Viac ako dom Boba Marleyho turistov zaujíma dom, v ktorom bývala Annie May Palmerová, ktorá je v očiach Jamajčanov to, čo pre nás Bátorička.

Jamajka: Viac ako múzeum Boba Marleyho láka turistov čarodejnica

Múzeum Boba Marleyho na Jamajke zíva prázdnotou, turisti uprednostňujú dom čarodejnice, co ovládala vúdú.

Ešte nedávno stál dom priekopníka reggae hudby Boba Marleyho na vrchole rebríčka najnavštevovanejších atrakcií Jamajky. No čoraz menej dovolenkárov v luxusných strediskách v Montego Bay, Ocho Rios ci Negrile má chuť trmácať sa tri hodiny v autobuse, len aby mohli prekročiť brány domu na 56 Hope Road v hlavnom meste Kingston, kde kedysi žil a tvoril slávny Bob. Predtým dom obliehali davy v snahe spoznať Marleyho život a porozumieť jeho buričskému umeniu. Teraz turisti radšej zájdu do tajomného domu ženy, ktorá sa podla povery čarami zbavila štyroch manželov.

Putovanie za legendou

„Pre nedostatok záujmu sme museli Marleyho zo zoznamu fakultatívnych výletov vyškrtnúť,“ s nevôľou oznamuje Roger Thompson, ktorý má pod palcom siet najväčších hotelov v Negrile. Prejsť ostrov z jedného konca na druhý, z Negrilu do Kingstonu, trvá zhruba toľko, co cesta z Bratislavy do Žiliny, ale vidieť unikátnu krajinu hoci len z okna autobusu je omnoho väčší zážitok, než len civieť na pláži. Samotný Kingston je charizmatické mesto, ktoré „má dušu“. A dušu má aj Marleyho múzeum, ktoré sa nachádza v susedstve rezidencie guvernéra Jamajky. Nad vstupnou bránou z červených tehál povieva etiópska vlajka a dvoru dominuje množstvo veľkoplošných spevákových fotografií, namaľovaných na múroch. Vo dvore, na pôvodnom mieste, dodnes stojí Marleyho starý džíp a dom s košatým stromom, pod ktorým Bob fajčieval trávu a skladal svoje notoricky známe songy. A, samozrejme, nesmie chýbať jeho socha v nadživotnej veľkosti, s neodmysliteľnou gitarou v Bobovom náručí. Sprievodca vás pohotovo upozorní na množstvo dier v zadnej stene domu - sú to stopy po streľbe z roku 1976, keď sa tam počas noci dostali atentátnici najatí politikmi, aby Boba zlikvidovali. Našťastie, zámer im nevyšiel. Exkurzia po dome je zárukou dôverného nakuknutia do spevákovho života. V kuchyni nájdete starý mixér, na ktorom si svojho času pripravoval kokteily s prímesou konopy. Ba aj jeho strohú, jednoducho zariadenú spálňu ponechali v pôvodnom stave - pri posteli dodnes leží jedna z Bobových najobľúbenejších gitár. Treba uznať, že žil veľmi skromne, a to aj v časoch závratného úspechu, ktorý mu priniesol milióny dolárov. Nahrávacie štúdio na prízemí domu prerobili na výstavnú miestnosť a zároveň kino, kde sa exkurzia končí premietnutím fascinujúceho, mimoriadne dojímavého filmu, zachytávajúceho posledné dni Marleyho života.

