Spoločný obed: Zľava šéf FIFA Sepp Blatter, Paraguajčan Nicolas Leoz a exprezident ázijského futbalu Mohamed bin Hammam v paraguajskom Ypacarayi v apríli 2011.

Katar vraj pri voľbe futbalových MS 2022 podplácal. Existujú ďalšie dôkazy

V ostatnom čase zosilneli hlasy žiadajúce odobrať Kataru právo organizovať futbalový šampionát. Do jeho začiatku zostáva osem rokov. Ešte je stále dosť času nájsť vhodnejšieho kandidáta - navrhujú niektorí funkcionári.

Futbalové majstrovstvá sveta v Katare v roku 2022 sprevádza škandál za škandálom. Hneď po hlasovaní o dejisku šampionátu musela krajina v Perzskom zálive čeliť oprávneným obavám zo štyridsaťstupňových horúčav v čase konania zápasov, keďže hrať by sa malo v júni a v júli.

Potom vyšlo najavo neľudské zaobchádzanie s nepálskymi, indickými a so srílanskými robotníkmi, ktorí v tamojšej púšti stavajú nové štadióny. Mnohí z nich vraj bývajú v malých izbičkách aj po desať a keď si chcú zobrať dovolenku, musia zložiť nemalý depozit, aby ich na chvíľu pustili za rodinami.

No a najnovšie reportéri britského denníka Telegraph vypátrali, že vtedajší viceprezident Medzinárodnej futbalovej federácie, šéf ázijského futbalu a katarský podnikateľ Mohamed bin Hammam zrejme kompetentných podplatil, aby Katar voľby skutočne vyhral.

Synom aj zamestnancovi

Podľa zistení denníka bin Hammam zaplatil Jackovi Warnerovi, bývalému prezidentovi zóny CONCACAF, ktorá vo futbalovom svete zastupuje krajiny Severnej a Strednej Ameriky plus Karibik, za jeho služby v prospech katarskej kandidatúry dva milióny dolárov. V štyroch splátkach pre neho, jeho dvoch synov a jedného zamestnanca.

Warnerova spoločnosť Jamad požiadala katarskú firmu Kemco, ktorú vlastní bin Hammam, o vyplatenie sumy 1,2 milióna dolárov už v polovičke decembra 2010. Presne dva týždne po tom, čo trpaslík Katar vo voľbách dejiska šampionátu senzačne porazil oveľa vyspelejšie futbalové krajiny ako Južná Kórea, Japonsko, Austrália či USA.

Peniaze Warnerovi, v tom čase jednému z najmocnejších mužov vo svetovom futbale, skutočne neskôr prišli. „Za profesionálne služby odvedené v rokoch 2005 - 2010,“ píše sa vo faktúre.

V nasledujúcom roku pristáli úctyhodné čiastky aj na účtoch jeho synov Daryana a Darylla, ktorí majú vily v Miami. Najstarší Daryan, ktorý spravuje niekoľko otcových spoločností, mal dostať 316-tisíc dolárov, mladší Darylla 432-tisíc. Ďalších 412-tisíc putovalo aj na účet jedného z Warnerových zamestnancov.

Za odhalením korupcie údajne stojí banka na Kajmaních ostrovoch, ktorá odmietla podozrivú finančnú transakciu uskutočniť. Tá sa napokon uskutočnila cez jednu z bánk v New Yorku, čo neuniklo pozornosti FBI.

Nezmysel?

„Všetko je to nezmysel. Takéto hlúposti nebudem komentovať. Nepridám sa k poľovačke na katarských organizátorov. Toto je zároveň posledné vyjadrenie, ktoré som ochotný k celej veci poskytnúť,“ bránil sa 71-ročný Warner pre denník Telegraph.

Dnes robí muž, ktorého už pred ôsmimi rokmi pred majstrovstvami sveta v Nemecku 2006 obvinili z predaja vstupeniek na čiernom trhu, v Trinidade politika. Z futbalového hnutia odišiel ešte v roku 2011. Aj predstavitelia organizačného výboru MS v Katare všetko popreli.

„Naša kandidatúra prebehla v súlade s etickým kódexom FIFA. Nevieme nič o obvineniach týkajúcich sa obchodných záležitostí medzi súkromnými osobami,“ píše sa vo vyhlásení.

Wrageovej zbohom

Šéf etickej komisie FIFA americký právnik Michael Garcia však po silnejúcom tlaku na riadiaci futbalový orgán odletel do Zürichu, aby zainteresované osoby vyspovedal. Novinári z Telegraphu poskytli aj všetok dôkazný materiál, no prezident FIFA Sepp Blatter strčil hlavu do piesku. „Počkám na výsledky vyšetrovania komisie. Nemám právo komentovať to,“ odkázal britským novinárom.

Odpoveď nepriamo poskytla jeho hlavná antikorupčná poradkyňa Alexandra Wrageová, ktorá sa tento mesiac vzdala svojej funkcie v poradnom orgáne. Ako dôvod uviedla „množiace sa korupčné škandály a úplatkárstvo, s ktorým si FIFA nevie poradiť“. Vraj sa nestotožňuje s Blatterovými novátorskými myšlienkami.

„Snažili sme sa prísť s novými nápadmi, no FIFA ich všetky vrátila späť,“ cituje Wrageovú denník Guardian. Pritom futbalová federácia si poradný orgán sama najala. Aby vo svojich štruktúrach zaviedla po nekončiacich sa škandáloch väčšiu transparentnosť.

Zoberte im majstrovstvá

Po podobných správach zosilneli hlasy žiadajúce odobrať Kataru právo organizovať šampionát. Do jeho začiatku stále zostáva osem rokov. Ešte je stále dosť času nájsť vhodnejšieho kandidáta - navrhujú niektorí funkcionári.

„Pridelenie šampionátu Kataru je jeden z najväčších omylov v histórii športu. Nikdy som celkom nepochopil, prečo sa tak vlastne stalo,“ tvrdí bývalý šéf nemeckého futbalu Theo Zwanziger, ktorý ostro kritizoval najmä pracovné podmienky pre robotníkov pripravujúcich šampionát.

Katarská kandidatúra od začiatku vzbudzuje rozpaky. Už to, že sa v decembri 2010 naraz rozhodovalo o majstrovstvách sveta v roku 2018, ktoré pripadli Rusku, a zároveň aj o tých na rok 2022, bol neštandardný postup. FIFA to odôvodnila marketingovým hľadiskom.

Pod koberec

Šéf Blatter spočiatku víťazstvo Kataru obhajoval. Vlani v slabej chvíľke však už stihol pripustiť, že pridelenie šampionátu práve tejto arabskej krajine „možno bola chyba“.

Nie je to prvý raz, čo organizácia pod jeho vedením musela čeliť korupčnému škandálu. „FIFA mala proti korupčným obvineniam rázne zakročiť už pri vyberaní kandidátov na MS 2018. Namiesto toho máme pocit, že túži len po tom, aby sa o týchto obvineniach čo najskôr prestalo hovoriť, a snaží sa ich zamiesť pod koberec,“ zaznel odkaz futbalovým šéfom z britského parlamentu v júli 2011.

To Angličania, ktorí sa ťažko zmierovali s neúspechom ich vlastnej kandidatúry na rok 2018, ešte netušili, s akými obvineniami prídu o pár rokov neskôr novinári z Telegraphu. Tí vypátrali aj iné zaujímavé veci.

Z dvadsiatich štyroch členov výkonného výboru, ktorí rozhodovali o usporiadaní futbalových svetových šampionátov v rokoch 2018 a 2022, už jedenásti prišli o svoje stoličky. Často zo zvláštnych dôvodov. Warner po obvineniach odstúpil sám, bin Hammam dostal doživotný zákaz činnosti už za to, že sa v roku 2011 údajne pokúsil korupciou zmanipulovať prezidentské voľby nového šéfa futbalu.

Nigérijčana Amosa Adamuho zasa nachytali na hruškách novinári Sunday Times, keď si v prestrojení dohodli kúpu jeho hlasu a potom celú reportáž uverejnili na svojich stránkach.

Adamu dostal trojročný zákaz činnosti. Podobne dopadol Tahiťan Reynald Temarii. Hlasovacie právo medzičasom odňali aj bývalému sekretárovi zóny CONCACAF Američanovi Chuckovi Blazerovi, ktorého obvinili z podvodov.

