Mohutný strážca: Ide o jeden z najvýznamnejších objavov za posledné roky.

Kedysi strážil nemocnicu, našli ho zahrabaného pol metra pod zemou

V rozľahlom kambodžskom chrámovom komplexe Angkór Vat odhalili archeológovia jednu z najväčších sôch za posledné roky.

Takmer dva metre vysoká a 56 centimetrov široká socha dlho odpočívala ledva pol metra pod zemou. Odborníci odhadujú jej vek zhruba na osemsto rokov. Ako píše britský Daily Mail, historický velikán v dávnej minulosti pravdepodobne predstavoval symbolického strážcu starobylej nemocnice počas vlády khmérskeho kráľa Džajavarmana VII.

Bez končatín

Sochu, ktorej čas zničil ruky aj nohy, náhodne objavil medzinárodný tím archeológov, medzi ktorými boli experti zo Singapurského inštitútu pre štúdie Juhovýchodnej Ázie. Podľa nich je jednou z najväčších, aká sa v celom chrámovom objekte z obdobia Khmérskej ríše našla. O pozoruhodnom strážcovi informovala kambodžská nadácia Apsara, ktorá celý objekt spravuje.

Ako povedal jej hovorca Long Kosal, tento nález patrí k najvýznamnejším od roku 2011, keď tu našli dve veľké budhistické sochy. Exponát má byť vystavený pre verejnosť v múzeu mesta Siem Reap v severozápadnej provincii. Zhruba päť kilometrov od oblasti, kde leží samotný Angkór.

Neprebádaný skvost

Niekdajšie mesto Angkór bývalo centrom ríše Khmérov. Chrámový komplex Angkór Vat dal ešte na začiatku 12. storočia vybudovať khmérsky kráľ Surjavarman II. Dodnes je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezísk Juhovýchodnej Ázie a najväčšou atrakciou krajiny, ktorú ročne navštívia zhruba dva milióny turistov. Napriek tomu, že počas občianskej vojny v sedemdesiatych rokoch minulého storočia množstvo historických a náboženských artefaktov vyplienili a predali do zahraničia, stále je pre odborníkov neprebádaným územím a miestom, kde sa sústreďujú mimoriadne vykopávky.

Len nedávno výskumníci z univerzity v Sydney pomocou technológie laserového a radarového snímania, ktorá im umožňuje preniknúť pod povrch, objavili rozľahlé štruktúry v tvare obrovskej špirály a súbor pohrebných veží na južnej strane. Takisto pozostatky ciest, vodných plôch a valov, ktoré zrejme využívali dávni robotníci. Zdá sa, že starobylý objekt bol oveľa zložitejší a komplexnejší, než sa doteraz predpokladalo.

Kolapsový stav

Angkór, rozprestierajúci sa na vyše 160 hektároch, je nielen jedinečným náleziskom, patriacim do svetového dedičstva UNESCO, ale tiež predmetom národnej hrdosti Kambodžanov. Vláda si, samozrejme, jeho hodnotu uvedomuje a systematicky pátra po artefaktoch stratených po celom svete s cieľom vrátiť ich na pôvodné miesto.

Rovnako sa snaží objekty, ktoré sa pomaly, ale isto rozpadávajú, zachovať pre ďalšie generácie. Preto sa v posledných rokoch čínski a kambodžskí vedci podujali hľadať príčiny kolapsového stavu vzácnych stavieb. Pomocou pokročilejších techník, špeciálneho radaru i satelitných snímok s vysokým rozlíšením sledujú zmeny pôdnej štruktúry, ktoré ovplyvňujú rozsiahle chátranie pamiatok. Táto priekopnícka metóda by im mohla dať odpoveď, ako Angkór zachrániť.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní