách. Napríklad k článku o tom, že po nedávnych protestoch predviedla polícia 140 ľudí, reagovala vo facebookovej diskusii Svetlana Michálková: „... z toho 139 nasadených policajtov, ako je to vždy. Hanbite sa!“ Ako sa dalo čakať, ľudia sa na trolla chytili a informáciu posúvali ďalej ako pravdu.

Napravení?

Oddávate sa sebauspokojovaniu? Podľa anglickej stránky Zastavme masturbáciu sa dopúšťate smrteľného hriechu sebaznásilnenia. Stránka „bojuje“ za vieru v Boha a rodinné hodnoty, ženy označuje za „nižšie pohlavie“ a prináša vymyslené správy o zničujúcej sile masturbácie zo všetkých kútov sveta. Na internete dokonca nájdete rizikový stupeň pre výskyt masturbácie! „Ak by som mal niklák za každú masturbáciu, mal by som presne nula niklákov,“ chváli sa vymysleným citátom herec Al Pacino na fotke Roberta DeNira.

Stránka je známa aj propagáciou takzvaného protimasturbačného kríža. Vďaka výdobytku modernej kresťanskej techniky vraj naučíte deti vyhýbať sa dotyku rúk so „zónami hriechu“. Pre všetky deti od 5 do 16 rokov, už od 199,99 percenta.

Antimasturbátori dokonca pátrajú aj po empirických dôkazoch. Napríklad k článku Zvyšujú ryšavky mieru masturbácie? priložili desiatku sporo odetých obdarovaných ryšavých dievčat. Mnohé ženy ich v komentároch označujú za šovinistické prasatá, retardované a choré. Na to sa však už tradične objavia zástupy fanúšikov trollov, ktorí si nechápajúceho podajú. „Ste retardovaní!“ „Nie, sme svätí,“ znie odpoveď.

Smrteľne nebezpeční

Trolling je zvyčajne zábava, no môže prerásť aj do extrémnych rozmerov, keď sa trollovia rozhodnú útočiť na konkrétnych ľudí. Peklo na zemi prežil internetový fitnes guru Scooby1961, ktorého mnohí považujú za otca fitnes komunity na YouTube. Roky sa zadarmo delil o skúsenosti, vyvíjal aplikácie a organizoval súťaže. Potom sa však niekde objavili Scoobyho osobné informácie a trollovia začali trénera prenasledovať nielen online, ale aj v práci, na verejnosti, objavili sa dokonca uňho doma a vyhrážali sa jemu a jeho rodine smrťou.

Scooby sa musel presťahovať, zmeniť prácu a prestal s nahrávaním videí. Trollovia zničili život päťdesiatročnému mužovi, ktorý nechcel nič iné, iba inšpirovať iných na lepší, zdravší život. Scooby sa zo šoku otriasol.

Nie každý však našiel v sebe dosť sily, aby trollom vzdoroval. Občas sa objavia správy, že mladých ľudí dohnali až k samovražde. Koncom minulého roka internetoví trollovia krivo obvinili 19-ročného Adama Smitha, že svoj fantasy príbeh skopíroval od iného autora.

Trolling citlivého chlapca prerástol do šikanovania, anonymní internetoví používatelia si začali robiť z chlapca posmešky a ten to psychicky neuniesol. Vo svojom poslednom videu sa každému ospravedlnil s tým, že on len rád vymýšľa fantasy príbehy. O pár dní skočil pod vlak


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní