Finančník ustupuje: Mário Hoffmann pohorel v Karibiku na celej čiare.

Karibské plány finančníka Mária Hoffmanna sa skončili fiaskom

Mal to byť najluxusnejší päťhviezdičkový komplex na karibskom ostrove Salt Cay.

Jeho súčasťou mali byť štýlové vilky, trinásť súkromných rezidencií, luxusné spa, džezový klub, golfové ihrisko, prírodný amfiteáter, hvezdáreň, ale aj pozorovateľňa veľrýb. Otvoriť ho plánovali v roku 2013. Tomu je však nadobro koniec. Jeden z najbohatších Slovákov končí svoju investíciu v Karibiku. Sen o vlastnom dovolenkovom rezorte na bielych plážach rajského ostrova sa Máriovi Hoffmannovi definitívne rozplynul.

Pán ostrova

Hoffmann prišiel na ostrovy Turks and Caicos koncom deväťdesiatych rokov. Najprv si tam kúpil dom, v ktorom sa zdržiaval dva až tri mesiace v roku, potom postupne začal skupovať pozemky od miestnych obyvateľov, až sa stal vlastníkom dvadsiatich percent územia maličkého ostrova. Jeho rozloha je iba niekoľko štvorcových kilometrov a žije na ňom sotva šesťdesiat stálych obyvateľov. Ostrov bol v minulosti známy ťažbou morskej soli, obývalo ho päťsto ľudí, po krachu soľných fabrík však z ostrova odišli.

Hoffmann bol podľa miestnych médií vcelku obľúbeným susedom. Ľuďom na ostrove v roku 2008 pomáhal pri odstraňovaní škôd po mimoriadne ničivom hurikáne. Neskôr k vlastným dvadsiatim percentám pripojil aj ďalších šesťdesiat percent územia ostrova, ktoré si vďaka kontaktom s miestnou vládou prenajal na 99 rokov. A tu narazila kosa na kameň. Úradom sa nepozdávali podozrivo výhodné podmienky, za akých sa slovenský developér dostal k pozemkom. Aktivity miestnej vlády na čele s premiérom Michaelom Misickom sa tak dostali do pozornosti polície. Hoffmann v tom čase v rozhovore pre náš týždenník povedal, že pozemky od štátu mali slúžiť len ako golfové ihrisko a vláde sa okrem iného zaviazal, že investuje do školstva a infraštruktúry sumu vyššiu ako sedemnásť miliónov dolárov, teda takmer štrnásť miliónov eur. Ako problém sa však ukázala majetková účasť premiérovho brata Chala Misicka vo firme, ktorá mala vlastniť golfový klub, ako aj pôžička pre predsedu vlády Michaela Misicka. Vyšetrovatelia predsedu ostrovnej vlády obvinili z korupcie a v súčasnosti by mal byť na úteku. Hoffmann sa sám priznal, že miestnej vláde daroval stotisíc dolárov. „Dar som poskytol úplne transparentne a legálne, ako je to zvykom v anglosaských krajinách. Nikdy to nebolo späté s nejakými očakávaniami,“ povedal v tom čase finančník slovenským médiám.

Spokojní: Podľa miestnych médií bol Mário Hoffmann vcelku obľúbeným susedom. Domácim pomáhal odstraňovať škody po hurikáne. Foto: Jana Čavojská

Vyrovnanie

Spolu s Hoffmannom začali britské úrady vyšetrovať aj ďalších zahraničných developérov na okolitých ostrovoch. Po niekoľkoročných naťahovačkách sa viacerí vrátane Hoffmanna obrátili na súdy s tým, že boli porušené ich práva. Tieto žaloby však nedopadli dobre. Situácia sa zvrtla v ich neprospech a niektorí z nich pristúpili nakoniec na mimosúdne dohody s vládou. Postupne vychádza na povrch, že za upustenie od obvinení z korupcie museli zaplatiť miestnym milióny dolárov. „Ešte v roku 2009 som sa stretol s guvernérom a povedal som mu, že celý tento projekt vznikol preto, že som tu bol vítaný. Ak sa niečo zmenilo, ihneď odídem,“ poznamenal pred časom Hoffmann. A zdá sa, že sa zmenilo. V jeho stanovisku, ktoré vyšlo začiatkom júla, obe strany tvrdia, že sa nakoniec dohodli na mimosúdnom vyrovnaní a že Hoffmann vracia všetky pozemky, ktoré získal na ostrove. Karibiku má zrejme plné zuby, pretože zároveň sa vzdal aj ich občianstva. A niet sa mu čo čudovať. Podľa denníka PLUS Jeden deň mohol Hoffmann na ostrovoch prísť až o 70 miliónov dolárov. Finančník nám nepotvrdil, či je tento údaj správny.

Návrat domov

Hoffmann pred časom vyhlásil, že sa chce venovať radšej domácim projektom. Spolu s exministrom hospodárstva z prvej Dzurindovej vlády Ľudovítom Černákom vraj chcú vrátiť zašlú slávu slovenskému strojárstvu. Netají sa ani ambíciami v energetickom a chemickom biznise, peniaze investoval aj do biotechnológií a hľadá liek proti Alzheimerovej chorobe. České médiá priniesli aj ďalšiu informáciu, podľa ktorej chce finančník neďaleko Šamorína postaviť multifunkčnú hipoarénu a zábavný vodný areál, v ktorom bude aj moderný bazén s parametrami vhodnými na medzinárodné šampionáty. Investícia by mala dosiahnuť sumu dve miliardy českých korún, čo je takmer osemdesiat miliónov eur.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní