Pohoršená: Ivana Zemanová sa stará o manžela. Nepáči sa jej, že za zraneným kolenom verejnosť vidí alkohol.

Kam zmizol energický Zeman? Vo funkcii prezidenta už nie je presvedčivý ako kedysi

Miloš Zeman skončil na vozíku po nočnom páde pre koberec zrolovaný psom. Sužuje českú hlavu štátu iba boľavé koleno?

Česku vládne prezident na invalidnom vozíku. Podľa oficiálnej správy sa Miloš Zeman potkol v noci o koberec, čo zrolovalo šteňa zlatého retrievera Darcy, patriace prezidentskému páru.

Hlava štátu, ktorá sa nikdy netajila pozitívnym vzťahom k alkoholu a za svoju dennú dávku v minulosti označila šesť pohárov vína, tri poldeci a škatuľku cigariet, skončila v nemocnici s bolestivým krvácaním do kolenného kĺba. Zatiaľ čo lekári hovoria len o zranenom kolene a ubezpečujú verejnosť, že hlava štátu je inak v poriadku, viaceré české médiá špekulujú, že realita je oveľa vážnejšia.

Zemana, ktorému pred časom diagnostikovali cukrovku, vraj vyčerpali náročné predvolebné aktivity i povolebné rokovania a český prezident podľa nich prekonal kolaps či dokonca ľahkú mŕtvicu.

Miloš Zeman: Lieči sa v prezidentskom letnom sídle - na zámku v Lánoch, kam za ním dochádzajú lekári. Foto: Tv Nova

Terč posmechu

„Samozrejme, pes. Určite to bude len jeho ďalšia alko-viróza.“ „Normálne šiel potme na záchod a narazil do steny.“ To je ukážka tých slušnejších komentárov, ktoré po zverejnení informácie o Zemanovom páde zaplavili internet.

Muž známy ostrým slovníkom a nepríjemnými bonmotmi sa stal vďačným terčom vtipov. Až natoľko, že spravidla nenápadná a mĺkva Ivana Zemanová sa rozhodla konať a verejne odsúdila útoky na chorého manžela i podozrenie, že za najnovším zranením je alkohol.

„Robiť si posmech z človeka, ktorý musí ostať na vozíku, mi pripadá ako rúhanie,“ rozhorčovala sa v písomnom rozhovore pre český denník Mladá fronta Dnes prvá dáma, stojaca zvyčajne v bezpečnom tieni manžela.

Verejnému výsmechu sa však nemožno čudovať - ani Zeman svojich oponentov nešetrí a dokáže byť poriadne ostrý. Navyše, o svojom nezdravom životnom štýle hovoril takmer s pasiou, a to i potom, ako mu lekári potvrdili cukrovku a oficiálne začal držať diétu.

Zemanovej prekáža, že ľudia v diskusiách spájajú jeho aktuálne zranenie s alkoholom. „Používať nepodložené klamstvá o alkoholovom opojení, zosmiešňovať ho v televíznom programe, to už je vážne priveľa. Navyše sa pýtam, kde zmizla aspoň elementárna úcta k hlave štátu?“ čertila sa prvá dáma.

Zároveň odmietla, že by bol manžel vyčerpaný. Narážala tak najmä na článok českého časopisu Týden, ktorý naznačil, že za Zemanovým liečením nemusí byť iba boľavé koleno.

Pád, kolaps či mŕtvica?

Pražský hrad sa proti informáciám o možnom kolapse či mŕtvici rezolútne ohradil. „Sú to všetko nezmysly a klamstvá,“ rozčuľoval sa prezidentov kancelár Vratislav Mynář.

Lekári, ktorí sa o prezidenta starajú, však boli už o čosi diplomatickejší. „Nikto síce pád pána prezidenta nevidel, ale následné vyšetrenia vylúčili, že by nastal v dôsledku náhlej zdravotnej indispozície. Takže veríme, že pán prezident zakopol,“ tvrdí Martin Holcát, dosluhujúci minister zdravotníctva a šéf Zemanovho lekárskeho konzília.

Napriek ubezpečeniam, že nejde o nič vážne, však médiá so Zemanom, inokedy zhovorčivým, komunikovať nesmú. „Pán prezident teraz neposkytuje žiadne rozhovory,“ odbila nás prezidentova hovorkyňa Hana Burianová.

Špekulácie, že situácia je vážnejšia, než ju opisujú zamestnanci prezidentskej kancelárie a lekárske konzílium, umocňuje fakt, že o hlavu štátu sa začali starať sestry z rádu boromejok (tie sa v posledných týždňoch života starali aj o bývalého prezidenta Václava Havla - pozn. redakcie).

Generálna predstavená rádu sestra Bohuslava Kubačáková tvrdí, že o hlavu štátu sa starajú na základe žiadosti Kancelárie prezidenta, lekárov i jeho rodiny. „Motívy našej pomoci sú vedené kresťanským ideálom a umocnené naším sľubom milosrdenstva,“ dodala.

O prezidenta sa stará jedna milosrdná sestra so skúsenosťami v oblasti fyzioterapie. Holcát však akékoľvek špekulácie vyvracia. „To, že sa o pána prezidenta starajú boromejky, ktoré zabezpečujú aj starostlivosť pre umierajúcich, neznamená, že prezidentov stav je vážny. Jeho stav je stabilizovaný, pán prezident je v pohode a darí sa mu dobre. Je to bežná domáca starostlivosť,“ upokojuje verejnosť.

Rozporný pád a boľavé koleno však nie sú podľa viacerých českých médií jediný zdravotný problém, ktorý v posledných týždňoch sužoval Zemana. Keď ho koncom októbra krátko hospitalizovali v motolskej nemocnici, údajne bol zoslabnutý a z dychu bolo poznať, že si dal pred spaním nejaký ten pohárik.

Aby sa nikto nič nedozvedel, prezidenta zaevidovali pod pseudonymom pán Miroslav z Vysočiny. A práve tento druh informácií inšpiruje českú verejnosť na ďalšie vtipy a znižuje prezidentovu autoritu.

Čítajte viac:

Miloš Zeman má dobrú náladu, bolesti kolena ho už tak netrápia

Bez rešpektu

„Miloš Zeman, bohužiaľ, žne iba to, čo sám zasial,“ hovorí Ladislav Špaček, odborník na etiketu a hovorca bývalého prezidenta Havla. Uznávaný odborník pripomína, že súčasná hlava štátu má problém s autoritou, pretože na tom sama dlhodobo pracuje, napríklad aj rečami, koľko vyfajčí a vypije.

Zemanova „viróza“, ktorou jeho hovorkyňa ospravedlňovala potácanie nad korunovačnými klenotmi, či „popolníček“, ktorý hľadal prezident vo vysielaní Českej televízie, už zľudoveli. Prezidentovi kritici poznamenávajú, že nie je muž konsenzu, ale človek konfrontácie.

Nielenže netlmí rozpory, ale údajne s veľkou chuťou vyhľadáva stále nových nepriateľov a ešte sa v tom vyžíva svojimi bonmotmi. Fakt je, že niekdajší dôchodca z Vysočiny sa po nástupe na Pražský hrad mení. Už nie je taký čulý, energický ani presvedčivý.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní