Jaroslav Barták: Bývalé asistentky nazval okrem iného aj „sprostými prostitútkami“.

Jaroslav Barták obžalovaný zo znásilnenia chcel vyháňať z asistentky diabla

Škandalózny prípad lekára Jaroslava Bartáka, ktorému u našich západných susedov nepovie nik inak ako doktor Čuně, šokuje aj po tom, ako sa jeho hlavný aktér postavil pred súd.

Na povrch vychádzajú stále nové pikantérie a prípad svojrázneho medikusa s ešte svojráznejšími sexuálnymi chúťkami sa poriadne zamotáva. Pražského lekára žaloba viní zo sexuálneho napadnutia, z bitia a vydierania jedenástich asistentiek. Dr. Sex, ako ho tiež zvyknú nazývať české médiá, je obžalovaný z ôsmich trestných činov vrátane znásilnenia. V prípade dokázania viny mu hrozí dvanásťročné väzenie. Jeho obete žiadajú rekordné odškodné vyše pol milióna eur.

Sexuálny teror

Drzý a vulgárny k pacientom i zamestnancom. Šokujúci prípad doktora Bartáka sa vymyká akýmkoľvek morálnym a etickým princípom. „Bežných pacientov označoval slovom pičák a venoval sa skôr pacientom, ktorých označoval VIP,“ priznala pred súdom jedna z jeho asistentiek. Chvejúcim sa hlasom dodala, že k prvej skupine bol hrubý, špeciálne, ak išlo o obézne ženy alebo pacientky mali oblečenú „škaredú spodnú bielizeň“. Jej vystupovanie pred súdom iba potvrdzuje, aký strach mali Bartákove asistentky zo svojho šéfa. Tri z jeho obetí trpia dodnes posttraumatickou stresovou poruchou, dve boli opakovane hospitalizované na psychiatrii. Dve z tých, ktoré už vypovedali, uviedli, že im za mlčanie ponúkali peniaze. Strach dievčat je však pochopiteľný. Barták svoje „obete“ nikdy nešetril.

Ani ako ich šéf, ani ako oponent na súde. Niekdajší „nóbl“ lekár a spolumajiteľ súkromnej kliniky zabudol na hranú eleganciu a vyberané spôsoby, o svojich bývalých podriadených hovorí ako o tovare štvrtej cenovej kategórie. Takmer žiadne súdne pojednávanie sa nezaobíde bez nechutných detailov plných násilia a sexu. „Je to zlý človek, ktorý dokáže veľmi ublížiť. Strkal mi prsty do pošvy a prestal, až keď som mu povedala, že som ešte panna,“ kontrovala pred súdom jedna z bývalých podriadených. „Keď bol opitý, nikto nedokázal odhadnúť, čo urobí. Neustále som sa bála o život,“ dodala ďalšia. Ani Barták však nezostal bývalým asistentkám nič dlžný. Jednu z nich obvinil z toho, že ho znásilnila. Inokedy zas šokoval tvrdením, že podriadená bola posadnutá diablom a on ho z nej mal na odporúčanie kardinála Františka Duku vyhnať. „Je to absolútny výmysel,“ rezolútne odmietol tlačový hovorca Arcibiskupstva pražského Aleš Pištora.

Netvor v ľudskej koži

Bartáka, ktorý sa v minulosti rád chválil kontaktmi s celebritami i politikmi, nešetrili ani jeho kolegovia. Posudky odborníkov naháňajú strach a nejeden človek sa zrejme pýta, ako je vôbec možné, že mohol vykonávať prax. „Má poruchu osobnosti, ktorá sa prejavuje agresivitou, vzťahovačnosťou, pozérstvom. Je to veľmi nedisciplinovaný konzument alkoholu,“ vyhlásil pred súdom sexuológ Jaroslav Zvěřina. Jeho slová potvrdila i svedkyňa.

„Áno, vypil priemerne päť-šesť fliaš vína denne. Prvé dve fľaše na ňom nebolo skoro poznať, potom bol postupne agresívnejší a správal sa chlipne ku všetkým. (...) Keď sa vzrušil, našpúlil pery ako kapor a začal mľaskať.“ Sexuológ Petr Weiss upozornil, že možnosť Bartákovej resocializácie je podpriemerná. „Jeho osobnosť je anomálna. Vyznačuje sa nezdržanlivosťou, vzťahovačnosťou, afektom, egocentrizmom a agresivitou,“ opísal uznávaný odborník.

Peniaze či komplexy

Bartákov advokát František Novotný za svojím klientom stojí. Odmieta však komentovať spôsob, akým sa Barták vyjadruje o svojich bývalých asistentkách, ako aj prípadný vplyv štipľavých rečí na finálne rozhodnutie súdu. „V tejto chvíli je veľmi zložité predvídať verdikt súdu. Všetko je to však iba o peniazoch. Keby ich pán doktor Barták nemal, tak tu nestojíme,“ tvrdí. A dodáva, že poškodené žiadajú odškodnenie vo výške niekoľko stotisíc eur. Jedným z údajných dôvodov, prečo Barták bil, týral a znásilňoval asistentky, je podľa českých médií jeho malý penis. Vraj meria sedem centimetrov. Ďalším dôvodom by mohla byť aj lekárova postava - Barták má totiž poriadne ďaleko od vysokých švihákov z reklamy. Smutné na celom príbehu je, že poslušnosť si podľa výpovede bývalej manželky vynucoval nielen od nej, ale aj od svojich detí. Tvrdou rukou údajne trestal i vlastnú matku.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní