Príslušníci irackých bezpečnostných síl počas útoku proti militantom Islamského štátu na frontovej línii vedľa mŕtvol militantov IS v irackom Tikríte.

Investigatívny novinár šokuje: USA o Islamskom štáte vedeli už dávno

Radikálni islamisti dostali požehnanie Západu ešte predtým, než sa rozpútali násilnosti Islamského štátu. Za všetkým boli mocenské záujmy USA, myslí si novinár Nafeez Ahmed.

Západ mal už v roku 2012 informácie o hrozbe Islamského štátu. Napriek tomu Spojené štáty nerobili nič, pretože chceli dosiahnuť destabilizáciu Sýrie a zvrhnutie súčasného prezidenta Baššára al-Asada.

Výsledok? Globálne porušovanie ľudských práv, násilnosti, krvavé popravy a masívna vlna utečencov do Európy. S tvrdením prišiel nemecký portál Deutsche Wirtschafts Nachrichten, podľa ktorého o situácii na Blízkom východe vedela americká tajná služba oveľa skôr, ako sa Islamský štát stal globálnou hrozbou pre svet.

Čítajte viac:

Barbarstvo či biznis? Ničenie pamiatok radikálmi je možno iba divadlo

Cynizmus a vypočítavosť

Keď sa v lete 2014 začalo čoraz častejšie hovoriť o vzrastajúcej sile skupiny výborne organizovaných, materiálne vybavených a ťažko ozbrojených radikálnych islamistov, verejnosť si kládla otázku, ako to mohlo uniknúť zahraničným pozorovateľom.

Odvtedy azda neprešiel deň, aby sa neobjavovali nové informácie o činoch teroristov z Islamského štátu. Brehy Európy sa snažia denne dosiahnuť tisíce utečencov zo Sýrie a Líbye.

Podľa dokumentov, ktoré prenikli na verejnosť, sa však súčasnému stavu dalo predísť. „Zmes nekompetentnosti, cynizmu a chladnej vypočítavosti viedla k tomu, že situácia na Blízkom východe sa vymkla kontrole a nadobudla takého rozmery,“ konštatuje nemecký portál.

Podľa portálu vydal konzervatívny americký dozorný orgán Judical Watch čiastočne odtajnenú správu vojenskej rozviedky Defense Intelligence Agency USA (DIA). Z nej je zrejmé, že DIA disponovala informáciami o vzniku Islamského štátu na Blízkom východe už v roku 2012.

„Mali informácie, že sýrske opozičné skupiny sa snažia vybudovať účinný systém voči režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Assada. USA v tom videli príležitosť uplatniť svoje vlastné záujmy na Blízkom východe. Primárnym cieľom bolo očakávané zvrhnutie Asada v roku 2012,“ píše portál Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Čítajte viac:

Islamské skupiny bojujú aj medzi sebou, hovorí odborníkk Attila Kovásc

Rozdeľuj a panuj

Podľa investigatívneho novinára Nafeeza Ahmeda, ktorý predtým pracoval pre britský The Guardian a v súčasnosti píše pre americký magazín Vice, západné štáty „v koordinácii s krajinami Perzského zálivu a s Tureckom financovali násilné islamistické skupiny, aby dosiahli destabilizáciu vplyvu Baššára al-Asada – aj za cenu toho, že by to viedlo k upevneniu moci Islamského štátu v Iraku a v Sýrii“.

„Na základe nedávno odtajneného dokumentu, Pentagón už skôr videl vzostup Islamského štátu ako priamy dôsledok tejto stratégie,“ dodáva Ahmed.

Rovnaká stratégia sa mala uplatniť na Strednom východe, pričom hlavnú úlohu zohrali odlišnosti moslimskej viery. Boj šiitov a sunnitov chceli USA využiť na zvýšenie svojho vplyvu v regióne v zmysle historicky dobre osvedčeného hesla „divide et impera“ – rozdeľuj a panuj, ktoré bolo vždy neoddeliteľnou súčasťou všetkých politických aktivít.

Ahmed, ktorý je rešpektovaným novinárom, konzultoval svoje závery s viacerými odborníkmi z vojenských a spravodajských služieb, a v súvislosti so súčasným bojom Západu proti radikálnym islamistom hovorí o ťažkom pokrytectve.

„Zakladatelia Islamského štátu dostali peniaze od Západu, ktorý chcel so štátmi Perzského zálivu a s Tureckom podporiť sýrsku opozíciu, kým Rusko, Čína a Irán stáli na strane režimu Baššára al-Asada,“ cituje Ahmeda nemecký portál Deutsche Wirtschafts Nachrichten.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní