Iránsky prezident na návšteve Vatikánu: Toto pred ním museli skryť!

Návšteva prezidenta Iránu Hasana Rúháního vo Vatikáne sa nezaobišla bez opatrení, ktoré vyvolali smiech i nevôľu.

Čo nevadí hlave katolíckej cirkvi, to by mohlo uraziť náboženské cítenie iránskeho prezidenta. S týmto presvedčením sa kompetentní pustili do príprav na návštevu hlavy Iránskej islamskej republiky.

Sochy nevyčísliteľnej hodnoty z obdobia antiky, stredoveku a renesancie v rímskych Kapitolských múzeách jednoducho skryli za biele plenty! Dôvod? Hasana Rúháního by mohla uraziť ich nahota.

Chýbajú už len sťahováci... Foto: Twitter

Trochu príliš rešpektu

„Máme historické pamiatky v nevyčísliteľnej hodnote a skrývame ich.“„Aj vlastnú kultúru treba občas ukryť, hoci iba na jeden deň.“„Trochu príliš rešpektu z hosťa...“

Nahotinky iránsky prezident neuvidí. Aj keď sú poriadne vzácne. Foto: wikipedia.org

Podobné komentáre sa množia pod fotografiami z múzea, ktoré zaplavili sociálne siete. Umelecké galérie s pamiatkami, ktoré Rímu závidí celý svet, teraz vyzerajú ako počas sťahovania. Milosť dostalo len zopár „nábožensky neurážlivých“ pamiatok a oblečené sochy.

Múzeá, ktoré Rímu závidí svet. Foto: Twitter

Návšteva Hasana Rúháního v Taliansku je súčasťou prvej cesty iránskeho prezidenta po Európe po takmer dvadsiatich rokoch. Podľa vyjadrenia iránskej ambasády prezident, ktorý je znalcom šiitského islamského práva, prišiel na stretnutie s pápežom Františkom v pozícii duchovného, nie ako politik. Obaja muži mali hovoriť aj o súčasnej situácii v Sýrii a Iraku.

Rúhání sa v súčasnosti snaží o obnovenie ekonomických a diplomatických kontaktov so Západom, k čomu vytvorila priestor vlaňajšia komplexná jadrová dohoda medzi Teheránom a svetovými mocnosťami. Po Taliansku sa chystá navštíviť Francúzsko. Budú sa sochy zakrývať aj v Paríži?