Lákadlo je strašidelný dom

Na rozdiel od Kingstonu, v epicentre masového turizmu leží Montego Bay, druhé najväčšie jamajské mesto. Nečudo, že turisti si ležanie na bielych plážach radi spríjemnia návštevou tunajšieho Ružového domu. Spája sa s ním najslávnejšia jamajská legenda všetkých čias. Bosorka Annie May Palmerová je v očiach Jamajčanov to, čo pre nás Bátorička. Rozprávka o nej sa „dedí“ z generácie na generáciu a naháňa ľuďom strach. Dom, v ktorom žila a „úradovala“, sa v súčasnosti teší obrovskému záujmu. „Chodí sem okolo 130-tisíc návštevníkov ročne!“ pochvaľuje si turistická sprievodkyňa Melanie, ktorá v dome pracuje už šesť rokov. Ak dovolenkujete v Montegu, stačí nasadnúť do miestneho minibusu idúceho do Falmouthu, a už sa len kocháte koloritom krajiny. Prejdete okázalou, priam výstavnou štvrťou Ironshore, plnou luxusných obrovských víl miestnych celebrít a narkobarónov, vzápätí okolitá scenéria pozostáva zo zelených plání golfových ihrísk a keď ich miniete, zjaví sa upravený park. Uprostred neho tróni najslávnejší jamajský dom - Rose Hall Great House. V podstate je to obyčajná trojposchodová stavba, tradičná staroanglická usadlosť, akých je v Británii neúrekom. Nábytok z mahagónu, na posteliach hodváb a brokát ako za čias Ľudovíta XVI. Ružový dom si v roku 1770 dal postaviť bohatý plantážnik John Palmer spolu s manželkou Rose, po ktorej je dom pomenovaný.

Prichádzali sem vplyvní hostia s modrou krvou, no slávu mu priniesla až legenda o sériovej vrahyni Annie May Patterssonovej, bielej čarodejnici, ktorú si do domu ako svoju manželku priviedol synovec Johna Palmera, takisto John Palmer. „Hoci neexistuje žiadny obraz s jej podobizňou, povrávalo sa, že to bola veľká krásavica!“ pokýva uznanlivo hlavou sprievodkyňa. Hoci bola Annie napoly Írka a napoly Britka, hovorí sa, že vyrastala na Haiti, kde ju zaučili do tajov vúdú. Uplynulo zopár rokov a ona sa čiernej mágii a bosoráctvu začala venovať naplno. Svojho manžela Johna otrávila, druhého manžela prebodla a tretieho zaškrtila. Štvrtý stihol v poslednej chvíli od nej ujsť, a tak Annie zostala žiť v dome sama, iba s niekoľkými černošskými otrokmi. Urobila si z nich milencov a to sa jej vypomstilo - jedného dňa ju zaškrtili v jej vlastnej posteli. Počas vianočnej rebélie v roku 1831 otroci dom podpálili a niekoľko storočí tu stáli len jeho ruiny. V roku 1966 ho „objavil“ guvernér štátu Delaware John Rollins, ktorý ho okamžite kúpil a investoval do jeho rekonštrukcie neuveriteľných dva a pol milióna dolárov. Na prízemí si v obchodíku so suvenírmi môžete kúpiť dokonca i „parfum bielej čarodejnice“ a mnoho ďalších špecialitiek Ružového domu. Mnohí sa však ulakomia na kamienky z hrobu Annie May, ktoré považujú za najoriginálnejší suvenír. Do domu každý týždeň nosia poštári zásielky z celého sveta - sú od turistov, ktorí vo svojich listoch píšu, že kameň z hrobu, ktorý si doniesli domov, im privodil mnoho tragédií, a preto sa ho radšej vzdávajú a posielajú ho naspäť tam, kam patrí.

Bola čarodejnica?

„Ťažko povedať, či je táto legenda založená na pravde,“ zapochybovala na moment sprievodkyňa Melanie. „No Jamajčania jej veria a mnohí sa už dokonca pokúšali skontaktovať s duchom Annie May. Spomínam si na jednu seansu, bolo to v piatok trinásteho októbra. Bolo tam množstvo zvedavcov, ja medzi nimi, keď šaman vyvolával ducha slečny Pattersonovej. Upadol do tranzu a my sme boli svedkami, ako ho Annin duch viedol za ruku k najbližšiemu stromu, kde sa z ničoho nič zjavila rituálna vúdú bábika!“ zdúpnie Melanie a v očiach má hrôzu. Možno, že naháňať strach turistom a snažiť sa ich sem prilákať čo najviac má v náplni práce. Veď podľa historika Johna Costella, vydavateľa novín Falmouth Post, bol John Palmer nie prvým, ale až posledným, štvrtým manželom Annie May a žili spolu šťastne celých dvadsaťtri rokov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní