Ukrajinskí kolegovia: Vitalij a Maksym sa poznajú z vysokej školy.

Južné Slovensko zaplavili ukrajinskí lekári. Pre našich je málo lukratívne

Sú šikovní, slušní, dohovoria sa po slovensky a niektorí aj po maďarsky.

Veľmi sú dobrí. Takých lekárov som ešte nezažila, - chváli mladých ukrajinských odborníkov v šahanskej nemocnici pani Júlia. Zhovorčivá osemdesiatnička na jednotke intenzívnej starostlivosti je presvedčená, že je v dobrých rukách. Na východe a juhu Slovenska sa začali ukrajinskí lekári objavovať ako huby po daždi. Narazíte na nich v nemocniciach, u obvodných lekárov, v zubných ambulanciách, v kúpeľoch, ale aj na klinikách plastickej chirurgie či v psychiatrickej ambulancii. A nie je za tým len záujem našich východných susedov opustiť vojnou a politickou krízou zmietanú krajinu.

Tu ide hlavne o slovenský problém - akútny nedostatok lekárov v menej atraktívnych častiach Slovenska! „V evidencii úradu práce nenájdete žiadneho lekára,“ povzdychnú si zdravotníci, ktorí by potrebovali posilu, či dokonca náhradu. Preto si polikliniky, nemocnice a ambulancie pomáhajú, ako vedia. Napríklad odborníkmi z Ukrajiny. „Tí, ktorých tu máme, sú naozaj šikovní - dám za nich aj ruku do ohňa!“ zdôrazňuje konateľka nemocnice v Šahách Beata Šomlóová. „Radi by sme zobrali slovenských či maďarských lekárov. Len nám ich priveďte!“ vyzýva.

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Šahy: Tak ako mnohé iné zdravotnícke zariadenia na juhu Slovenska trpí nedostatkom lekárov.
Všeobecná nemocnica s poliklinikou Šahy: Tak ako mnohé iné zdravotnícke zariadenia na juhu Slovenska trpí nedostatkom lekárov.
Matej Kalina

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Šahy: Tak ako mnohé iné zdravotnícke zariadenia na juhu Slovenska trpí nedostatkom lekárov. Foto: Matej Kalina

Na zaplakanie

Kým Bratislava a Košice núdzou o lekárov až tak veľmi netrpia, zdravotnícke zariadenia v malých mestách ledva prežívajú. „Keby sa v Šahách rozhodli všetci lekári, ktorí sú v dôchodcovskom veku, skončiť, tak obyvatelia zostanú bez zdravotnej starostlivosti,“ povzdychne si Beata Šomlóová. Rodáčka zo stredného Slovenska sa vydala do Šiah a s miestnymi sa zžila. Aj ona nadsluhuje - ako pľúcna lekárka nemá za seba náhradu. Empatia a svedomie jej nedovolia nechať pacientov napospas osudu. „Nie každý môže cestovať desiatky kilometrov na vyšetrenie do Bratislavy ani do Nových Zámkov a Levíc,“ dodá.

„Keby ste vedeli o nejakom pľuciarovi, rada mu prepustím svoju ambulanciu. Viete, priemerný vek pľúcneho lekára na Slovensku je okolo šesťdesiat rokov,“ pripomenie. Mladí lekári sa na východ a juh Slovenska skrátka nehrnú. Nemocnica vypísala ponuku na voľné miesta, ale bez úspechu. Vlastne… „Za šesť rokov sa prihlásila jedna lekárka - internistka. Rodáčka odtiaľto, ale aj tak po dvoch mesiacoch odišla do Nemecka,“ povzdychne si konateľ nemocnice v Šahách Štefan Šomlo.

Keby aj niekto nový nastúpil, musí sa ďalej vzdelávať. Lenže ako uvoľniť lekára na päť rokov pre atestáciu, keď nemajú za neho náhradu? „A tak tu máme ukrajinských lekárov. Sú šikovní, slušní, dohovoria sa po slovensky a niektorí aj po maďarsky. Chodí za nimi raz za týždeň aj učiteľka slovenčiny. Naši pacienti ich majú radi,“ opisuje konateľ nemocnice.

Plánujú svadbu: Ukrajinský lekár a mladá neurologička Kristína Šugárová sa spoznali v šahanskej nemocnici.
Plánujú svadbu: Ukrajinský lekár a mladá neurologička Kristína Šugárová sa spoznali v šahanskej nemocnici.
Archív M. S.

Plánujú svadbu: Ukrajinský lekár a mladá neurologička Kristína Šugárová sa spoznali v šahanskej nemocnici. Foto: Archív M. S.

Dvojnásobný plat stojí za to!

„Sú firmy, ktoré sa zaoberajú hľadaním lekárov na Ukrajine. Potreboval som atestovaného psychiatra, tak mi ho zohnali. Zaplatil som im províziu, ale mám špecialistu, akého som hľadal,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík o svojom mladom ukrajinskom kolegovi. Čakárne jeho ambulancií v Šahách a v Štúrove praskajú vo švíkoch, nečudo, že potreboval posilu.

Príchod ukrajinských lekárov na Slovensko väčšinou sprostredkuje agentúra, ale neraz si aj náš lekár podá na Ukrajine inzerát, že hľadá konkrétneho odborníka na výpomoc. Po príchode na Slovensko musia mať záujemcovia potvrdenie z úradu práce, že v danom regióne sa nenachádza lekár, ktorý by sa uchádzal o to miesto. Vybavia si ubytovanie, podpíšu zmluvu s budúcim zamestnávateľom a na základe týchto dokumentov získajú povolenie na prechodný pobyt a pracovné víza.

„Lenže aj keď to všetko získajú, stále nemajú vyhraté. lch medicínske vzdelanie nemusí Ministerstvo školstva Slovenskej republiky akceptovať. Na Ukrajine študujú medicínu na univerzitách aj na vysokej škole, ktorú im u nás ťažšie uznávajú. Navyše, aj keby mali za sebou desaťročnú medicínsku prax, musia sa u nás zapojiť do atestačného procesu a veľa dobehnúť,“ hovorí Diana Regiová, ktorá nejednému Ukrajincovi pomohla vybaviť potrebné potvrdenia v neznámom svete. „Najmä na cudzineckej polícii je to o držku, popreháňajú ich s vybavovaním rôznych dokladov,“ dodáva.

Áno, stojí im to za to! Aj risk, že ich vzdelanie u nás neuznajú a budú musieť podstúpiť skúšky aj atestáciu. „Veď u nás majú dvoj- až trojnásobný plat než na Ukrajine. Tam lekári zarábajú okolo dvestopäťdesiat až tristo eur, takže sú ochotní prijať všetky podmienky,“ dodáva Diana Regiová.

Riadi to: Konateľka Beata Šomlóová.
Riadi to: Konateľka Beata Šomlóová.
Matej Kalina

Riadi to: Konateľka Beata Šomlóová. Foto: Matej Kalina

Nový svet

Šahanská nemocnica by potrebovala investície. Aj keď na prvý pohľad nepôsobí ukážkovo, na chodbách stretávame usmiatych a prívetivých lekárov. Ukrajincov i Araba. „Pôvodne som neplánoval ísť na Slovensko. Vyštudoval som na Ukrajine, zamestnal som sa ako sekundárny lekár. Všetko bolo dobré, páčilo sa mi tam, ani som sa nezamýšľal nad nedostatkom peňazí. Lenže začala sa vojna a podmienky sa veľmi zhoršili. V práci sme nemali lieky, na kardiologickom oddelení nám chýbali narkotiká, všetko išlo na vojnu. Za takýchto okolností sa ťažko pracovalo,“ rozhovorí sa 32-ročný Vitalij z takmer stotisícového ukrajinského mesta Mukačevo v Zakarpatskej oblasti.

„Známi mi hovorili, či by som nevyskúšal pohovor do slovenskej nemocnice. Prišiel som do Šiah a už som zostal,“ dodáva mladý muž, ktorý sa o tunajších pacientov stará už dva roky. Ukrajinský internista býva na slobodárni hneď vedľa nemocnice. Skromné ubytovanie za minimálny poplatok. O zárobok sa s nikým nedelí. Nie, neposiela domov peniaze. Títo lekári sú zväčša z dobrých ukrajinských rodín. Odísť na Slovensko ich neprinútila ani tak bieda, ako chuť vyskúšať niečo nové a spoznať iný svet.

Priznáva rozdiely medzi ukrajinskou a slovenskou medicínou. Musel sa naučiť pracovať s počítačovým systémom a inými vymoženosťami, ktoré v menších ukrajinských nemocniciach nepoznajú. Na druhej strane, nemocnica v Kyjeve prekoná aj tie naše v Bratislave.

Zohratá ukrajinská partia: Zľava Ganna Gladynets, Maksym Saienko, Olesia Virsta, Vitalij Homonai a Oksana Shiposh.
Zohratá ukrajinská partia: Zľava Ganna Gladynets, Maksym Saienko, Olesia Virsta, Vitalij Homonai a Oksana Shiposh.
Archív M. S.

Zohratá ukrajinská partia: Zľava Ganna Gladynets, Maksym Saienko, Olesia Virsta, Vitalij Homonai a Oksana Shiposh. Foto: Archív M. S.

Prísnejšie podmienky

„Na Ukrajine je veľký rozdiel, v akej nemocnici človek robí - či je to vo veľkom meste, napríklad v Kyjeve, v ministerských nemocniciach, kde sú peniaze, alebo v krajských mestách a podobne. Táto malá šahanská nemocnica je na úrovni našej krajskej,“ hovorí Maksym Saienko z Užhorodu, centra Zakarpatskej oblasti, ktorá hraničí so štyrmi štátmi a mala pohnutú minulosť. „Väčšina lekárov prichádza na Slovensko zo Zakarpatska. V každej rodine sa migrovalo, každý má príbuzných po celom svete. A veľa ľudí opustilo Ukrajinu pre politickú situáciu,“ vysvetľuje tridsaťročný lekár.

Kým pred piatimi rokmi cestovali do zahraničia za prácou najmä mladí, teraz sú to aj skúsení docenti. „Kedysi sme u nás vyžili z tých tristo eur, všetko bolo lacnejšie ako u vás. Ale v poslednom čase ceny rastú,“ povzdychne si Maksym. Ak chce Ukrajinec opustiť rodnú hrudu a skúsiť šťastie v inej krajine, na Slovensku má zatiaľ najväčšie šance na uplatnenie. Ale pomaly sa aj u nás sprísňujú podmienky.

Donedávna absolventi medicíny nepotrebovali špeciálne skúšky, aby sa pohodlne zamestnali ako lekári v akejkoľvek slovenskej ambulancii či nemocnici, ak im uznali ich vzdelanie. Od januára tohto roku však každý ukrajinský lekár, ktorý príde na Slovensko, bude musieť do určitého termínu urobiť odborné skúšky. Vedenie šahanskej nemocnice dúfa, že ich zamestnanci nepohoria.

Pacienti si pochvaľujú: Aj pani Júlia má pre ukrajinských lekárov len pekné slová.
Pacienti si pochvaľujú: Aj pani Júlia má pre ukrajinských lekárov len pekné slová.
Matej Kalina

Pacienti si pochvaľujú: Aj pani Júlia má pre ukrajinských lekárov len pekné slová. Foto: Matej Kalina

Atestácia i svadba

Ukrajinci v šahanskej nemocnici sú ako jedna rodina. Niektorí sa poznajú z vysokej školy, iní k sebe našli cestu po príchode na Slovensko. A zopár sa tu zrejme usadí natrvalo. Ako tridsiatnik Maksym. Vyštudovaný anestéziológ, ktorý v nemocnici pracuje na jednotke intenzívnej starostlivosti, prišiel na Slovensko 11. augusta v roku 2011. O štyri dni nastúpil do práce. Zvykol si pomerne rýchlo.

„Mal som to šťastie, že som poznal primára Petra Šomloa, ktorý bol naozaj odborník, od Boha lekár. Som šťastný, že som s ním mohol pracovať. Maximálne sme sa venovali medicíne,“ pochvaľuje si spoluprácu s nebohým špičkovým lekárom. Maksyma čaká budúci rok atestácia. A nielen to. „Je jednou nohou na atestácii, druhou v manželstve,“ prezradí na neho pľúcna lekárka Beata Šomlóová. Mladý Ukrajinec sa spokojne usmeje. Áno, pred pár rokmi prišla do nemocnice na prax študentka tretieho ročníka medicíny Krístina Šugárová.

Mal ju pod patronátom a preskočila medzi nimi iskra. Rodáčka zo Šiah dnes už pracuje ako neurologička v Leviciach a so šikovným lekárom od východných susedov plánujú spoločnú budúcnosť. Ako reagovali jeho rodičia na správu, že ich syn sa zrejme už domov nevráti? „Tešia sa z môjho šťastia,“ dodáva obľúbený lekár.