Kauza väčšia ako Watergate: Panama Papers ukazuje, kto kde skrýva miliardy

V kauze Panama Papers sa objavuje aj čoraz viac slovenských nitiek.

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson rezignoval, jeho britský kolega David Cameron musel zverejniť svoje daňové priznania - megakuza Panama Papers naberá na obrátkach. Ako sa však v médiách postupne objavujú dávkované informácie, ktoré unikli z veľkej právnickej firmy Mossack Fonseca, vynára sa aj čoraz viac otáznikov.

Silnejú hlasy tých, ktorí upozorňujú, že tento únik by sa mohol nazývať aj krádežou dát, a pýtajú sa na motív. Aby sa dalo odpovedať aj na otázku - Cui bono? V čí prospech?

Omnoho väčší ako Watergate

„Prečo zmizli dáta z Mosseck Fonseca, ale nie z ďalších podobných spoločností? Je to spravodajská hra, v ktorej závere sa dozvieme, že nejaká vláda financovala terorizmus či Islamský štát?“ opýtal sa provokatívne bývalý český vyšetrovateľ a expert Kamil Kouba v debate s Danielou Drtinovou v českej internetovej televízii Aktuálně. tv.

A Kouba ide ďalej, keď upozorňuje, že zásadným momentom bude zistenie motívu, prečo tieto dáta unikli. Prístup k nim má pomerne úzky okruh investigatívnych aktivistov a žurnalistov, preto môžeme len citovať a interpretovať ich zistenia.

Kouba práve v tejto súvislosti ukazuje na paralelu s aférou Watergate, ktorá sa odohrala v USA v sedemdesiatych rokoch. Do budovy Demokratickej strany v komplexe Watergate vo Washingtone vtrhli ľudia republikánskeho prezidenta Richarda Nixona, ich úlohou bolo namontovať v budove odpočúvacie zariadenie.

O udalostiach začali písať reportéri denníka The Washington Post Carl Bernstein a Bob Woodword. Aféra napokon viedla k rezignácii prezidenta Nixona. Až po tridsiatich rokoch po otvorení archívov vyšli najavo fakty z pozadia aféry.

Anonymným zdrojom novinárov s prezývkou Deep Throat bol námestník šéfa FBI William Mark Felt.

Čítajte viac:

Košičan z Panama Papers: Koľko peňazí má v daňovom raji krčmár Ladislav?

Otrasy vo svete

Panama Papers zaplavili svetové médiá. Paradoxné je, že aj keď sa zameriavajú viac na Rusko, Ukrajinu či Čínu, ich dosah je omnoho ničivejší v západnej časti sveta. Rezignoval islandský premiér, britský premiér David Cameron zverejnil svoje daňové priznania len preto, že v dokumentoch z Panamy sa spomína jeho nebohý otec.

Cameron sa tak stal prvým premiérom v histórii, ktorý ukázal svoje daňové priznania. Napriek tomu však zostali otázniky týkajúce sa peňažných a realitných transakcií súvisiacich s dedičstvom po otcovi. Zato v krajinách, ktoré sú z pohľadu dokumentov z Panamy najviac zasiahnuté - v Rusku, Azerbajdžane, Gruzínsku či Kazachstane -, sa po škandalóznych odhaleniach doposiaľ nič prevratné nestalo.

Na Ukrajine prišli odhalenia týkajúce sa prezidenta Petra Porošenka nie v najvhodnejšom čase. Jeho oponenti žiadali, aby sa spustilo vyšetrovanie jeho tajných fondov, ktoré má v daňových rajoch. „Porošenko loboval za novú vládu, ktorej zostavenie bolo predpokladom uvoľnenia ďalšej tranže finančnej pomoci z Medzinárodného menového fondu a zvýšenia finančnej podpory od USA. Porošenkovo prepojenie s kauzou Panama Papers môže nielen ďalej destabilizovať krehkú vládu, ale aj oslabiť pozíciu prezidenta,“ konštatuje analýza bezpečnostného think-tanku Stratfor, ktorú vydali dva dni pred rezignáciou ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka.

Čína problém s únikom informácií v Panama Papers vyriešila „demokraticky“ - zákazom. O kauze smeli informovať iba printové Global Times, ktoré vyhlásili, že Panama Papers boli útokom Západu na jeho nepriateľov. Zistenia o kontách v zahraničí zasiahli aj Blízky východ a krajiny severnej Afriky. Jedným z mien, ktoré sa spomínalo, bol syn egyptského exprezidenta Alaa Mubarak.

Na Panenských ostrovoch mal schránkové firmy aj saudský kráľ Salman a prezident Spojených arabských emirátov šejk Chalífa bin Zajd al Nahján. Mossack Fonseca pomáhala obchádzať americké sankcie aj iránskym ropným spoločnostiam. Bývalý dočasný iracký premiér Ajád Aláví zase za panamskou štruktúrou vraj schovával nehnuteľnosti v Londýne. „Tieto informácie by mohli ohroziť akýkoľvek pokus Alávího o návrat do vlády,“ upozorňuje analýza Stratforu. Offshore štruktúry podľa panamských dokumentov využívali dlhý čas aj bratanci sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

V Pakistane zase „prasklo“, že peniaze v zahraničí údajne ukrývali aj tri deti premiéra Naváza Šarífa.

Čítajte viac:

Česká novinárka o Panama Papers: Ktoré mená zo Slovenska spomenula?

Česko-slovenské koncovky

V Česku sa zoznamy týkajú zhruba tristo českých klientov kancelárie Mossack Fonseca, na Slovensku sa pôvodne hovorilo o 115 osobách, pričom 95 z celkového počtu neboli Slováci, ale Holanďania. Pri výpočte veľkých mien svetového formátu vyznievajú tie slovenské zatiaľ trošku rozpačito.

Ak vynecháme stajňu profesionálnych bielych koní, ako je Zuzana Herichová z mýtneho tendra či Jana Lütkenová z emisnej kauzy, zatiaľ to vyzerá ako v obľúbenom vtipe, kde sa rádia Jerevan pýtajú, či je pravda, že v Moskve sa rozdávajú Mercedesy. „V zásade to pravda je,“ odpovedá rádio Jerevan a dodáva: „Ibaže to nie je v Moskve, ale v Petrohrade, nie sú to Mercedesy, ale bicykle, nerozdávajú ich, ale kradnú.“

„Prosím vás, čo mám robiť? Ja tu v Košiciach teraz nikomu nevysvetlím, že naozaj nemám v Paname ani nikde inde žiadne zahraničné konto, som obyčajný človek. Veď toto nie je normálne, aby o vás niekto niečo také povedal a vy nemáte ani len šancu, ako si to overiť. Môj otec mi hneď volal a pýtal sa, čo sa deje. Celá dedina sa ho na to vypytuje,“ lamentuje nešťastný košický krčmár Ladislav Ando, ktorého meno v rozhovore spomenula česká novinárka Pavla Holcová - jedna z osôb, ktoré majú prístup k dokumentom z Panamy.

Listinný materiál skúma úzky tím ľudí a svoje zistenia plánuje zverejňovať postupne. Podľa nich sa môžu v pozadí objaviť zvučné mená právnikov a ich klientov, solárnych biznismenov, zbrojárov. Najčerstvejším slovenským odhalením sú panamskí vlastníci desiatok firiem pôsobiacich na Slovensku.

Právnici z Mossack Fonseca spravujú podľa zistení denníka Sme deväť panamských firiem, ktoré vlastnia ďalších takmer 80 slovenských spoločností. Medzi nimi Transam Solution, majiteľa dvoch slovenských firiem podnikajúcich v oblasti verejného parkovania.

Prvá z nich, spoločnosť Medipark Košice, mala stavať verejný parkovací dom v Michalovciach. Po neúspešnom obchode firma zažalovala mesto a na arbitrážnom súde sa súdi o náhradu škody vo výške sedem miliónov eur. Ďalšia zo slovenských firiem vlastnených Transam Solution sa volá Blackstorm Group, tá chcela podobným spôsobom stavať parkoviská v Rači. Podľa vyjadrení právnika Michala Maštenu, ktorý zastupuje panamskú firmu, za spoločnosťou Transam sa neukrývajú žiadni politici. Česká novinárka Pavla Holcová pre televíziu Markíza povedala, že v zoznamoch sú aj osoby a firmy blízke skupine Penta.

Z informácií dostupných do času uzávierky tohto čísla týždenníka PLUS 7 DNÍ napokon vyplynulo, že panamskí právnici spravujú viaceré nehnuteľnosti na Slovensku. Jednou z nich sú výrobné haly v Piešťanoch, vlastníctvo panamskej spoločnosti Tuscaro. Tá si na kúpu nehnuteľností zobrala úver z Privatbanky, ktorú vlastní Penta.

„Finančná skupina Penta nemá žiadnu investičnú ani vlastnícku štruktúru v Paname ani v iných karibských či podobných exotických destináciách. Majetková štruktúra našej spoločnosti je v plnom rozsahu verejne dostupná na našich webových stránkach, pričom žiadna z jurisdikcií, ktoré sú momentálne predmetom záujmu novinárov či verejnosti, v nej nefiguruje,“ konštatuje hovorca spoločnosti Penta Investments Gabriel Tóth.

Čítajte viac:

6 biliónov v teplúčku: Táto suma skončí ročne v daňových rajoch

Globálna hystéria?

„Panama Papers je jednou z tvárí globálnej revolučnej hystérie. V Česku má heslo ,ANO, bude líp‘", konštatuje komentátor z českého internetového denníka Svobodné fórum Bohumil Doležal, podľa ktorého rozbiehajúca sa „udavačská mašinéria“ prísunom virtuálnych údajov o „sprostých podozrivých“ otvorila cestu pre mediálny nátlak a škandalizáciu, keď napadnutí budú musieť dokazovať svoju nevinu pred touto svojráznou globálnou porotou. A ten, kto bude chcieť takto získané informácie politicky zhodnotiť, bude mať šancu.