Paraguajčan Nicolás Leoz zasa za to, že bude pri voľbe MS 2018 podporovať Anglicko, žiadal udelenie rytierskeho titulu. Z postu odišiel sám. Týždeň pred tým, než etická komisia FIFA vyniesla na svetlo sveta správu, že od marketingovej firmy ISL prijal úplatok viac než stotisíc eur. A to nemal byť jediný zakázaný zdroj jeho príjmov. Druhá suma vraj v prepočte prevyšovala pol milióna eur.

Bez Teixeiru

Provízie mali potopiť aj Ricarda Teixeiru. Za šéfa brazílskeho futbalu zvolili 41-ročného finančníka v júni 1989. Vo funkcii vydržal vyše dvadsaťtri rokov. Aj vďaka veľkej pomoci svojho svokra Joaa Havelangea, bývalého šéfa FIFA. Teixeira sa lúčil vlani v marci. Údajne zamieril do Miami, kde mal už štyri roky nové sídlo.

Médiá vypátrali, že má tajné účty v Lichtenštajnsku a Andorre, kam údajne spoločne s Havelangeom posielali nezákonne získané prostriedky. Len od marketingovej spoločnosti ISL sa vraj obohatil o úplatok vo výške presahujúcej desať miliónov eur. Nikdy mu však nič nedokázali a Teixeira sa dodnes bráni, že je čistý.

Kreslo hlavy brazílskeho futbalu opustil vlani v marci ako 64-ročný. Oficiálne zo zdravotných dôvodov. Vzdal sa aj členstva v organizačnom výbore majstrovstiev sveta 2014, ktoré už o necelé tri mesiace zorganizuje práve Brazília. Tridsaťročné manželstvo s Havelangeovou dcérou Luciou je tiež minulosťou. Rozviedli sa ešte v roku 1997.

Tí, čo prežili

Blatter, ktorý šéfuje FIFA od júna 1998, si stále hlasovacie právo drží. Rovnako ako Jacques Anouma z Pobrežia Slonoviny, ktorého obvinili z prijatia úplatku od katarských podnikateľov, no neskôr obvinenia zbavili. Vo výkonnom výbore naďalej sedí aj Egypťan Hany Abo Rida, po ktorého mal bin Hammam v rámci presvedčovacej kampane poslať súkromné lietadlo, i Thajčan Worawi Makudi, ďalší podozrivý.

V ich prípadoch zatiaľ žiadne dôkazy neexistujú. Nech už správa šéfa etickej komisie Garciu dopadne akokoľvek - očakáva sa v priebehu nasledujúcich mesiacov -, FIFA má čo vysvetľovať. Ktovie, či sa jej vôbec podarí po podobných škandáloch napraviť si pošramotenú povesť. Najmä, keď čoraz viac stráca dôveryhodnosť.

Radšej v zime

Aj katarskí organizátori prežívajú krušné chvíle. Silnejúci tlak obáv z kolapsov v letných horúčavách ich už donútil pripustiť možnú zmenu termínu konania šampionátu. Cez zimné mesiace. A to sa predtým búchali do pŕs tvrdením, že si s prípadným extrémnym teplom na štadiónoch poradia prostredníctvom špeciálnych chladiacich zariadení.

Tie by mali teplotu na štadiónoch stlačiť na prijateľných 24 stupňov Celzia. Zmäkol už aj samotný Blatter, keď vyhlásil, že ani FIFA nie je proti. Samotná iniciatíva však musí vyjsť z katarskej strany. „V Katare je v lete aj päťdesiat stupňov. Mali by sme zmeniť dátum, pretože inak tento turnaj veľa krajín neprijme,“ tvrdí šéf Európskej futbalovej únie Michel Platini, vášnivý zástanca zmeny termínu.

Ak sa na rozhodnutí organizovať majstrovstvá sveta v Katare nič nezmení, bude to prvý raz, čo sa futbalová smotánka pobije o prvenstvo na arabskej pôde. Dvojmiliónová krajina bude zároveň najmenšia, ktorá svetový šampionát hostila. Pri takom počte obyvateľov vyzerajú náklady na organizáciu vo výške viac než 140 miliárd eur naozaj astronomicky.

Len na porovnanie: Južná Afrika, ktorá hostila svetový šampionát v lete 2010 - hrali na ňom aj Slováci -, investovala do turnaja necelé dve miliardy. Milióny na získanie potrebných hlasov funkcionárov FIFA sú pri takom vysokom rozpočte naozaj len drobnými.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní