Dôstojne: Ľudia s neliečiteľnými chorobami dostávajú najlepšiu starostlivosť vo Veľkej Británii.

Kde sa umiera najľahšie? Slovensko predbehli Uruguaj aj Portoriko

Slovensko má v paliatívnej starostlivosti čo doháňať. Potvrdzuje to aj nedávny smutný prípad z Popradu, keď otec sám ukončil trápenie syna s poškodením mozgu, o ktorého sa s manželkou starali dvadsaťtri rokov.

Rebríček krajín najlepších na život zostavovaný Organizáciou pre rozvoj a spoluprácu (OECD) už niekoľko rokov po sebe vedie Austrália. Na čelo sa vyšvihla vďaka vysokej zamestnanosti, skvelej zdravotnej starostlivosti, slušným príjmom i vysokému vekovému priemeru.

Economist Intelligence Unit (EIU), nezávislá spoločnosť, ktorá funguje pri magazíne The Economist, sa však nedávno pokúsila pozrieť na kvalitu života z opačného konca - a to doslova. Jej najnovší prieskum hľadal totiž odpoveď na otázku, v ktorej krajine je najpríjemnejšie zomierať. Odpoveď znie - vo Veľkej Británii.

Ľudia kritizujú, odborníci chvália

Spojenému kráľovstvu sa podarilo poraziť sedemdesiatdeväť krajín. Na druhom mieste skončila Austrália. Tretí je Nový Zéland, nasleduje Írsko, Belgicko, Taiwan, Nemecko, Holandsko a USA. Prvú desiatku uzatvára Francúzsko. Slovensko skončilo na 33. mieste, predbehlo nás Česko, ale napríklad aj maličký juhoamerický Uruguaj, Portoriko či dokonca Rusko.

Hlavným kritériom bola kvalita paliatívnej starostlivosti, teda starostlivosti o ľudí v konečnom štádiu neliečiteľných ochorení v štátnych zdravotníckych zariadeniach, ale aj v hospicoch financovaných prevažne súkromným sektorom. Mimochodom, pre niektorých lekárov i pacientov je podľa Daily Mail víťazstvo Veľkej Británie prekvapením.

Ako denník uvádza, paliatívna starostlivosť je v posledných rokoch v krajine neustále pod paľbou kritiky - pre svoje nedostatky. Tento rok v lete dokonca ministerstvo zdravotníctva vydalo správu, v ktorej sa hovorí, že takmer polovici anglických nemocníc sa nedarí zabezpečiť umierajúcim pacientom dostatočnú starostlivosť a dôstojné podmienky na ich posledné dni.

Ba čo viac, „v mnohých prípadoch boli pacienti dehydrovaní, hladní a celá opatera sa zredukovala na pomoc príbuzných, ktorí im aspoň ovlažovali pery mokrou špongiou“, píše Daily Mail. Väčšina zo stodvadsiatich odborníkov na paliatívnu starostlivosť mala očividne iný názor.

Pokrokové Mongolsko

Na opačnom konci rebríčka skončila Nigéria, Filipíny, Bangladéš, najhoršie sa starajú o umierajúcich v Iraku. Prekvapením bolo Mongolsko. Krajina, ktorá patrí medzi chudobnejšie, dokázala poraziť zdanlivo pokročilejšiu Južnú Afriku a Brazíliu.

Najzaujímavejšie je, že za svoj pôsobivý rekord Mongolsko vďačí jedinému človeku - detskému lekárovi Odontuyovi Davaasurenovi. Než založil v roku 2000 Mongolskú spoločnosť pre paliatívnu starostlivosť, nemala jedna z krajín bývalého sovietskeho bloku jediný hospic a na uľahčenie utrpenia zomierajúcich pacientov použila iba dva kilogramy morfia za rok.

„Nikto o tom kedysi nechcel hovoriť. Tvárili sme sa, že to tu neexistuje,“ priznal Davaasuren pre The Economist. „Dnes máme k dispozícii desať zariadení paliatívnej starostlivosti len v mongolskej metropole Ulanbátar,“ hovorí lekár, ktorý zažil veľa smutných príbehov.

„Spomínam si na desaťročné dievča, ktoré sa pre kruté bolesti nedokázalo hýbať, spať, usmiať. Nedávali mu žiadne lieky, aby zmiernili jeho utrpenie,“ hovorí Davaasuren, no dodáva, že takéto prípady sú v Mongolsku čoraz zriedkavejšie.

Paliatívna starostlivosť je súčasťou zdravotníctva a sociálnych predpisov, krajina rozširuje počet paliatívnych zariadení pre nerakovinové ochorenia a deti. Samozrejmá je psychologická a duchovná pomoc.

Nezomrieš? Plať!

A ako sme na tom s paliatívnou starostlivosťou na Slovensku? Nedávny smutný prípad z Popradu, keď otec sám ukončil trápenie syna s poškodením mozgu, o ktorého sa s manželkou príkladne starali dvadsaťtri rokov, mnohé napovedá. Čísla?

Prvé oddelenia paliatívnej starostlivosti vznikli u nás pred dvadsiatimi rokmi, no dnes funguje jediné - v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Paliatívnu starostlivosť dnes zastrešujú iba hospice, ktorých máme niečo vyše tridsať. Väčšinou fungujú ako neziskovky a hoci vykonávajú bohumilú činnosť, vláda sa k nim správa macošsky.

Problémom sú ako vždy peniaze. Poisťovňa totiž prepláca starostlivosť o zomierajúceho len prvé tri mesiace, pričom do roku 2004 to boli iba dva týždne. Ak pacient dovtedy „nestihne zomrieť“, má smolu - z hospicu musí odísť alebo platiť za pobyt z vlastného.

To je neriešiteľný problém, keďže v hospicoch sú často starí a finančne vyšťavení ľudia, nezriedka bez príbuzných. Sotva by si mohli dovoliť uhradiť mesačne takmer 1 400 eur, z ktorých dnes tisícku financuje poisťovňa.

Trojmesačný limit prijala Všeobecná zdravotná poisťovňa v apríli 2013. „Robíme to tak, že preraďujeme pacientov do domova dôchodcov alebo do domova sociálnych služieb,“ povedal pre sme.sk František Juhos, starosta Trstíc, kde v roku 2004 vznikol jeden z prvých hospicov na Slovensku.

„Nedeje sa to však fyzicky, ale iba administratívne. Čiže pacienti zostávajú ležať na tej istej posteli, lebo potrebujú tú istú lekársku starostlivosť ako predtým, ak nie v niektorých prípadoch rakoviny aj väčšiu. No lekár či sestra v domove alebo v DSS nie sú.“

Pre mnohých chorých sa však situácia nemení. Po preradení totiž už hospic dostáva od poisťovne len 320 eur, zvyšok musí pokryť pacient.

Zlé počty

V Česku, ktoré sa v rebríčku EIU umiestnilo štyri priečky nad Slovenskom, je podľa našich odborníkov na paliatívnu starostlivosť situácia oveľa lepšia. Napríklad už len preto, že tam nelimitujú jej dĺžku.

Podľa Aleny Kollárovej, prezidentky Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti, si štát zrejme neuvedomuje, že keď svojimi opatreniami núti ľudí na nepretržitú starostlivosť o chorých blízkych, v konečnom dôsledku na tom stráca viac, než keby preplácal ústavnú starostlivosť bez limitov.

Na vysvetlenie dodáva, že ak sa občan stará o chorého príbuzného, dá si vyplácať ošetrovné. No ak pre starostlivosť o chorého príbuzného musí odísť z práce, štát stráca na odvodoch z jeho mzdy.

Radšej bezbolestne ako doma

Zatiaľ čo v ostatných zdravotníckych zariadeniach je cieľom pacienta vyliečiť, v hospicoch je cieľom dôstojne zomrieť a pripraviť sa na odchod do večnosti.

Paradoxne, prieskum EIU ukázal aj to, že nevyliečiteľne chorým ľuďom ani tak nezáleží na tom, aby zomreli doma, obklopení svojimi blízkymi, ako na tom, aby ich smrť bola pokojná a hlavne bezbolestná. A podobne to vnímajú aj ich príbuzní.

Etnologička Katarína Nádaská má na to svoje vysvetlenie. „Človek má dnes skrátka zo smrti strach, radšej na ňu nemyslí,“ hovorí. „Na rozdiel od našich predkov, ktorí si dokázali plnými dúškami vychutnávať radosti života, ale zároveň brali smrť ako jeho neodvratnú súčasť.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].