Režim Kim-Čong-una recykluje staré veci, ktoré by ešte mohol využiť. Medzi nimi aj sovietsku ponorku z roku 1958.

KĽDR prichádza so zbraňou starej školy: Vzkriesila sovietsku ponorku

Nepredvídateľný vodca KĽDR Kim Čong-un navštívil severokórejskú leteckú základňu a zisťoval, v akom stave sú jeho muži a vybavenie armády. Severná Kórea navyše oživuje staré zbrane.

Agresia Severnej Kórey rastie. Krajina sa chystá využiť zrenovovanú ponorku z čias Sovietskeho zväzu. Rakety by z nej mohla odpáliť na svojho južného suseda, ale aj ďaleko za hranicami. Vojenské a vládne zdroje v juhokórejskom Soule tvrdia, že vývoj u ich severného suseda je znepokojujúci a treba sa obávať raketových i jadrových hrozieb.

Plavidlo z roku 1958

Informácie sa začali šíriť po tom, ako na verejnosť prenikli fotografie vodcu Kim Čong-una z návštevy leteckej základne. Podľa oficiálneho vládneho periodika Rodong Sinmun bol Kim „preveriť techniku a dať inštrukcie pilotom“. Vyšplhal sa do kokpitu jednej zo stíhačiek, pogratuloval pilotom k ich schopnostiam a štyroch šéfov letiek dokonca povýšil.

Kim si posadel aj v stíhačke. Foto: profimedia.sk

Kimova návšteva pilotov však nie je jedinou aktivitou v oblasti armády. Podľa portálu britského denníka Daily Mail sa krajina chystá použiť zrekonštruovanú sovietsku ponorku z roku 1958 a odpáliť z nej balistické rakety.

Plavidlo triedy Golf II, ktoré vyradili z prevádzky v roku 1990, má 67 metrov a uniesť by malo raketu s hlavicou hmotnosti 1 180 kg a maximálnym dosahom 1 420 kilometrov.

Čítajte viac:

Muž utiekol z gulagu v Severnej Kórei, Kim ho vydiera vlastným otcom

Informácie o ponorke sa prvýkrát objavili minulý mesiac v správe Kórejského inštitútu na Škole medzinárodných štúdií Johna Hopkinsa v USA. Zdroj juhokórejskej spravodajskej agentúry Yonhap zasa tvrdí, že Severná Kórea už vykonala desiatky testov na mori aj na zemi.

„Z analýzy satelitných snímok možno usúdiť, že testy skúšobného zariadenia pre SLBM (Sumbarime Launched Ballistic Missile) prebehli v prístave Sinpo,“ informuje agentúra.

Vojenský zdroj v Soule zasa predpokladá, že Severná Kórea by mohla dokončiť testy do dvoch rokov. Krajina má viac podmorských plavidiel ako Južná Kórea, tie sú však vybavené zastaranými zbraňami, dodáva dailymail.o.uk.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní