Katastrofálne nízke počty zdravotných sestier: Pacientov nechávajú hodiny trpieť na lôžkach!

Tvrdé obvinenie. Zdravotné sestry vraj nechávajú pacientov, ktorí majú pred sebou už len posledné dni života vystrašených a zúfalých. Lebo nestíhajú.

Nie len Slovensko, ale aj západné krajiny sa posledné roky pasujú s akútnym nedostatkom zdravotných pracovníkov. Problémom sú najmä nízke počty zdravotných sestier. Čo sa v konečnom dôsledku neodzrkadľuje len na pracovnej vyťaženosti ostatných pracovníčok, ale aj na zlej a zanedbanej starostlivosti o pacientov.

Radikálne znižovanie počtov

Krajina, ktorá má s týmto azda najväčší problém, je Veľká Británia. V roku 2003 bolo v Anglicku v okresných nemocniciach podľa oficiálnych záznamov 12 620 sestier. Tento rok to má byť už len 4358. Najmä o pacientov, ktorí sú na tom zdravotne tak zle, že aj samotní lekári usudzujú, že majú pred sebou len pár dní života, nechávajú samých a bez adekvátnej starostlivosti. V nemocniciach sú kvôli nedostatku personálu často pozastavené návštevy rodinných príslušníkov, čo oberá pacientov aj o starostlivosť zo strany rodiny.

Pavol Konštiak

Starostlivosť o pacietov výrazne pokuľháva. Foto: Pavol Konštiak

Pomôcť by mali najmä finančné injekcie, rozsiahle štúdie priniesli závery, že práve výraznejší tok peňazí by mohol pomôcť k prílevu nových pracovných síl a väčšej motivácii sestier pracovať.

Osobitým problémom, ktorým sa zdravotníctvo v Anglicku pasuje sú zdravotné sestry, ktoré navštevujú imobilných pacientov doma. Aj tých je nedostatok, majú čas vykonať len hlavné potrebné úkony, ale poskytnúť pacientovi psychickú podporu, bezpečie a bútľavú vŕbu už nestíhajú. Musia sa ponáhľať za ďalšími čakajúcimi maródmi. Umierajúci pacienti tak zostávajú sami doma.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].