Kim Čong-un má dôvod na široký úsmev, užíva si luxus a pohodlie. Na rozdiel od svojho ľudu.

Kim Čong-un prehýril za rok 718 miliónov dolárov. Jeho ľud zatiaľ hladoval

Prekonal svojho otca v krutosti aj v rozhadzovaní majetku. Hoci Severná Kórea je odkázaná na potravinovú pomoc z iných krajín, jej vodca Kim Čong-un si užíva prepych a upevňuje moc.

Piana, autá či súkromné divadlo s kapacitou tisíc divákov. Severokórejský vodca Kim Čong-un nie je žiaden trochár. V priebehu roka 2012 minul v prepočte neuveriteľných 718 miliónov amerických dolárov. Jeho ľud medzitým hladoval!

Podrobnosti o šialenom hospodárení Kim Čong-una priniesla správa komisie OSN, ktorá prešetrovala porušovanie ľudských práv v krajine. Rozpočet na svoje hýrenie Kim čerpal napríklad aj z obchodovania so slonovinou a z čierneho obchodu s alkoholom.

Posadnutý umením a mercedesmi

Kim prevzal vládu nad Severnou Kóreou po smrti svojho otca Kim Čong-ila v roku 2012. Odvtedy ohuruje nielen mimoriadnou krutosťou, ale aj extravagantným životným štýlom.

Podľa 374-stranovej správy komisie OSN minul Kimov režim v roku 2012 v prepočte 716 miliónov dolárov, čo je dvojnásobok výdavkov počas panovania jeho otca.

Medzi nevyhnutné veci, ktoré severokórejský vodca využíva na svoje zábavky, patria luxusné automobily, najmä špičkové mercedesy, desiatky klavírov či súkromné divadlo pre tisíc osôb.

Zdalo by sa, že Kim je milovníkom umenia, dôvod je však prozaickejší. Divadlo má slúžiť skôr na diplomatické účely – stretávanie sa s kľúčovými členmi severokórejského režimu, kupovanie si ich lojality a na upevňovanie mocenskej základne, píše portál britského denníka Daily Telegraph.

Luxus pre hostí zo Západu

Komisii OSN sa podarilo získať svedectvo bývalého štátneho zamestnanca, podľa ktorého veľkú časť peňazí získal Kimov režim najmä spoluprácou na pašovaní slonoviny z Afriky do Číny a z nelegálneho predaja alkoholu islamským krajinám.

Čosi zo životného štýlu extravagantného diktátora si užil aj bývalý americký basketbalista Dennis Rodman, keď ho vodca v októbri minulého roka hostil v Pchjongjangu. Nechýbal špičkový hotel, party s množstvom alkoholu, plavba luxusnou jachtou a pobyt na privátnom Kimovom ostrove.

Napriek prísnym sankciám OSN a zákazu exportu luxusného tovaru do Severnej Kórey komisia neskúmala, ako sa tento tovar do krajiny vôbec dostal.

Pre ľud iba hlad a bitky

Podľa novembrovej správy Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo patrí Severná Kórea k 34 krajinám, ktoré potrebujú pomoc medzinárodného spoločenstva, aby nasýtili svoje obyvateľstvo. Agentúra OSN odhaduje, že podvýživou a akútnym nedostatkom dôležitých látok v potrave tu trpí asi 2,8 milióna ľudí.

Správa komisie OSN sa podrobne zamerala aj na zneužívanie severokórejského ľudu vládou, obvineniami z vrážd, znásilneniami používanými ako nástroj mučenia, otroctvom či únosmi.

Najnovšie vyvolali škandál skice zo severokórejských gulagov, v ktorých bývalý väzeň priblížil neľudské podmienky v táboroch. Kresby šokujú neuveriteľnou brutalitou a usvedčujú Kimov režim zo zločinov proti ľudskosti, ako sú bitky, mučenie a trápenie hladom. Na základe satelitných snímok sa odhaduje, že v zajateckých táboroch je stále okolo 80 až 120 tisíc ľudí.

Čítajte viac:

Šokujúce skice z gulagu v Severnej Kórei: Neuveríte, že toto môže niekto prežiť!Stalin by bol pyšný: Novodobé gulagy v Severnej Kórei väznia 130 tisíc ľudí, aj deti!

Podľa predsedu komisie Michaela Kirbyho by mal Kim Čong-un niesť „osobnú zodpovednosť za zločiny spáchané jeho pätolízačmi“. Zaobchádzanie s väzňami v krajine prirovnal k nacistickým zločinom počas druhej svetovej vojny.