Obete teroristov pred klubom Bataclan.

Keď zomierajú deti. Páchateľ sa odpálil na koncerte, zapíše sa do teroristickej histórie nešťastí na kultúrnych podujatiach

Až 22 mŕtvych a viac ako 50 zranených hlásia z veľkej arény v Menchestri. Koncert popovej speváčky Ariany Grande, ktorá je idolom najmä medzi mladými, bol šokom pre celý svet. Najmä preto, že zomreli nevinné deti. Nebolo to však jediné kultúrne podujatie, ktoré si zabijaci vyhliadli práve pre vysokú koncentráciu ľudí na jednom uzavretom mieste.

Skutok z tejto noci nenechal chladných celý hudobný svet. Poctu zomrelým a zraneným už stihli vzdať Taylor Swift, Liam Gallagher a Harry Styles. Speváčka Ariana Grande, na ktorej koncerte sa incident odohral, uverejnila na sociálnej sieti srdcervúce ospravedlnenie a sklamanie z celej udalosti, Zároveň dodala, že za daných okolností nemôže pokračovať v koncertnej šnúre.

Daily Mail

Moskva

Útok na moskovské divadlo na Dubrovke predstavuje veľkú teroristickú akciu, ktorá sa odohrávala od 23. do 26. októbra 2002 v Moskve. Asi 40 čečenských islamských teroristov počas predstavenia muzikálu obsadilo budovu moskovského divadelného centra na Dubrovke a zobralo viac ako 850 ľudí ako rukojemníkov. Požadovali stiahnutie ruských vojsk z Čečenska a ukončenie druhej čečenskej vojny. Závažná rukojemnícka kríza vyvrcholila oslobodzovacou operáciou ruských špeciálnych síl, pri ktorej bolo do vnútra budovy napustené veľké množstvo bližšie neznámeho uspávacieho plynu. Celkovo si udalosti v moskovskom divadle vyžiadali smrť okolo 170 ľudí, z toho najmenej 130 rukojemníkov, pričom väčšina z nich zomrela na následky otravy spomínaným plynom.

Archív

Paríž

Asi najčerstvejším útokom v našej pamäti je teroristická séria streľby v parížskom klube Bataclan. Útočníci si vtedy vzali na mušku futbalový štadión, kaviareň, centrum mesta a už spomínaný klub, kde práve koncertovala kapela Eagles of Death Metal. Okrem desiatok zranených ľudí zahynulo takmer 130 obetí. Vtedajší prezident Francois Hollande vyhlásil, že „Francúzsko musí byť iné. Teroristi nás chcú vystrašiť. Tvárou v tvár terorizmu musíme byť jednotní.“

archív

Amerika

Ďalší výtržník, ktorý má na svedomí dvoch mŕtvych a siedmich zranených, spustil streľbu v americkom meste Louisiana. Počas filmu Trainweck (Vykoľajená) začal 58 ročný muž strieľať do sediacich ľudí, keď zabil dvoch a ďalších ťažko zranil, sám spáchal samovraždu. Útok, ktorý však otriasol svetom ešte viac, sa stal v roku 2012, kedy James Holmes, momentálne už právoplatne odsúdený na doživotie, zabil pri premiére filmu Batman 12 ľudí.

James Holmes.
James Holmes.
Internet

Vianočné tipy na darček