Vražda J.F. Kennedyho sa pripisuje L. H. Oswaldovi, hoci ten sa súdu už nedožil.

Kennedyho vrah chcel po atentáte zdúchnuť do ZSSR

Konšpiračným teóriám o zastrelení prezidenta Spojených štátov Johna F. Kennedyho nenahrávajú nové fakty z odtajnených dokumentov z čias studenej vojny.

Odtajnený dokument CIA odhaľuje, že Lee Harvey Oswald, považovaný za vraha J.F. Kennedyho, navštívil niekoľko týždňov pred atentátom na amerického prezidenta veľvyslanectvo na Kube a v Sovietskom zväze.

Správu dostal len tri dni po streľbe v Dallase 22. novembra 1963 Lyndon B. Johnson, ktorý nahradil Kennedyho v prezidentskom kresle ešte v deň atentátu. Až doteraz sa o nej mlčalo.

Čítajte viac:

Čo chcel zatajiť Robert Kennedy? Zavraždenému prezidentovi ukradol mozog

Podľa dokumentu z 25. novembra 1963 navštívil Oswald obe ambasády v septembri toho istého roku, aby si vybavil víza. Bývalý člen Námornej pechoty USA sa plánoval hneď po vražde Kennedyho presunúť do kubánskej metropoly Havana a odtiaľ do ZSSR, kam roky pred tým utiekol.

Zatkli ho 45 minút po tom, ako zasiahol Kennedyho do hlavy. Počas presunu do väzenia ho postrelil Jack Ruby a Oswald o dva dni na to skonal v rovnakej nemocnici ako americký prezident.

Čítajte viac:

Omyl unaveného agenta: Zastrelil Kennedyho člen tajnej služby Bieleho domu?

Informácie k atentátu na Kennedyho sú súčasťou asi 19 tisíc strán dokumentov, ktoré v stredu odtajnila americká CIA. Mapujú obdobie studenej vojny, vrátane správ o kubánskej raketovej kríze a stavbe Berlínskeho múru.

Odtajneniu predchádzalo vyhlásenie súčasného prezidenta Baracka Obamu v roku 2009, že všetky klasifikované materiály budú automaticky sprístupnené verejnosti.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní